Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yem yememe ve huzursuzluk

pıtırım

Altın 3 Üye
Merhabalar
Benim kaplumbagam 3 bucuk yasinda ve adi pıtır salı günü akvaryumun suyunu değiştirdim ısıticinin fisini takmayi unutmusum aksam farkettim ve hemen taktim. Daha sonra istahi gitgide azalmaya basladi yem yemiyor tavuk veriyorum onu yiyor ve cok huzursuz akvaryumda ordan iraya yuzup duruyor taslari eseliyor. Ne yapacagimi sasirdim bu davranis bor hastalik belirtisi mi yoksa su soguklugundan dolayi strese mi gordi ne yapmam gerekiyor sizce :(

Soğukta kalması belliki olumsuz etkilemiş. Bence ilk başta sadece soğuk etkisiyle iştahsızdı. Tavuk vermek onu iyice diğer yemlerden uzaklaştırmış olabilir. Tavuk ve kıyma verilen bir çok kaplumbağa hazır yemlerini tekrar yemekte güçlük çekiyor.

Bunun dılında huzursuz diyorsunuz. Akvaryum suyu değiştikten sonra dekorlarda eksilme yada yer değişikliği oldu mu? Bu tip değişiklikler bazılarında yerini yadırgamaya yol açar.

Birde hayvanı kaç lt suda besliyorsunuz ve bulunduğu yerde neler var. Filtre var mı? Taşlardan bahsetmişsiniz. Bunlar komple dibi kaplıyor mu yoksa ara ara az sayıda mı var? Mümkünse sistemin genel resmini ayrıca hayvanın resimlerini ekleyin. Buradan bizde bir kontrol edelim.

Bu olaydan önce beslenmede hangi yemleri hangi miktarda veriyordunuz?

Geçmiş olsun

Su anda telden girdigim icin fotograf atamiyorum. 80 lt akvaryum tabano tamamen tasla kapli su seviyesi maksimumda kuru alani cikma kat seklinde kenarlaini yuksrlterek yaptim filtre ve isiticim var kuru alanin uzeri kapali suyun sicakligiyla orasi da sicak oluyor. Yem olarak reptomin ve karides kullaniyorum ve benim yedigim herseyden de yiyordu sık olmamakla birlikte. Surekli suda oradan oraya yuzuyor 3 gundur ne yapacagimi sasordim halbuki cok mutlu bir kaplustu pıtır

Bu arada telefondan nasil resim atabilecegmi anlatirsaniz atabilirim

Cvp: yem yememe ve huzursuzluk

reptomin ve gammarus birbirinden zıt kutuplarda yemler. et türevli beslemen bu yemlerden hayvanı uzaklaştıracaktır. yem harici başka bir yiyecek verme. akvaryumun resmini gönderdikten sonra kullanılıp kullanılmayacaklar konusunda ve hayvana zararları hakkında net bilgi verebiliriz. tekrar hoş geldin.

bu arada hayvan büyümüş yeşillik verebilirsin ayrıca sera raffy P, sera mineral ve sera vital yem de almalısın.

Ben yaklasik 2 yildir uyeyim buraya uzun zamandir girmiyordum bir problem olmadigi icin
Nasil atacagimi anlatirsaniz resim atabilirim

Telefondan girince altta yeni yorum göndere basıp mesajı yazmalı. Aşağıda dosya ekleden uygun resim seçilip gönderilir. Ancak boyut büyükse mümkün olmuyor. Bu durumda bilgisayardan resim yüklemek gerekir.

Genel olarak akvryum durumuna bakarsak hacim fena değil ama tabanda kum yerine taş olması filtrasyonu olumsuz etkileyip bakteri oluşumuna sebep olur. Buda göz enfeksiyonu ve kulak iltihabı oluşumlarına mahal verir. Şimdiye kadar su değişimleri vs bakım iyi olduğu için sorun olmamış ama değerlendirmeli.
Sanırım kuru alanda ısıtma lambası yok. Kuru alan sudan 4-5 derece daha sıcak olmalı ve hayvan sudan çıkınca rahatça kurumalı. Ki bu sistemde bereden baksanız sudan en az 1-2 derece daha soğuktur. Bu üşüme ve hastalık sebebidir. Ayrıca soğukkanlı olduğu ve vücut ısısını yükseltemediği için metabolizma dengeli çalışmaz. Gene şimdiye kadar sorunsuz yaşasada sindirim sisteminin dengesizliği ve iştahsızlık meydana gelebilir. Bu kuru alan ısısı önemli bir konu.

Bunların dışında beslenme çok hatalı olmuş. Hazır yemler dışında taze gıdalardan sadece kıvırcık ve marul gibi yeşillik ile alabalık gibi uygun tatlı su balığı verilir. Bizim yediğimiz diğer gıdaların hemen hepsi zarrarlı. Doğalarında yok.
Bu hayvana 1,5-2 yaşından itibaren bitkisel gıdalarda verilmeliydi. Bahsettiğim taze yeşillk dışında hemen sera vital yem gerekiyor. Cem in bahsettikleride ilave olmalı derim. Hayvan günde tek öğün kafa hacmi kadar beslenmeli. Haftada bir gün yem verilmemeli. Bu aç gün öğlen kısmi olarak taze yeşillik verilebilir.
Öncelikle tavuk kesilmeli. Hayvana gammarus ve reptomini karışık vermeli. Yememezlik yapsada bu uygulanmalı. Yememekte diretirse gene yazın. Ama kesinlikle tavuk vermeyin.

