Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem Önerisi

kara657

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar 2 adet 1.5-2 yaşlarında kırmızı yanaklı su kaplumbağam var. Sera raffy gammarus ve Sera raffy P yem kullanıyordum fakat bu yemler biraz pahalı daha ucuz yollu ve kaliteli yem önerisi olan var mı? Ayrıca kaplumbağalarımı karides, kalamar vb. balıklarla besleyebilir miyim?

Tuzlu su canlısı yada besinleri bu hayvanlara verilmez.
O yaştaki hayvanlar için gereken yemler eldekilere ilave olarak jbl agil ve sera vitaldir. Minimum bu dört yemle gidilmeli. Raffy p içerisindeki kırmızı yemler bitincede sera mineral alınmalı. Tabi bu yemler beslenme programı yazılıp uygun oranda verilmeli. Haftalık örnek beslenme programı şu;
1. Gün: raffy p
2. Gün: raffy gammarus
3. Gün: vital
4. Gün: raffy p
5. Gün: aç gün (bu gün kabuk büyüklüğünde kıvırcık verilir)
6. Gün: agil
7. Gün: raffy p içerisindeki kırmızı yemler. Bitincede sera mineral

Günlük tek öğün kafa hacmi kadar beslenmelidir.

Cvp: Yem Önerisi

bu yemler kaliteli ve ihtiyaçlarını karşılayacak her şeyi ihtiva eder. daha ucuzlar kalitesiz ve saman gibidir. hayvanlara fayda sağlamayacağı gibi yemeleri de zor olur. eğer petshoptan alıyor isen netten almanı tavsiye ederim nerdeyse yarı fiyatına satılır.

diğer dediğin yiyecekler tuzludur. bu hayvanlar tuzlu ve tatlı yiyecek yemezler. bunlar zararlı olur. menülerind yoktur.

hayvanların kabuk boyları 8 cm'yi geçmişse ek olarak alacağın yemler jbl agil, tetra reptomin sera vital, sera mineral,(bu yem raffy P içindeki kırmızı yemlerdir. bunları ayırıp haftada bir gün vereceksin. içeriğinde kalsiyum, mineral ve vitaminler vardır. bunlar bitince mineral yemi alırsın.)

günde tek öğün ve toplamı kafa hacmi kadar olacak.

bilgi açısından bu konuyu da okumanı tavsiye ederim.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

foruma hoş geldin.

Zaten gammarus denilen yemin icinde karides vs kurusu yok mu? Ayrıca su kaplumbağaları karides gibi yiyecekleri yiyebiliyor diye biliyorum.

Gammarus karidese benzer ama farklı türdür. Tatlı suda yaşar tuz ihtiva etmez.

Gammarus gibi bizim kullandığımız karideslerde tatlı su karidesidir. Örneğin nehir karidesi. Tropical markası bu ürününe doğrudan adını dahi vermiştir: Tropical River Shrimp. Gene yedikleri balıklarda tatlı su balıklarıdır.

Gammarus;
karides yem

River shrimp;
karides yem

Gammarus yem;
su kaplumbağası yem

River shrimp (tatlı su karidesi) yem;
su kaplumbağası yem

Ekli dosyalar

• aqrpL2.jpg
    aqrpL2.jpg
    36 KB · Görüntüleme: 0
Moderatör tarafında düzenlendi:

Tabiki verebilirsin Alp. Taze gıda vermedeki en dikkat edilmesi gereken konu beklerken oluşabilecek bakteri, parazit gibi unsurlar. Bu sebeple tatlı su balığı olsun, tatlı su karidesi olsun verilmeden önce kaynar suda kısa süre bekletilmelidir. Sonra soğuduktan sonra verilebilir.

Tabi bu tip beslenme uygulamaları suyu daha çok kirlettiği için akvaryum suyundan başka kaba koyup hayvanı orada beslemek daha uygun.

