Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yaşlı kaplumbağa ve genç kaplumbağa bir arada yaşar mı?

SedatSezer

Bronz 4 Üye
Arkadaslar Merhaba

8-9 yildir baktigim 2 adet kirmiziyanak kaplumbagam var. 12-13 cm boylarinda ikiside. Kuzenim yeni 2 adet kirmiziyanak kaplumbaga almis ama bakamiyor. Daha cok kucukler. Benimkilerin yanina alsam sorun olurmu beraber huzurlu yasayabilirler mi?

Cvp: Yasli kaplumbaga ve genc kaplumbaga bir arada yasar mi?

Kendine bir tehdit olarak algılamazsa sorun olmaz. Akvaryuma dahil ettiğin zaman bana kalırsa en az 30 dk uzak bir koltuk vb. yerden sürekli izlenmeli. İlk karşılaşma önemli olan kısmı olur. Genellikle yeni geleni koklamaya başlar ve peşlerinden gitme durumları görülebilir. Bunların dışında saldırı yaparsa hemen olaya dahil olup akvaryumdan çıkartmalı. Sorun çıkmazsa da 1-2 gün yine sıkı gözlem yaparsın. Ama her zaman bir B planın bulunsun. Olur da anlaşamazlarsa yeni bir akvaryum veya da geri verebilme lüksüne sahip ol derim.

Anlaşsalar bile yemleme durumlarında sorun çıkabilir. Elden yeme durumlarında olabilecek su içi çırpınışlar sırasında büyüklerin tırnakları küçüklere zarar verebilir. Bundan korunmak için ayrı köşede (ne kadar mümkün se artık. Benimkiler iki tane olduğu halde uygulayamıyorum.) yem verme veya da akvaryum dışında bir yerde verme gibi seçenekler olsa da, ikinci seçenekte hastalık kapma riski ve ve sürekli ortamından ayrılmasının verebileceği psikolojik rahatsızlıklar. Bunların göz önünde bulundurman gerekir. Son olarak ta verilen öğün sayıları farklı olacak ve büyüklere günde tek öğün, küçüklere ise çift. Burada çıkabilecek yem kapma durumları vs. Zahmetli bir iş olabilir senin için.

bumble bee' Alıntı:
Kendine bir tehdit olarak algılamazsa sorun olmaz. Akvaryuma dahil ettiğin zaman bana kalırsa en az 30 dk uzak bir koltuk vb. yerden sürekli izlenmeli. İlk karşılaşma önemli olan kısmı olur. Genellikle yeni geleni koklamaya başlar ve peşlerinden gitme durumları görülebilir. Bunların dışında saldırı yaparsa hemen olaya dahil olup akvaryumdan çıkartmalı. Sorun çıkmazsa da 1-2 gün yine sıkı gözlem yaparsın. Ama her zaman bir B planın bulunsun. Olur da anlaşamazlarsa yeni bir akvaryum veya da geri verebilme lüksüne sahip ol derim.

Anlaşsalar bile yemleme durumlarında sorun çıkabilir. Elden yeme durumlarında olabilecek su içi çırpınışlar sırasında büyüklerin tırnakları küçüklere zarar verebilir. Bundan korunmak için ayrı köşede (ne kadar mümkün se artık. Benimkiler iki tane olduğu halde uygulayamıyorum.) yem verme veya da akvaryum dışında bir yerde verme gibi seçenekler olsa da, ikinci seçenekte hastalık kapma riski ve ve sürekli ortamından ayrılmasının verebileceği psikolojik rahatsızlıklar. Bunların göz önünde bulundurman gerekir. Son olarak ta verilen öğün sayıları farklı olacak ve büyüklere günde tek öğün, küçüklere ise çift. Burada çıkabilecek yem kapma durumları vs. Zahmetli bir iş olabilir senin için.

Benimde acikcasi en supheli yaklastigim konu yemleme. Malum bu yasta yamyam gibiler ne versem saniyesinde tuketiyolar simdi yalarina iki tane ufak kaplumbaga koysam acaba firsat verirlermi. Ayri yemleme sart olur.
Acaba kuru alanda veya yuzerken zarar verirlermi bilerek veya bilmeyerek?
Gordugum kadariyla bahsettigim bu kucuk kaplumbagalar plastik kapta sagliksiz ortamda bakiliyor. Cok hareketsiz az yem yiyerek yasiyorlar. O sekilde birakmak icime sinmiyor ama yeni bir akvaryum kurmaya da ne yerim var nede kaynagim var (emek, para).
Ne yapsam bilemedigim icin size danismak istedim sagolun.

