Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kakulem 1 haftadır hiç yem yemedi ...

GebeşTosba

Yeni Üye
Kakluşumu şubat ayında aldım kabuk boyunu ölçmedim lazım olursa ölçüp yazabilirim. Bi ara çok iştahlıydı günde 4 yem falan yedi daha küçücük olmasına rağmen. Ama hala yem görünce koşturarak geliyordu. Sonra bi 1 hafta falan az yemeye başladı bazen hiç yemiyordu ıstakoz eti falan verdim onu beğenip yemişti ondan sonra yanına arkadaş geldi 1 hafta birlikte durdular boyutları hemen hemen aynıydı bizimki yine az yiyor diğeri tüm yemleri götürüyor falan neyse o gitti yine çok çok az yiyor derken elimden yem yiyen kakluşum 7 gündür attığım yemlere sadece bakıp geçiyor daha ağzına sürmedi. Artık güneşlenirken arka ayaklarını yukarı değil aşağı doğru uzatıyor suya batırıyor. Gözünü kaşır gibi yapıyor ve bugün yapmadı ama bazı günler ağzını sık sık açıp kapatıyor çenesini gerer gibi. Güneş ışığından mahrum kalmıyor gün boyu güneş ışığını alıyor su değişimini 2 günde bir yapıyorum. Eskisi gibi yem yemeye bir başlasa en güzel akvaryumları alıp en sevdiği şeylerle süsleyeceğim..

Kakluşumu şubat ayında aldım kabuk boyunu ölçmedim lazım olursa ölçüp yazabilirim. Bi ara çok iştahlıydı günde 4 yem falan yedi daha küçücük olmasına rağmen. Ama hala yem görünce koşturarak geliyordu. Sonra bi 1 hafta falan az yemeye başladı bazen hiç yemiyordu ıstakoz eti falan verdim onu beğenip yemişti ondan sonra yanına arkadaş geldi 1 hafta birlikte durdular boyutları hemen hemen aynıydı bizimki yine az yiyor diğeri tüm yemleri götürüyor falan neyse o gitti yine çok çok az yiyor derken elimden yem yiyen kakluşum 7 gündür attığım yemlere sadece bakıp geçiyor daha ağzına sürmedi. Artık güneşlenirken arka ayaklarını yukarı değil aşağı doğru uzatıyor suya batırıyor. Gözünü kaşır gibi yapıyor ve bugün yapmadı ama bazı günler ağzını sık sık açıp kapatıyor çenesini gerer gibi. Güneş ışığından mahrum kalmıyor gün boyu güneş ışığını alıyor su değişimini 2 günde bir yapıyorum. Eskisi gibi yem yemeye bir başlasa en güzel akvaryumları alıp en sevdiği şeylerle süsleyeceğim..
Foruma hoşgeldiniz.
Su değişimlerini emsal sıcaklıkta yapmalısınız yoksa hayvan hasta olur.
Kabuk boyu kaç cm?
Sanırım ısıtıcı lambanız yok mutlaka almalısınız. 42w-52w halojen ampul. Güneşe çıkarmak yerine ısıtıcı lamba kullanıyoruz.
Su ısısı kaç derece?
Kuru alan kaç derece?
Hayvana ölüm kabında mı bakıyorsunuz?

Son düzenleme:
Foruma hoşgeldiniz

Hayvanın kuru yerde önden gözleri gözükecek şekilde resmini çekin.

Hayvan esintiye maruz kaldı mı? Pencere açılması klima gibi.

Foruma hoşgeldiniz

Hayvanın kuru yerde önden gözleri gözükecek şekilde resmini çekin.

Hayvan esintiye maruz kaldı mı? Pencere açılması klima gibi.
Evet pencereler hiç kapanmıyor ama iki gün mutfakta baktım orada pencere açılmıyor ve diğer odalara nazaran daha sıcak oluyor diye orada da sürekli uyuyordu.

Ekli dosyalar

• 16913447935025499237864550770285.jpg
    16913447935025499237864550770285.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Foruma hoşgeldiniz.
Su değişimlerini emsal sıcaklıkta yapmalısınız yoksa hayvan hasta olur.
Kabuk boyu kaç cm?
Sanırım ısıtıcı lambanız yok mutlaka almalısınız. 42w-52w halojen ampul. Güneşe çıkarmak yerine ısıtıcı lamba kullanıyoruz.
Su ısısı kaç derece?
Kuru alan kaç derece?
Hayvana ölüm kabında mı bakıyorsunuz?
Evet ısıtıcı yok ve maalesef foruma girene kadar bilmiyordum burada öğrendim ölüm kabı olduğunu. Su değişimlerini emsal sıcaklıkta yapıyorum kaynamış su kullanıyorum. Kabuk boyu nasıl ölçülüyor bilmiyorum ama 4,5 cm civarı. Ve evet kakluşum bir yem yese her şeyini alacağım şimdi ölecek diye korkuyorum.

