Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yavru kaplumbağa cinsiyeti

Bzte

Bronz 5 Üye
Yavru kaplumbağanın cinsiyetinin anlaşılması oldukça güçtür. Benim araştırma ve incelemelerime göre bunun en kolay yolu, bağasının karın kısmındaki desenlerinden cinsiyetinin anlaşılması: Erkeğin karın kısmındaki desenler daha koyu ve daha sık, dişininki daha seyrek ve daha açık renkte, genelde halkalar halinde oluyor. Soldaki dişi sağdaki erkek.. :)

mailto:/prenses_sayfa7_dosyalar/image4281.jpg

Karın desenlerinden anlaşılması bence biraz mantıksız ama öyle olsa bile 10 12 cm boylarında olmalı kabuk ve deri değişimini sağlıkla tamamlamış olmalıdır.Yavruyken cinsiyeti tespit etmek bu işten çok çok iyi anlayan bir uzman sayesinde olur desenlerine göre anlaşılmaz yavruların.

Bende Cafer'in kini hala anlayamadım zaten bütün bilgilere rağmen.Cafer'in desenleri ikisine de benzemiyor :( Belki benzeyen birilerine faydası olur diye koydum işte.

Sizin bu dediğiniz şekilde sağlıklı tahminler yapılamaz.
Erişkin bir kaplumbağada dişi ve erkekte bulunan farklılıklar sayesinde cinsiyet ayrımı yapılabilir.
Erkeklerin kuyrukları daha kalın ve kloak uca doğrudur.
Dişilerde ise kuyruk kısa ve kloak daha yukarıdadır.
Erkek kaplumbağaların tırnakları uzun ve sivri, dişilerin ki ise kısadır.
En doğru tahmin erişkinliğe ulaşmış kaplumbağalarda yapılabilir.

Bu yöntem bir mittir, doğru değildir. Kaplumbağa küçükken yapabileceğiniz en sağlıklı tahmin bağasının alt kısmına bakmakla olur. Eğer kendine doğruysa erkek, düzse dişidir. Ancak arkadaşlarımın da dediği gibi, en sağlıklısı büyümelerini beklemek.

Siz aynı boyda iki kapluş alın 3 ayın sonnda en büyük olan dişidir (buda bir mantık :) ).

Geri