Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Vitasand akvaryum kumu

yigitbilekli

Yeni Üye
Merhaba herkese internetten kaplumbagam icin siparis ettigim kum geldi uzerinde ciklek kumu yaziyor yanlis mi geldi acaba bide bu kumu ne kadar yikamam lazim ve ne kadar koymam gerekir simdiden tesekkurler cevaplariniz iin

IMG20210308144659.jpg

Dak-78 silis kumun kodu. Ciklet kumu yazmasının sebebi bu kumun pH'ı yükseltmesi ve ciklet balıklarına uygun hale getirmesi.

16-17kg kadar koymanız yeterli olacaktır. Geri kalanını saklarsınız dip çekimlerinde kaybettiğiniz kumu yenilersiniz.

Kum temizliği için Cem beyin yazısını alıntılıyorum.

Kumu 3-4 kiloluk ufak partiler halinde (az oranda daha iyi temizlenir) kimyasal değmemiş leğende, el yakmayan sıcaklıkta suyu doldurup mıncıklayarak karıştırıp toz ve varsa kiri açığa çıkarıyoruz. Bunu yavaşça döküp yeni su ekliyoruz bu şekilde toz ve kirler gidene kadar yeterince doldur boşalt yapıp temizliyoruz. Kum vitasand marka ise akvaryuma yavaşça boşaltıyoruz.

Başka marka veya markasız ise bu işlemi yaptıktan sonra sıcak su döküp kepçe ile kumu karıştırarak her yerine nüfuz etmesini sağlıyoruz. Su soğuduğunda kimyasal değmemiş kovaya döküp tuz yada metilen mavisini yeteri miktarda döküp 1 gün bekletiyoruz. Sonra kumu yıkayıp tuz yada metilen mavisinden arındırıp akvaryuma koyuyoruz.

Kumu akvaryuma boşaltırken derin yemek tabağını ters çevirip üstüne doğru yavaşça boşaltarak yayarsan kum fazla havalanmaz. Yada kumu maşrapaya doldurup tabana yakın tutarak boşaltabilirsin. Bunda da kol suya giriyor haliyle.

Bi an korktum yanlış geldi diye =) çok zor buldum çünkü kendisini tamamdır cem beyin dediklerini uygulayacağım teşekürler

Geri