Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yaşam alanları sizce nasıl

Kağan Köse

Bronz 5 Üye
Akvaryum sizce nasil. Isiti falan yok su normal. Bunca zaman böyle yasadilar. Sizce akvaryumda acil olarak edinmem gereken birsey var mi ?

RE: sizce nasıl

İlk olarak kafanı aksesuarlar yormak istemem ısıtıcıı konusu hadi yazın iyi ama kışın özellikle de geceleri çok soğuk olabiliyor pek pahalı birşey de değil atmanı 30'a almıştım. Diğer konu su seviyesi akvaryum zaten pek büyük değil niye tam kapasite kullanmıyorsun ki. Kuru alanı dert ediyorsan pek çok kuru alan çeşidi var araştırıp beğendiğini uygulayabilirsin. Yüzebilecekleri ortam artmış olur daha iyi büyürler. Bence şimdilik halletmen gereken bunlar tabi ki aksesuar işi ayrıntılı biraz belki zor gelebilir yardımcı olunur zaten yavaş yavaş hallolur.

Hiç olmadı o taşı iki kenarından akvaryumun üstüne bağlayabilirsin kuru alan için.

RE: sizce nasıl

Hmm ama nasil baglayabilirim ki ben suanki suyu bile fazla doldurdum deyip duruyorum .s kuru alana ciksin diye tabiki su böyle. Bu tasta baya ağır baglamaya calisirim dicemde bakalim nasil yaparim. Teşekkürler

Cvp: sizce nasıl

Demek istediğim buydu

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: sizce nasıl

Kağan müsait olduğunda bu konuyu okursan çok iyi olur. Hayvanlar için daha da iyi adımlar atarsın. Zaten şimdilik akvaryumun kısıtlıda olsa var. Eksikleri tamamlayıp bir süre idare etmelerini sağlayabilirsin. Hızlıca toparlaman gereken durum söyle;

Akvaryum su derinliği çok çok az. Uygun ve büyükçe kayalardan üst üste yığarak kuru alan yapmalısın. Bunda püf nokta şimdiki gibi çok keskin kenarlar olmasınki hayvanlar kayarak inerken takılmasın. Gene girinti çıkıntı çok olunca arasında olumsuz bakteri kültürü oluşur. Gene birbirine oturabilen (yani dümdüz yuvarlak üzerlerinden yuvarlanmayacak gibi) yamuk ama bu kadar boşluklu olmayan kayalar.

Su ısısını sabit tutumak için ısıtıcı olmalı ve 27 dereceye ayarlanmalı. Bunu akvaryum hacmine göre öneririz.

Kuru alanı yani kayaları ısıtma lambası ile ısıtmalısın. Sabahtan akşama 07:00-19:00 arası sabit yanacak. Isı 32 derece olsun. Bunu derece ile ölçüp lamba mesafesi ile sabitlersin.

Dipteki taşlar hem renkli olduğu için hemde boyut sebebi ile hemen çıkarılmalı. Renkli taşlar boyaları çözülüp salınım yapar. Özellikle sarılar doğal değil gibi geldi. Bu hayvanlar sindirime yardımcı olsun diye kum yer. Bu Bu boyuttaki taşlardan yutarlarsa boğazlarında yada sindirim sistemlerinde tıkanmaya sebep olabilir. Uygun olan 0,5-1 mm kalınlıkta doğal sarı silis kumdur. En uygunu ve hepimizin kullandığı hayvanların sevdiği Vitasand 0,7 mm sarı doğal silis kum.

Bitki plastik ise çıkarmalısın. Canlı bitki olmaz ama komple plastik olanlarda tabi gene uygun değil. Su yükselince yüzeye ulaşabilen bulursan ipek yapraklı bir bitki al.

Diğer oyuncakları zaten hemen çıkarmalısın.

Var mı bilmiyorum ama suyu kontrol etmek için bir derece bulundur.

Akvaryum hacmini söylersen sana ne kadar süre gideceğinide söylerim. Açık söylersem bu yazı bitirirsin ama daha sonra sistem değişikliği gerekir bence.

Yemlerden ne kullanıyorsan eksik fazla bahsederiz. Hangi yemden ne kadar vereceğinide hayvanların boyunu belirtince söyleriz.

UVB lambası yoksa da devit 3 alman gerekiyor. Bununla ilgili kullanımı uvb lamba cevabına göre anlatırım.

Valla guzel bi cevapti oncelille teşekkür ederim. Yemi yuklicem simdi buraya. Ayrica isiticilardan korktum dun okudum birisinin bozulmus ve suyu kaynatarak kaplumbagasini öldürmüş. Onum haricinde evet bidaki yil degistircem akvaryumu. Alttaki taşlarda tasi aldigimiz adam bunlar iyi demisti acikcasi bende pek arastirmamistim. Plastik bitki ve oyuncağı cikaricam birazdan. Yakin zamanda bi silis kum alicam. Akvaryumda ışık yerinde su tasarruflu ampuller varya beyaz, onun kucuklerinden biri takılı.

Iste yem ve kaplumbagamin isindigi ev aksesuari. Cama yaslanip isiniyo ve uyuyo

Cvp: Yaşam alanları sizce nasıl

Önemli değil Kağan. Önemli olan hızlı değişmesi gerekenler.

Isıtıcıda çok yasarrufa gitmemek daha iyi. en iyisi jbl korumalı ısıtıcının akvaryumuna uygun olanını alır kafanı rahat ettirirsin. Isıtıcısızda şu mevsimde gece gündüz ısı farkı hayvanların adaptasyonu ve bünyesi için olumsuz. 27 derece suyu gündüz dahi yakalacak hava ısısı yok şu anda.

