Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabugu beyazladı

Senaokay002

Yeni Üye
Kaplumbagamın kabugu beyazladı (aldıgımdan bu yana 6 ay oldu yavaş yavaş beyazlamaya başladı şu anda bu şekilde) neden oldugunu anlayamadım dünden beri yemek yemiyor. Suyunu her gün degiştirip vitamin damlatıyorum suyuna, yumuşak diş fırçası ve bebek şampuanıyla kabugunu yavaşca derisine temas ettirmeden temizliyorum günde 20 dk güneşe çıkartıyorum oldugum şehir çok sıcak oldugu için güneşte çok fazla da bırakmıyorum vitamini yemini aşagı tarafa bırakıyorum yardımcı olurmusunuz lütfen

Ekli dosyalar

• 20230810_203743.jpg
    20230810_203743.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 35
  • 20230810_203743.jpg
    20230810_203743.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 35
  • 20230810_203734.jpg
    20230810_203734.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 30
  • 20230810_203633.jpg
    20230810_203633.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 25
  • 20230810_203628.jpg
    20230810_203628.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 38
Foruma hoşgeldiniz.

Hayvanın kabuğu kireç bağlamış. Plaka altına işlemiş. Plakalar atılmadan bunlar çıkmaz.

Fırçalamayın sabun vs. kimyasal ürün kullanmayın.

Hayvan yaşına göre ufak kalmış. Akvaryumda bakmıyor musunuz? Isıtma lambası lazım. Güneşe sakın çıkarmayın. Hayvanı güneş çarpar.

Vitamini suya değil ağzına damlatacaksınız. 3 gün günde 1 damla ağzına damlatın. Sonra bakalım.

Yem olarak gammarus yem alın.

Bitince bu stick yemi bir daha almayın. Tropical axothl yada tetra reptomin baby alın.

Foruma hoşgeldiniz.

Hayvanın kabuğu kireç bağlamış. Plaka altına işlemiş. Plakalar atılmadan bunlar çıkmaz.

Fırçalamayın sabun vs. kimyasal ürün kullanmayın.

Hayvan yaşına göre ufak kalmış. Akvaryumda bakmıyor musunuz? Isıtma lambası lazım. Güneşe sakın çıkarmayın. Hayvanı güneş çarpar.

Vitamini suya değil ağzına damlatacaksınız. 3 gün günde 1 damla ağzına damlatın. Sonra bakalım.

Yem olarak gammarus yem alın.

Bitince bu stick yemi bir daha almayın. Tropical axothl yada tetra reptomin baby alın.
Malesef ısıtıcısı yok beraber bi deprem atlatyık konteyner kentte kalıyoruz imkanlarım nerdeyse sıfır o şekilde bakmaya çalışıyorum

Geçmiş olsun. Hayvan soğuk esinti yedi mi yada güneşte çok tuttunuz mu?

Lamba kullanma olanağı yok sanırım. Şu şekilde yapın. Sabah 10 civarı ve akşam 18:00'den sonra 25-30 dakika kadar bir kapta, bir tarafında kuru alan bir tarafında su olmak üzere pencere önüne koyun su tarafı gölgede olsun. Hayvan bunalınca suya insin su içsin.

Suyu emsal sıcaklıkta su ile değişin. 5 litrelik petşişeye su koyup onda en az bir gün dinlendirin oda ısısına da gelmiş olur.

Her gün 1 damla vitamini ağzına damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün birkaç dakika öyle bekletin ağız aralığında girer.

Geçmiş olsun. Hayvan soğuk esinti yedi mi yada güneşte çok tuttunuz mu?

Lamba kullanma olanağı yok sanırım. Şu şekilde yapın. Sabah 10 civarı ve akşam 18:00'den sonra 25-30 dakika kadar bir kapta, bir tarafında kuru alan bir tarafında su olmak üzere pencere önüne koyun su tarafı gölgede olsun. Hayvan bunalınca suya insin su içsin.

Suyu emsal sıcaklıkta su ile değişin. 5 litrelik petşişeye su koyup onda en az bir gün dinlendirin oda ısısına da gelmiş olur.

Her gün 1 damla vitamini ağzına damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün birkaç dakika öyle bekletin ağız aralığında girer.
Soguk esinti yemedi ama oldugumuz ortam çok sıcak oldugu için malum konteyner ilk yaz başında klima gelmedi sıcaktaydık gece gündüz şu an klima sürekli açık oda çok soguk degil oda bizimle beraber odada kalıyor. Vitamin verme konusuna gelcek olursak normalde elime aldıgımda çok uysal bi hayvandı şu anda elime alır almaz agzını açıp ısırmaya çalışıyor beni o yüzden elime de alamıyorum

Klimadan uzak bir köşede olmalı. Esinti vurursa direk akciğer enfeksiyonu olur. Isıtma lambası işi garantiye alır.

Ön ayakların arkasından tutun. Boyunları ön ayaklarına kadar çevirip ısırabiliyorlar.

Vitaminin kızdırıp ucunu ısırtabilirseniz bir damla damlatırsınız.

Klimadan uzak bir köşede olmalı. Esinti vurursa direk akciğer enfeksiyonu olur. Isıtma lambası işi garantiye alır.