Yalnız alabalık iki haftada bir verilmeli. Alabalık vücuttaki kalsiyumu çeker. Kemikleri ve kabuğu yumuşatır.

Benim kaplumbağa 5 cm şuan sadece kurutulmuş karides yiyor ve 2 3 tane atmam bile yeterli gelmiyor. Normal yem atıyorum onu yemiyor. Acaba kurutulmus karides yeterli mi? günde 4 tane falan atsam zararlı olur mu?

Merhaba

Lütfen bu bilgiye nereden ulaştığınızı bana gösterebilir misiniz? 20 yıllık meslek hayatımda böyle birşeyle karşılaşmadım.

cem' Alıntı:
Yalnız alabalık iki haftada bir verilmeli. Alabalık vücuttaki kalsiyumu çeker. Kemikleri ve kabuğu yumuşatır.

Merhaba,

Lütfen bu bilginin kaynağını gösterebilir misiniz? 20 yıllık meslek hayatımda alabalık etinin kalsiyumu tuttuğunu ilk defa duyuyorum. Buradan hareketle o zaman insanlar da alabalık yemesin? Kalsiyum aynı kalsiyum alabalık aynı alabalık. Ayrıca kaplumbağalar kalsiyumu nereden alıyor? Süt, yoğurt, peynirden mi? Yoksa yedikleri sucul canlıların et ve kemiklerinden mi?

Denizz' Alıntı:
Benim kaplumbağa 5 cm şuan sadece kurutulmuş karides yiyor ve 2 3 tane atmam bile yeterli gelmiyor. Normal yem atıyorum onu yemiyor. Acaba kurutulmus karides yeterli mi? günde 4 tane falan atsam zararlı olur mu?

Merhaba,

Kaplumbağanın boyuna göre protein ve enerji ihtiyacı değişir. Gelişmekte olan küçük bireylere yüksek proteinli yemler verilebilir. Attınız yemin markası nedir? Kaplumbağalar bazen çok inatçı olabiliyor. Benimki de uzun süre yem yememişti. Taze et, balık, tavuk gibi besinler verilebilir ama hem çiğ olursa hastalık bakımından problem olabilir hem de kaplumbağaların damak tadı hemen bu tip taze yemlere alışacağından bir daha kuru yem yemeyebilirler. 

Ayrıca çok yüksek oranda proteinli yemlerle beslemek de kabukta piramitleşmeye sebe olabilir. Forumda beslenme bölümünde beslenme rejimi ile ilgili çok güzel bilgiler var. 

Karides gibi besinler ödül mantığıyla haftada bir verilebilir.

Tost' Alıntı:
Merhaba

Lütfen bu bilgiye nereden ulaştığınızı bana gösterebilir misiniz? 20 yıllık meslek hayatımda böyle birşeyle karşılaşmadım.

cem' Alıntı:

Merhaba,

Lütfen bu bilginin kaynağını gösterebilir misiniz? 20 yıllık meslek hayatımda alabalık etinin kalsiyumu tuttuğunu ilk defa duyuyorum. Buradan hareketle o zaman insanlar da alabalık yemesin? Kalsiyum aynı kalsiyum alabalık aynı alabalık. Ayrıca kaplumbağalar kalsiyumu nereden alıyor? Süt, yoğurt, peynirden mi? Yoksa yedikleri sucul canlıların et ve kemiklerinden mi?

Denizz' Alıntı:

Merhaba,

Kaplumbağanın boyuna göre protein ve enerji ihtiyacı değişir. Gelişmekte olan küçük bireylere yüksek proteinli yemler verilebilir. Attınız yemin markası nedir? Kaplumbağalar bazen çok inatçı olabiliyor. Benimki de uzun süre yem yememişti. Taze et, balık, tavuk gibi besinler verilebilir ama hem çiğ olursa hastalık bakımından problem olabilir hem de kaplumbağaların damak tadı hemen bu tip taze yemlere alışacağından bir daha kuru yem yemeyebilirler. 