Pet shoplar kafasına göre ürün verir. Gerçi her hayvanın yaşam koşullarını bilmeleri zor, benim fikrime göre bilmelerinede gerek yok. Bizler araştırıp onlardan sadece satın almalıyız. Tabi bilmeden saçma sapan bilmişlik yapan cahilleride es geçmiyim. Silisi müsait olduğunda alırsın. Sanırım Sarıyer desin. Juen in Levent teki mağazasından dahi alabilirsin. Akvaryum taban ölçülerine göre kaç kg gider belirtiriz.

Genelde o küçük ampuller ısı vermez. Bu lambanın güneşi simüle etmesi önemli ama çok daha önemli fonksiyonu kuru alanı belirtiğim ısıya çıkarması. Tasarrufsuz 40-60 w bir ampul işini görür. Hem uyumlu mandallı lamba hem ampul linki verebilirim sana. Bu lamba ile güneşlenip vücut ısısını yükseltir ve metabolizmayı dengelerler. Bunun faydası önce sindirim, sonra hayvanın doğal hareketleri vede soğuk yerde durup üşümesini engellemedir.

Su seviyesinden, silis kumdan vs de önce ısı konuları düzelmeli.

İkisinede uzun ve sağlıklı ömür dilerim.

Emre abi cok iyimser konussada ben biraz gercekleri yansiticam, oncelikle emre abinin paylastigi linki okumalisiniz ama ben yinede genel ve hemen olmasi gereken ihtiyaclari belirteyim

Ilk olarak attiginiz fotograf komik gozuksede aslinda bir okadarda aci, hayvanlarin isinma ihtiyaci var ama bu karsilanmiyor bunun icin ilk olarak bu lambadan almalisiniz ve ona bu ampulu takmalisiniz daha sonra akvaryuma uygun (ki akvaryumda acilen degismeli) isitici almalisiniz, emre abinin dedigi gibi bu konuda paraya kiymak bizi olasi felaketlerden korur

Dedigim gibi akvaryumda acilen degismeli suanki akvaryum boyutlari neler ? Size internet uzerinden akvaryum ve exo terranin uygun kuru alanlarini onerebiliriz

Emre abinin bahsettigi derece alinmali ve kuru alan arti su isisi kontrol edilmeli

Bu hayvanlar icin UVa ve UVb isinlari cok onemli ihtiyactir bunun icin yukarda linkini verdigim lambadan bir adet daha alip bu ampulu takin eger imkanim yok suanlik derseniz 3 ay bir sure devit3 kullanabilirsiniz eger durum buysa haftada bir bir yeme bir damla olacak sekilde kullanilacak

Diger bir durum ise isitma lambasi bu donem 7:00-19:00 arasi UV lamba ise 10:00-14:00 arasi yanacak bunu zamanlayicilarla basitce hallederiz

Yeme soyleyecek birsey yok zaten petshop yine kendisini belli etmis, hayvanlar bugune kadar hep bu yemlemi beslendi kabuk boylari kac cm ?

Ben yazarken resimler gelmiş.
Evet yemlerin ikiside çöp. Sera raffy p ve sera raffy I hemen alınmalı. Haftada dört gün raffy p, iki gün raffy I, bir günde raffy p içindeki kırmızı çubuklar kafa hacmi kadar verilmeli.

Hayvan ışığı görüp hazırlanmış ama ısı kafi değil tabi. Isı konusunu hızlıca halletmeli.

Alisarp' Alıntı:
Emre abi cok iyimser konussada ben biraz gercekleri yansiticam, oncelikle emre abinin paylastigi linki okumalisiniz ama ben yinede genel ve hemen olmasi gereken ihtiyaclari belirteyim

Ilk olarak attiginiz fotograf komik gozuksede aslinda bir okadarda aci, hayvanlarin isinma ihtiyaci var ama bu karsilanmiyor bunun icin ilk olarak bu lambadan almalisiniz ve ona bu ampulu takmalisiniz daha sonra akvaryuma uygun (ki akvaryumda acilen degismeli) isitici almalisiniz, emre abinin dedigi gibi bu konuda paraya kiymak bizi olasi felaketlerden korur

Dedigim gibi akvaryumda acilen degismeli suanki akvaryum boyutlari neler ? Size internet uzerinden akvaryum ve exo terranin uygun kuru alanlarini onerebiliriz

Emre abinin bahsettigi derece alinmali ve kuru alan arti su isisi kontrol edilmeli

Bu hayvanlar icin UVa ve UVb isinlari cok onemli ihtiyactir bunun icin yukarda linkini verdigim lambadan bir adet daha alip bu ampulu takin eger imkanim yok suanlik derseniz 3 ay bir sure devit3 kullanabilirsiniz eger durum buysa haftada bir bir yeme bir damla olacak sekilde kullanilacak

Diger bir durum ise isitma lambasi bu donem 7:00-19:00 arasi UV lamba ise 10:00-14:00 arasi yanacak bunu zamanlayicilarla basitce hallederiz

Yeme soyleyecek birsey yok zaten petshop yine kendisini belli etmis, hayvanlar bugune kadar hep bu yemlemi beslendi kabuk boylari kac cm ?
Komik ve aci olan bisey goremedim ben.. diger bilgileriniz icinse tesekkur ederim iyi aksamlar

Geri