Bu arada deri yada kabuk değişimi var mı? Acaba hayvanın deli gibi dolaşması kaşintıdan olabilir mi? Eğer bunlar söz konusu ise tabana silis kum serip altı oyuk mango kökü konulmalı.

2 senedir üye olup bu beslenmeyi uygulamanıza şaşırdım. Hayvan umarım hemen normale döner.

Evet fazlasiyla deri dokuyor ama bu deri degisimi onda surekli olan birsey bu arada kuru alan kesinlikle soguk degil cunku akvaryum kaloriferin hemen yaninda. Yesillik vermeyi bir kac defa denedim ancak yemedi verdigim diger seyler ise meyve sebze gibi azar azar veriyorum cunku elimde birsey gordugu anda istiyordu ne yazikki 3 gundur burnuna soksamda ilgilenmiyor

tavuğun etkisi olabilir. kulakta ve gözde şişlik var mı veya başka bir hastalık belirtisi kabukta yumuşama, yüzmede sıkıntı. meyve verme sebze olarak neler veriyorsun.

Su ısısı 26-28 derece olmalı. Oda sıcaklığı hiç bir evde bu değerlerde değildir. Hadi çok sıcak olsa ısı 26 olur. Böylece kuru alan ısısı bence imkansızda olsa maksimum su ısısıyla aynıdır ki bu uygun değil. Kuru alan ısısının 31-33 derece olması ve lamba ile daha hızlı kuruma sağlanması gerekir.

Meyve şeker içerir ve doğalarında olmadığı için uygun değildir. Şeker bünyelerine zararlı. Diğer sebzelerde özenle seçilmeli. Normalde suda yosun ve su bitkisi yerler. Bu sebeple çoğu su olan kıvırcık ve salatalık gibi sebzeler verilmeli.

Kaşıntılar her zaman fazla rahatsız etmeyebilir. Hayvan kuru alanda yeterli ısı olmadığından eski derileri atmada zorlanıyor olabilir. Aynı şekilde kabuk içinde geçerli.

Hic bir hastalik belirtisi yok sadece istahsizlik birde sudan kafayi ilk cikardiginda bir iki kere nefesi cizirtili geliyor daha sonra kesiliyor ben onun bu hiriltisini buyuk olmasina yoruyorum bazen cunku elime aldigimda panikle fosss doye de ses cikariyor bayagi buyuk bir kaplumbaga kendisi. Bana tepki veriyor oyuncak kaplumbagasi var ona da tepki veriyor kur yapiyor. Tavugu istahla yiyor diye bende tavugun aradina yem koydum verdim o sekilde 2 tane de yem yedirdim en yakin zamanda alicam kuru alan lambasi

Meyve sebze sık vermiyorum ama ara ara ben yerken salatalik, domates, elma, havuc gibi seyler verdim

elma domates hariç diğerlerinden verebilirsin. kıvırcık ve marulu da ekle. aslında salatalıkta verme artık hormonlular piyasaya düştü. günlük yemin bir tanesine bir vitamin damlatıp ver. iştahı açılıp kırgınlığı gitsin. lamba işini bir an önce hallet. hayvan üşütme hallerine girmiş.

Ishalde olabilr diye dusunuyorum suyu yeni degistoidigim haldepis kokuyor ve bulanik

Bahsettiğim gibi dipteki taşlarda birikim yapar ve filtrasyonu engeller. Zeolit kullanımı bu konuda avantaşdır. Filre dış filtre miydi iç filtre miydi?

Bunun dışında ishal söz konusu ise sebzeler dahil tüm yemleri bırakıp bir süre raffy p ile beslensin. Hayvanın sindirim sistemi bozulmuşsa öncelikle sebep yememes gereken ürünlerdir. Bahsettiğim kuru alan ısısı ve lambasının sindirim sistemindeki olumsuz etkileride gerçekleşmiş olabilir.

Ishalde olabilr diye dusunuyorum suyu yeni degistoidigim haldepis kokuyor ve bulanik

Şelale filtre kullaniyorum. Ishal olsa halsiz olmazmi hayvan peki? Birde eczaneden bulabilecegim bir vitamin var mi burda petshop yok vitaminimde kalmadi. 3 sene oncesi aldigim ama kullanmadigim bir vitamin var ama bozulmustur herhalde adi biyo tortucal.

bir süre yeşillik verme. suyu 28 derecede sabitle. kuru alan için lamba şart onu temin et kaloriferin faydası olmaz. ısı alında kabuğunu kurutması lazım. nem ısısı ile olmaz.

Cvp: RE: yem yememe ve huzursuzluk

pıtırım' Alıntı:

Şelale filtre kullaniyorum. Ishal olsa halsiz olmazmi hayvan peki? Birde eczaneden bulabilecegim bir vitamin var mi burda petshop yok vitaminimde kalmadi. 3 sene oncesi aldigim ama kullanmadigim bir vitamin var ama bozulmustur herhalde adi biyo tortucal.

Şelale filtreler benc en verimsiz filtreler. Hele kaplumbağalar için hiç uygun değil. Ancak ufak bir kaç balığın olduğu akvaryumda biyolojik döngüye yarar. Bu benim kişisel görüşüm.
Yeni değişen su bu kadar çabuk pislenmez bence. Komple akvaryumdaki taşlarda çıkartılıp temizlik yapıldı mı?
Vitaminin son kullanma tarihi yazar ama o kadar uzun değildir zaten. Sera reptilin yada jbl aqua kaplumbağa vitamini almalı.

Geri