Ön ayakların arkasından tutun. Boyunları ön ayaklarına kadar çevirip ısırabiliyorlar.

Vitaminin kızdırıp ucunu ısırtabilirseniz bir damla damlatırsınız.
Dediklerinizi yaptım ve bu gün fark ettim kabugunun köşesi kalkmış altından yeni kabuk vardı kabukları şu şekil çıkmaya başladı zorlamdım kesinlikle ama hala vitamin ve yemini yemiyor

Ekli dosyalar

• 20230821_131607.jpg
    20230821_131607.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 23
  • 20230821_131612.jpg
    20230821_131612.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 21
Açılanları fazla zorlamadan ağzı düz cımbızın tek ayağını aradan geçirip ileri doğru ittirin plaka atar.

Diş fırçasını ıslatıp 45 derece açıyla fırçalayın. Kıllara takılan plakalar gevşekşe yine atar.

Vitamini günde bir damla ağzına damlatın. Hayvana birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası verin.

Lamba altında mı yapıyor su içinde mi?

Ağız açma sıklığı nedir? Sürekli mi arada bir mi?

Hayvanı en geç 21:00'de yatırıyoruz. Daha geçe bırakıyor musunuz?

Lamba altında mı yapıyor su içinde mi?

Ağız açma sıklığı nedir? Sürekli mi arada bir mi?

Hayvanı en geç 21:00'de yatırıyoruz. Daha geçe bırakıyor musunuz?
Lamba konusunda söylemiştim depremzedeyiz konteyner da kalıyoruz lambamız yok. Öyle geç yatma gibi bi durumda yok, zaten kuru alanda sürekli yatıyor gündüzleri de kabugu ve vicudu çok kuruyor bazen ben suya itiyorum onu susamışsa su içsin diye. Agzını açmayı da ne zaman görsem göz göse gelsek yapıyor genelde sudayken yapıyor

Tamam hatırladım. Sadece suda yapıyorsa ve sürekli yapmıyorsa akciğer enfeksiyonu değildir.

Sizin dikkatinizi çekmek istiyor olabilir.

Ortam havasız ise arada hayvan suda iken havalandırın. Sigara içiliyor mu?

Tamam hatırladım. Sadece suda yapıyorsa ve sürekli yapmıyorsa akciğer enfeksiyonu değildir.

Sizin dikkatinizi çekmek istiyor olabilir.

Ortam havasız ise arada hayvan suda iken havalandırın. Sigara içiliyor mu?
Hayır ortam sürekli havalandırılıyor havasız degil sigara da içilmiyor. Ve vaktinşn çogunu karada geçiriyor hatta tamamını gece bakıyorum yatıyor sabah bi kalkıyorum hala kuru alanda aynı yerde yatıyor suda çok yüzmüyor bırakıyorum suyun üstüne çıkıyor herhangi bi yüzme belirtisi yok

Ortam çok sıcak ise hayvan dışarıda durmak isteyebilir. Sürüngenler serinlemek için ağızlarını açar. Çene kılcal damarlarda kanı serinletip vücuda yayar. Böyle bir durum olabilir. Ama ağız sabit vaziyette açık olur.

3 gün günde bir damla vitamin damlatın. İştahı ne durumda?

İş
Ortam çok sıcak ise hayvan dışarıda durmak isteyebilir. Sürüngenler serinlemek için ağızlarını açar. Çene kılcal damarlarda kanı serinletip vücuda yayar. Böyle bir durum olabilir. Ama ağız sabit vaziyette açık olur.

3 gün günde bir damla vitamin damlatın. İştahı ne durumda?
İştahı iyi durumda önceki günlere göre yiyor yumurta akı veriyorum haşlanmış günde bir kere de olsa yiyor bazı günler hiç yemiyor degişkenlik gösteriyor vitamini üç günde bir veriyorum agzını açmıyor ama agzının etrafına sürüyorum agız boşlugundan girdigini düşünüyorum

Ağzını açmıyorsa dik tutup ağız çevresine 10-15 saniye arayla ikişer damla sürün. Bu şekilde ağzına yeterince girer.

Ortam çok sıcak olduğunda da iştahsızlık görülebiliyor. Vücutlarından su çekildiğinde kabız oluyorlar. Hayvan dışkılayamadığı için tokluk hissi veriyor.

3-4 saati aşmayacak şekilde suya ittrin. Hem ıslansın hemde su için. Gece kuru alanda durabilir.

Marul yada kıvırcık yaprağı da deneyin.

Ağzını açmıyorsa dik tutup ağız çevresine 10-15 saniye arayla ikişer damla sürün. Bu şekilde ağzına yeterince girer.

Ortam çok sıcak olduğunda da iştahsızlık görülebiliyor. Vücutlarından su çekildiğinde kabız oluyorlar. Hayvan dışkılayamadığı için tokluk hissi veriyor.

3-4 saati aşmayacak şekilde suya ittrin. Hem ıslansın hemde su için. Gece kuru alanda durabilir.

Marul yada kıvırcık yaprağı da deneyin.
Agzını da siliyor sürkli anlamadım

Geri