Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yavru kedi ne yapacağımı şaşırdım

aycajd

Gümüş 3 Üye
Dün kardeşim elinde minicik bir kediyle çıkageldi. Annesi yokmuş. Kır pas içinde. Geceyi geçirmesi icin ayakkabı kutusuna havlu koydum. Kapı yaptım. Süt ve suyu çay altligina koydum. Karıştırdım. Içti güzelce. Gece pek uyumadı. Çişini kakasinı yaptı. Çok korkak. Bundan sonra bizimle kalmasını istiyoruz. Nasıl beslenmeli tuvalet eğitimi nasıl bu ürkekligini üstünden nasıl atar? Bir de bir kaba kum koyduk. Daha dün geldiği için alış veriş yapmadık. Ama kuma yapmıyor. Nasıl alistırmalıyız? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Fotoğraf da ekleyecegim akşama doğru

Cvp: Yavru kedi ne yapacağımı şaşırdım

bende birkaç ay yavru kedi bakmıştım yem olarak whiskas junior yedırıyorum büyüdümü normal yem ıle yemek artıkları yeterlidir bence

Öncelikle sizin ve kardeşinizin yaptığı için sizi tebrik ediyorum ne yazıkki hayvan hakları umursanmayan bir ülkede yaşıyoruz umarım davranışınız toplumumuzdaki birçok kişiye örnek olur .Köpeklerde genelde tekrarlama yöntemi ile eğitirler kedilerde nekadar işe yarar bilemiyorum .Normal pastörize süt kullanmak uygun değildir veterinerlerde anne sütü tozu satılmaktadır onlardan kullanılmalıdır.Balkon aralıklarından kesinlikle uzak tutun düşebilir yavru kediyi ve kutuyu sıcak bir yerde tutmalısınız

Öncelikle kediyi yıkamanızı öneririm. Tuvalete gelince: bir leğene kum koyun. O leğeni gözden uzak bir yere bırakın çok ortada olursa utanıp yapmayacaktır. Kediyi arada kumun üzerine bırakın anlasın kum olduğunu. Daha sonrası zaten içgüdüsel olarak gelişecektir. Kendiliğinden alışır kedi kuma 1-2 seferde.

yavru kediyi yıkamak gibi bir hata yapmayın özellikle yeni doğmuşsa bu büyük bir hatadır benim önerim yıkamamanız

Bende yikamamanizi oneriyorum. Bence bi veterinere kontrole goturun.

O kadar minik bir yavru değil dişleri çıkmış ve tırnakları gayet keskin :D tuvalet bize sorun olacak gibi etraf maf oldu. Anneme de söyledik o da olumlu karşıladı . Şimdilik ıslak mendille sildim. Sıcak su torbasini sardim havluyu kutusuna koydum onun üstüne yattı. Kedi maması almaya gidiyoruz şimdi

siz yinede yıkamayın bir fotoğrafını atabilirmisiniz acaba ?

http://britishfold.blogspot.com/2010/03/kedi-kumu-egitimi.html?m=1
umarim yardimci olur

Bana tisliyor. Napsam şaşırdım. Tırnaklarıni gösteriyor.

Ekli dosyalar

• IMAG0007.jpg
    IMAG0007.jpg
    271.7 KB · Görüntüleme: 31

bende 1-2 ay kedi beslemiştrim (annem istemeyince gondermerk zorunda kaldık 2 tane sıyah beyaz yavruydu :'( ) kediler için özel kumlar var tuvaletlerını yapmaları için. Ben banyoda lavabonun altına bir leğen içinde koymustum o kumu yaklasık 10 cm yukseklıgınde bir legen icine. tuvaletlerı geldıgınde oraya yapıp uzerını kapatıyorlardı. ama nerede yumusak bir alan gorseler (örneğin ve en cokta olan yorgan, aman uzak tutun yorganlardan bi tuvaletını yaparsa annenizin verdıgı olumlu tepki eminim degisir) kakalarını yapıyorlar. Onun dısında pek bir sorunları olmuyor gercektende ip yumagıyla oynamayı cok sevıyorlar :) sende 1 tane ip yumagı verebılırsın onla oynayarak ürkekligini atar belki :)

Ürkeklik değil artık onunki resmen korkuyor. Kabina koydum kum umruna bile gelmedi. Tek yaptığı tislamak

Siz sabırlı oldugunuz sürece zamanla alısacaktır ve korkusu zaman içinde azalacak ve komple gececektır ama bu süre biraz uzunda olabılır. Sizin mama, süt ve su getırdıgını gordukce dahada azalacaktır korkusu.

suanda korkuyordur muhtemelen baska biryerde olduğu için onu ödüllerle eğitmeye çalışın bazen yalnız bırakın yavaş yavaş sevmeye çalışın ama dediğim gibi yıkamayın

Ayy cok tatli ya bayildim... :) korkuyordur alisir diye tahmin ediyorum

yiğitin söylediği kesinlikle doğru etrafta biri varken yapmıyorlar onu kuma götürüp bırakın ve görüceksiniz ki patlasada başka yere birdaha asla yapmayacaktır:)

Yavru Kedi Temizliği

Bulduğunuz yavru kedi çok kirli bir durumdaysa ve bu durumu beslenmesini engelleyecekse onu hemen temizlemeniz gerekir.