Ayrıca çok yüksek oranda proteinli yemlerle beslemek de kabukta piramitleşmeye sebe olabilir. Forumda beslenme bölümünde beslenme rejimi ile ilgili çok güzel bilgiler var. 

Karides gibi besinler ödül mantığıyla haftada bir verilebilir.

Yemin markası AKV(ARTAKUA) diye geçiyor. Kaplumbağayı alırken petsop bunu vermişti ama hiç bundan yemiyor bende sadece günde 3 tane karides atıyorum şuanlık bununla besleniyor ki yine atsam yiyecek çok seviyor. Acaba fazlası zararlı mı sadece bununla yeterli olur mu yoksa ekstra başka yem mi almalıyım :neydi:

Herşeyin fazlası zararlı tabii. Forumda kaliteli kaplumbağa yemleri ile ilgili başlık var. Oradan gerekli yemleri bulabilirsiniz. 

O petshop tarafından verilen yemi beğenmemiş demek ki. KArides yemesi iştahının olduğunu gösteriyor. Tetra'nın küçük kaplumbağalar için olan Tetra reptomin baby alırsanız severek yiyecektir. Sadece karides vermeyin derim ben.

Alabalıkla ilgili bilgiyi zamanında bir üniversitenin kaynağında okumuştum. D vitamini üzerine araştırma yaparken. Yoğun alabalık ile beslenme kemikte yumuşamaya neden olduğunu belirten tez konusuydu. İnsanlar için sürekli yenmesi uygun görülmüyordu. Buradan yola çıkarak bu sonuca vardım. Alabalık ile bütün balıkları bir tutmuyorum dikkat edersen. Alabalık farklı.

Deniz o markayı hiç duymadım. Jbl, tetra, sera, prodac, tropical markalardan başka markaya bakma.

Tost'un önerdiği reptomin baby uygun ama 100'lük küçük kutu al. Yosun içerikli protein yem olduğu için bazı yavru hayvanlar yemiyor.

Sera raffy P'de al. Bu 3 çeşit yem ihtiva eder. Bej protein, sarımtrak tahıl ürünleri, kırmızı mineral içerir.

Tek yönlü beslenme uygun değil. Hayvan bu değişik yemler ile ihtiyacı olan besinleri almış olur.

Cvp: RE: Yem Önerisi

cem' Alıntı:
Alabalıkla ilgili bilgiyi zamanında bir üniversitenin kaynağında okumuştum. D vitamini üzerine araştırma yaparken. Yoğun alabalık ile beslenme kemikte yumuşamaya neden olduğunu belirten tez konusuydu. İnsanlar için sürekli yenmesi uygun görülmüyordu. Buradan yola çıkarak bu sonuca vardım. Alabalık ile bütün balıkları bir tutmuyorum dikkat edersen. Alabalık farklı.

Çok merak ettim gerçekten, kim hangi üniversitede böyle bir tez yapmış? :O Dediğim gibi 20 yıllık meslek hayatımda ilk defa böyle birşey duyuyorum. :O  Benim de doktora tezim alabalık.

Şimdi ne desem yalan olur üzerinden çok zaman geçti sanki ankara üniversitesiydi diye anımsıyorum. Bu yazı veterinerlikle alakalı değil tıp bölümüyleydi. Osteoprozun alanındaydı sanırım. D vitaminini arattığımda çıkmıştı.

Hatta bu kırık çıkıkçılar alabalığı demek bu sebeple milletin bir tarafına bağlıyorlar demiş, gülmüştüm.

Kesinlike bir yanlışlık var bu alabalık osteoporoz olayı ile ilgili. Ayrıca kırık cikikcilar kemikler kaynasın diye alabalığı kullanıyor. Madem yumuşatıyor kullanmamaları lazım =)))))

Beldeki diskleri yerine oturtmada kullanıyorlar. Yumuşayınca oturtması kolay oluyor herhalde.

Geri