Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam suyun dışında uyuyor

efeyilmazz

Moderator
Yönetici
Kaplumbağam uyurken gövdesi dışarıda bacakları suyun içinde olacak şekilde uyuyor. Hasta olmasından korkuyorum.

Bazen gövdesi dışarıda bacakları suyun içinde uyuyor, bazen de suyun içinde uyuyor.

Kaplumbağam uyurken gövdesi dışarıda bacakları suyun içinde olacak şekilde uyuyor. Hasta olmasından korkuyorum.
ampul link İsitma lambası açık ise birşey olmaz. Geceleri soğuk oluyor kuru alanda uyuyabiliyorlar mavi renk halojen ampul alabilirsin. Mesafe cok uzaksa 25 40w yeterli olur ben mesafe yakin diye 15W kullaniyorum.

ampul link İsitma lambası açık ise birşey olmaz. Geceleri soğuk oluyor kuru alanda uyuyabiliyorlar mavi renk halojen ampul alabilirsin. Mesafe cok uzaksa 25 40w yeterli olur ben mesafe yakin diye 15W kullaniyorum.
Normalde hiç kuru alanda uyumuyordu. Tam kuru alanda uyuyor sayılmaz zaten yarısı suyun içinde yarısı dışarıda, bunu ilk defa yaptı. Zaten sonra geri suya indi.

Cem bey ısıtıcının üzeri hep kum olmuş hayvan kaldırıyor kumu oda ısıtıcının üstüne geliyor bir sorun olurmu?

Sorun olmaz. Elini yelpaze gibi kullanıp kumu temizlersin.

Ampulde ucuz olanı alın. Herkes tutturduğu fiyata satıyor. Bazıları çoklu satıyor ona dikkat edin. Birkaç yedekli alırız. Zamansız gider ve bulması zor oluyor.

Yavrular için filamanlı da 40 watt, halojende 42 W uygun. 7 cm kabuk boyu sonrası 60 watt filamanlı yada 52-53 W halojen.

Renkli de 40 watt filamanlı. Loşluk derecesine göre mavi yoksa kırmızı yoksa yeşil olanı alırız.

Hasta hayvanlar hasta olduğunda kuru alanda durur. Geceleri üşümemesi için renkli ampul kullanırız. Hayvanın su kaybetmemesi için bu ampulün ısısı gündüze göre biraz az olmalıdır. Bunu da gündüz 60 watt filamanlı yada 52-53 W halojen ampulün olduğu mesafeden konumlandırılarak sağlanır.

Yazın hava sıcak olduğu için hayvan kuru alanda uyumak isteyebilir. Hava sabaha doğru en soğuk haldedir. 26 derece altına düşmüyorsa gece ampulü kullanmaya gerek yoktur.

Son düzenleme:
Geri