Yavru kedilerin yıkanması, üşüyeceğinden dolayı çok risklidir. Yavruyu önce sıcak bir ortama alın, ılık suyla ıslattığınız bir parça pamukla önce gözlerine çok yaklaşmadan, yüzünü ve ağzının kenarlarını temizlemeye çalışın. Göz çevresi için asit borik ya da soğumuş çayla ıslattığınız bir parça pamuk kullanabilirsiniz.

Yüzünü temizlenebileceği kadar temizlendikten sonra vücudunu silebilirsiniz. Patilerinin altını ve tırnaklarını ılık suyla yıkayabilirsiniz. Temizlik işlemi bittikten sonra kediyi mutlaka çok iyi kurulamalı ve sıcak ortamdan çıkarmamalısınız. Korkutmamaya çalışarak saç kurutma makinesini çok fazla yaklaştırmadan kurutabilirsiniz. Tüm temizliğini bir kerede bitirmeye çalışmamalısınız. Yapacağınız ilk temizlik müdahalesi onu çok fazla rahatsız edecek, zarar verebilecek ve beslenmesini engelleyecek kirlerden arındırmak olmalıdır.

Kedide pire, vs bulunması çok normaldir. Pireleri kediden uzaklaştırmak için ya ense damlası kullanmalı ya sprey kullanmalısınız. Banyo yaptırarak pireleri kediden uzaklaştıramazsınız. Tam aksine pirelerin evin her yerine kaçışmasını sağlarsınız ve bir süre sonra kaçan pireler kedinizi yine bulur. Hatta evde başka kedileriniz varsa onlara da bulaşır. Evdeki diğer kediler için ense damlası uygulamanız tamamen güvende olmalarına yetecektir.

Besledikten sonra dinlenmesini sağlamalısınız. İlk müdahalede temizliğini bitiremediyseniz günde bir kez aynı işlemleri uygulayabilirsiniz.

Kedinin yaşı uygunsa (1 aylıktan küçük değilse), herhangi bir rahatsızlığı yoksa, pireler için bir ilaç uygulamadıysanız ve veterineriniz onayladıysa ancak o zaman yıkamalısınız.

Temin edebiliyorsanız bir kedi şampuanı alın. Ama bir kere yıkandığı zaman temizleneceğinden eminseniz kozmetik olmayan bir şampuan da bir kere kullanılabilir.

Banyonuzu ve banyodan sonra kediyi çıkaracağınız odayı ısıtın. Yaralanma ihtimalinize karşı tırnaklarını kesebiliyorsanız kesin. Kesemiyorsanız eldiven kullanmayı deneyin.

Kediler sprey duştan hoşlanmazlar. Ya bir kaba kullanacağınız suyu doldurmalı ya da sprey duşun altına elinizi tutmalısınız. Sprey duşu ancak pire larvalarını uzaklaştırmak için kullanabilirsiniz. Kullanacağınız suyun sıcaklığını tıpkı bebeklerdeki gibi dirseğinizle ölçebilirsiniz. Su dirseğinizi ne yakmalı ne de ılığa yakın olmalıdır. Bütün bunlar için mutlaka birisinden yardım isteyin.

Kedinin boynundan aşağısını ıslatıp şampuanlamaya başlayın. Yuvarlak ve nazik hareketlerle yıkayın ve iyice durulayın. Birden fazla şampuanlamayın. Bir kerede temizlenmeyecekse daha sonra bir banyo seansı daha gerçekleştirebilirsiniz. Durulama işlemi bittikten sonra kulaklarına su gelmeyecek şekilde, çok dikkat ederek kafasını ıslatın ve gerekiyorsa şampuanlayın. Durularken de çok dikkat etmelisiniz. Avucunuzla su alarak durulamanız daha güvenli olabilir.

Banyonuz biter bitmez hemen havluya sarın ve bir süre banyoda kalın. Dikkatlice kuruladıktan sonra saç kurutma makinesi ile kurutabilirsiniz.

Banyodan sonra mutlaka sıcak bir ortamda kalmasını sağlayın. En az 12 saat cam açmayın, oda değiştirmeyin, dışarı çıkarmayın. Banyodan sonra ne kadar dikkat ederseniz edin gazı olacaktır. Bu durumda da biraz masaj yaparak gazını çıkarabilirsiniz.

Bütün bu işlemleri veterinerinize danışmadan yapmamanız, kedinin sağlığı için çok önemlidir.

http://www.sempativeterinerklinigi.net

Yardımcı olmaya çalışan herkese sonsuz teşekkürler. Hala kumu kullanmıyor ve hala tıslıyor. Az önce miyavladi yemek verdim. Yeni evi de bu

Kusura bakmayın telefondayim ondan bu şekilde

Ekli dosyalar

• IMAG0011.jpg
    IMAG0011.jpg
    209 KB · Görüntüleme: 14
  • IMAG0012.jpg
    IMAG0012.jpg
    226.1 KB · Görüntüleme: 10
  • IMAG0013.jpg
    IMAG0013.jpg
    205.5 KB · Görüntüleme: 10

ayça bu konuda deneyimlerimi yazdım. buradan fikir edinebilirsin.
mailto:/forum/Konu-kedi-beslemede-bilinmesi-gerekenler.html

Geri