Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

vitamini nasıl kullanacağımdan emin değilim

ozgun

Bronz 5 Üye
merhaba,
bu gün minik kaplumbağama nutri mix markalı bir vitamin aldım. kutunun üzerinde tam olarak şu yazıyor: nutri mix rep pro plazy biofaktory. vitamin toz şeklinde ve yem ile karıştırılarak kullanılması önerilmiş. fakat ben toz halindeki vitamini yem ile nasıl karıştıracağımı pek anlayamadım. ayrıca kullanım miktarı hakkında da emin olamadım (büyüme dönemindeki kaplumbağalar için günlük 04-2.00 demiş, sanırım 04 ile 2 gram arası demek oluyor tam anlamadım). eğer aynı ürünü kullanan varsa bildiklerini paylaşırsa sevinirim, teşekkür ederim

Daha önce bu vitamini hiç görmedim bile :)
İnternette aradığımda Türkçe bir açıklama bulamadım ama yabancı sitelerden anladığım kadarıyla ek bir gıda olarak geçiyor.Mineral ve protein açısından destekleyici olarak kullanıldığı yazıyor.Sürüngenler için kullanmasında böcek gibi bir şeyle karıştırılarak kullanılmalı yazıyor.Sadece sürüngenler için değil bir çok hayvan içinde kullanılan bir ek gıda olduğu yazıyor.
Ama bunlar benim anladığım.Çeviride hatalar olabilir.
Bilgim olmadığı için yardımcı olamıyorum :(

evet ben de araştırdığımda buna benzer şeyler gördüm:) teşekkür ederim

Bir kaç forumda iguanalar için kullananlar var.Kaplumbağa için galiba yemi hafif ıslatıp üstüne vitamini dökerek kullanmaktan başka çare yok.Ama suda çözünür mü? yoksa tabaka halinde kalır mı emin olamadım :(

Kaplumbağalar için en sağlıklı vitamin kullanma yöntemi yemin üzerine damlatarak vitamini yeme emdirmektir. Bu işlemi yapıp 4-5 dk beklettikten sonra kaplumbağalara verebilirsin.

evet iguanalar da dahil tüm sürüngenler için kullanılıyormuş arkasında öyle yazıyor. sanırım yemi ıslatıp toza bandırmayı ya da tozu suda eritip yeme damlatmayı deneyeceğim. umarım suda çözünür...

Bence gidip damla vitaminlerden al. Zaten fiyatı da 3-5 lira bir şey. Daha kullanışlı. Tozla uğraşmana değmez.

işte öyle de, bu aldığım vitamin en kalitelisymiş satıcı öyle dedi. daha doğrusu ben en iyi vitamini istiyorum deyince bunu verdi.açıkçası fiyatı düşük olan ürünlere şüpheyle yaklaşıyorum çünkü daha önce fiyatı düşük ürünler kullandım ve kaplumbağam sağlıksız görünüyordu bunlar yüzünden gibi geliyor. kimileri çinde üretiliyormuş mesela yemlerin ve içinde ne olduğunu tam olarak bilemezmişiz.

seranın vitamini güvenle alıp kullanabilirsiniz.Ya da bio tortvit'i.
Toz bir vitaminden su kaplumbağasının yararlanması zor görünüyor.

eğer kaplumbağan elinden yem alma alışkanlığına sahipse, yemi ıslatıp toz vitamine batırdıktan sonra suya koyma. Sabret, gelsin kendisi elinden alsın böylece vitamin değerini suyun içinde kaybetmemiş olursun. Sadece yüzeysel bir öneri, umarım yardımcı olur.

evet ben de zaten dediğiniz gibi yaptım. kaplumbağam her zaman yemi elimden yer.hatta yemi suya attığımda farkedip yemesi çok uzun zaman alıyor bu özelliğinden dolayı:)yemi ıslatıp vitamine batırıyorum o da o şekilde yiyor. elbette yemi çiğnemek için ağzına su aldığında vitamin toz olduğundan bir kısmı suda dağılıyor ama bir kısmını da yutuyor. bu şekilde idare ediyoruz şimdilik

Geri