Ha bir de gözünü kaşır gibi yapıyor bu aralar vitamin eksikliğinden diye okudum. Reptivit alıp ağzına mı süreyim nasıl yapayım?

Hayvana verdiğiniz yemler neler?

Kaynamış su dökmeyin sakın hayvanı ciddi anlamda haşlarsınız.

Isıtma lambası almanız gerekiyor şu konudan bilgi alabilirsiniz :

Eczaneden genta ya da gentagut damla alacaksınız sabah akşam hayvanı 45 derece açıyla tutup ağzına 1 damla damlatın eğer ağzını açmazsa dik tutup ağzına ruj sürermiş gibi 10-15 saniye arayla 2 damla damlatın.

İnternetten ya da bulabilirseniz petshoptan deepfix reptivit vitamin damla alın 1 hafta boyunca hergün ağzına 1 damla damlatın ağzını açmazsa hayvanı dik tutup ruj sürermiş gibi sürün damlayı.

Vitamini gentadan uzak bir saatte vermeniz lazım aynı anda vermeyin. (sabah-akşam genta , öğlenleri vitamin gibi)

Hayvana birkaç dakika haşlanmış kıyma ya da haşlanmış yumurta akı vermeyi deneyebilirsiniz .

Hayvana arada sırada yemi atıp odadan ayrılın yiyip yemediğini test edin. Döndüğünüzde yememiş olursa yemi alırsınız.

Göz ve kulakları sağlam. Göz enfeksiyonu kaynaklı yemiyor mu dedim ama sebep göz değil tek seçenek akciğer enfeksiyonu. Gentagut alın bu daha ucuz.

Sebas arkadaşımızın yazdığı şekilde uygulayın. İlk safha gibi gözüküyor. Öyle ise bir hafta içinde yemeye başlar.

Hayvana verdiğiniz yemler neler?

Kaynamış su dökmeyin sakın hayvanı ciddi anlamda haşlarsınız.

Isıtma lambası almanız gerekiyor şu konudan bilgi alabilirsiniz :

Eczaneden genta ya da gentagut damla alacaksınız sabah akşam hayvanı 45 derece açıyla tutup ağzına 1 damla damlatın eğer ağzını açmazsa dik tutup ağzına ruj sürermiş gibi 10-15 saniye arayla 2 damla damlatın.

İnternetten ya da bulabilirseniz petshoptan deepfix reptivit vitamin damla alın 1 hafta boyunca hergün ağzına 1 damla damlatın ağzını açmazsa hayvanı dik tutup ruj sürermiş gibi sürün damlayı.

Vitamini gentadan uzak bir saatte vermeniz lazım aynı anda vermeyin. (sabah-akşam genta , öğlenleri vitamin gibi)

Hayvana birkaç dakika haşlanmış kıyma ya da haşlanmış yumurta akı vermeyi deneyebilirsiniz .

Hayvana arada sırada yemi atıp odadan ayrılın yiyip yemediğini test edin. Döndüğünüzde yememiş olursa yemi alırsınız.
Teşekkür ederim öncelikle kaynamış su olayını yanlış anlamışsınız tabi ki kaynar su dökmüyorum😂 Bugün dediklerinizi alıp uygulamaya başlıyorum vakit bulursam akvaryum ve diğer malzemeleri de dizmeye başlayacağım. Gelişmeleri yazarım buraya. Ha bir de vitamini ağzına sürdükten sonra hemen suya koyayım mı hayvanı yoksa biraz dışarıda mı takılsın? Genta göz damlası değil mi onu kullanıyoruz?

Birkaç dakika dik tutun ağız arasından vitamin girsin. Sonra kuru yerde durması iyi olur 5 dakika kadar. Bu hayvanlar tüküremez ama ağzını açıp yıkayabilir.

Genta yada gentagutu aynı şekilde ağzına sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın.

Birkaç dakika dik tutun ağız arasından vitamin girsin. Sonra kuru yerde durması iyi olur 5 dakika kadar. Bu hayvanlar tüküremez ama ağzını açıp yıkayabilir.

Genta yada gentagutu aynı şekilde ağzına sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın.
deepfix reptivit hiçbir yerde bulamadım bu da olur değil mi? Satan adam suyuna damlatılacak dedi de ağzına sürüyorum sizin dediğiniz gibi?

Ekli dosyalar

• 16914187553394526788609676152305.jpg
    16914187553394526788609676152305.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 8
Tamam olur. A vitamin ve D vitamin oranı fazla yüksek.

İlk 10 gün 2 günde bir 1 damla yapın. Sonra bakalım.

merhabalar, eğer ağzını açmıyorsa çene altını okşayın az da olsa aralıyor öyle yapınca

Bunu kuru alanda sürekli ve başını ileri atarak yapıyorsa hayvan akciğer enfeksiyonudur.

Gentagut damla alın eczaneden.

Geri