Yemleme konusunda ufaklar bazen daha atik ve hızlı davranıp büyüklerin azından bile kapıp kaçabiliyor ama olur da bir restleşme durumlarında sıkıntılı sonuçlar çıkabilir ortaya.

Kuru alan veya suda bilerek yapılıyorsa zaten dediğim gibi ayırmak gerekebilir. Yada akvaryumu ortasından cam geçirip ikiye ayrılabilir ortam.

Amacın mantıklı olsa da sonuçlarını da düşünmek lazım. Seninkilerle anlaşamama veya da diğer sıkıntılar çıktığında diğer durumlarında plastik kapta beslemekten iyi olmalı ki almanın bir yararı olsun. Denemekte fayda var gibi. Enazında şu açık bir durum. Hiç bir şey o ölüm kabından kötü olmaz.

Denemekte fayda var dediginiz gibi. Yeni akvaryumum henuz tamamlanmadi akvaryum duzenim oturur oturmaz denicem. Buarada yeni akvaryumu henuz benimkiler sahiplenmemisken kucuk olanlari akvaryuma koysam sonuclari farkli olur mu?

Sanki ev sahibi ufaklıklarmışta büyükleri misafir gibi bir algı yaratmayı planlıyorsun :smile: Mantık çerçevesinde yaklaşırsak aslında güzel bir fikir geldi bana. Yinede tanıma çabalarında koklaşma ve takipleşme olabilir. Bu durumlardan başka olağan dışı durumlar için dikkat etmekte fayda var.

bumble bee' Alıntı:
Sanki ev sahibi ufaklıklarmışta büyükleri misafir gibi bir algı yaratmayı planlıyorsun :smile: Mantık çerçevesinde yaklaşırsak aslında güzel bir fikir geldi bana. Yinede tanıma çabalarında koklaşma ve takipleşme olabilir. Bu durumlardan başka olağan dışı durumlar için dikkat etmekte fayda var.

Cok sagolun cevaplariniz fikirleriniz icin.

Büyükler akvaryumu sahiplenmek istiyip onları ısrırlar ve dışlar.

RE: Yasli kaplumbaga ve genc kaplumbaga bir arada yasar mi?

Doğrudan sorun olmayabilir. Sonuçta yeni akvaryuma geçiş var ve büyüklerde tek yaşamamışlar.
Ancak ben bu kadar farklı boyda olan kaplumbağaların aynı akvaryumda olmalarını doğru bulmuyorum. Yemlemedeki sebep bir tane değil. Şimdi büyükler bırakın tırnağı yem yerken çırpınacaklar ve ister istemez ufaklara darbe gelecek. Bu kadar boyut farkında küçükler akvaryumun dibini boylar. Ben bu sorunu yaşadım. Heleki ısırmaya denk gelirse bu boyutta fiziki zararda olur. Hayvanlar zaar görecek. Ayrıca büyük olanlar gündr tek sefer küçük olanlar iki sefer yemlenecek. İkinci yemlemede büyükleri uzak tutmak gene zor. Büyük olanların aç kaldığı gün yada günler vardır. Küçükler bu günde büyüklerin müdahalesi olmadan nasıl yem yiyebilirlerki. Gene büyükler bitkisel küçükler protein ağırlıklı yem tüketiyorlar. Bunlarda yemlemede bir birine girer. Her gün hayvanların bir kısmı akvaryumdan dışarı çıkarılıp yemleme yapılsa çıkarılan hayvanlarında huzuru gidecek. Onlarada yazık. Hatta bu kadar detayda sizede yazık. Bu sebeple ben yavrular için ayrı sistem kurdum. Ancak bu şekilde boylar yaklaşana kadar ayrı yerlerde bakılabilirler.

Yemleme dışında bizleri görüncede bu hayvanlar cama gelip çırpınıyor. Bu esnada da alınacak darbeler küçüklere zararlı olur.

Geri