Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yem yemiyor çok hareketsiz

nar

Yeni Üye
suyun sıcaklıgı 29 derece ısıtıcı kuru alan lambası var ancak 4 gündür neredeyse hiç birşey yemedi suya asla inmiyor onu korkutmayacak şekilde suya bırakıp yem veriyorum ancak tekrar kuru alana çıkıyor raffy p yem kullanıyorum vitaminide var.çok gerildim sabaha kadar başında bekliyorum bir faydası olacakmış gibi fikirleriniz benim için önemli arkadaşlar şimdiden teşekkürler

Cvp: yem yemiyor çok hareketsiz

Kaplumbağanızı yeni mi aldınız yoksa kabuğunda beyaz leke olan kapluş mu?

tubidik' Alıntı:
Kaplumbağanızı yeni mi aldınız yoksa kabuğunda beyaz leke olan kapluş mu?

aynı kapluş :(
kabuğundaki lekeler geçiyor çok şükür kabuk değiştiriyormuş başımız dertte bu ara son günlerde hep bir problem oluyor sebebini anlayamıyorum

Son hafta akvaryumdan çıkardınız mı? Rüzgarlı havada ya da esen bir yerde kaldı mı? 4 gündür yememesi ve sürekli kuru alanda beklemesi hastalık belirtileri :( Akciğer enfeksiyonu gibi bir durum varsa ölümcül olabiliyor. Bu yüzden veteriner gözetiminde tedavi olması daha uygun kapluşun sağlığı açısından. İmkanınız varsa mutlaka bir veterinerle görüşün :( Geçmiş olsun.

Son hafta akvaryumdan çıkardınız mı? Rüzgarlı havada ya da esen bir yerde kaldı mı? 4 gündür yememesi ve sürekli kuru alanda beklemesi hastalık belirtileri :( Akciğer enfeksiyonu gibi bir durum varsa ölümcül olabiliyor. Bu yüzden veteriner gözetiminde tedavi olması daha uygun kapluşun sağlığı açısından. İmkanınız varsa mutlaka bir veterinerle görüşün :( Geçmiş olsun.

hayır rüzgarlı bir yerde kalmadı rutin temizlik için çıkarmış olabilirim ama o zamanda su ısınana kadar eski plastik kabını kullanıyorum (15-20 dakika) sera nın bronchipur w ürününü kullanıyorum 1 haftadır akciğer enfeksiyonu gibi bir durumu engellemek için.veteriner konusunda birçok konuda bahsedildiği üzere ne yazıkki veterinerler kaplumbağa konusunda çokta bilgili değiller.veterinerlik fakültesi oldukça uzak.geçen kışı o ölüm fanusunda ısıtıcısız kalorifer peteği üzerinde atlattı ve bir kere bile hasta olmadı.ben sağlığı keyfi yerinde olsun dedikçe bir şeyler ters gidiyor.inanın çok çaresiz hissediyorum kendimi iyi dilekleriniz için teşekkür ederim

Suyun ısısını 30 derece yapın, vitamin de damlatın suyuna kapluşun. Sevdiği yiyeceklerden yedirmeye çalışın. Kuru alanda durduğu müddetçe kuru alan lambasını kapatmayın. Bir iki gün daha gözlemleyin umarım düzelir. Eğer düzelme olmaz ve veterinerliğe de gidemezseniz ilaç başlarsınız.

Suyun ısısını 30 derece yapın, vitamin de damlatın suyuna kapluşun. Sevdiği yiyeceklerden yedirmeye çalışın. Kuru alanda durduğu müddetçe kuru alan lambasını kapatmayın. Bir iki gün daha gözlemleyin umarım düzelir. Eğer düzelme olmaz ve veterinerliğe de gidemezseniz ilaç başlarsınız.

karidese bayılırdı onuda yemiyor.suya vitamin damlatıyorum ancak suya inmediği için faydalanamıyor.ilaç konusunda pek çok şey okudum ve kafam biraz karıştı açıkçası eğer tavsiye edebileceğiniz bir ilaç ve kullanma şekli var ise çok sevinirim vakit kaybetmeden ilaca başlayıp bir iki günde bir gelişme olmazsa ne yapıp edip veterinerlik fakültesine götürmeye çalışacağım.

Belirtileri Nelerdir?
-Eğri eğri yüzmek.
-Alt kabukta pembeleşmek.
-Suya koyulduğunda dibe çökmesi ve suyun dibinde hiç hareket etmemesi.
-Burundan veya da ağızdan salya gelmesi.
-Çift gözün kapanması.
-Nefes alırken hırıltılı sesler çıkarmak.
-İştahsızlık.
-Gözlerde çapak veya da şişme.
-Zor nefes almak.
-Hapşırmak.
-Kuru alanda normalden çok daha fazla vakit geçirmek.
Bu belirtilerden hangileri var? Özellikle yüzmesi dalıp çıkması ve alt kabuk rengi nasıl?

Belirtileri Nelerdir?
-Eğri eğri yüzmek.
-Alt kabukta pembeleşmek.
-Suya koyulduğunda dibe çökmesi ve suyun dibinde hiç hareket etmemesi.
-Burundan veya da ağızdan salya gelmesi.
-Çift gözün kapanması.
-Nefes alırken hırıltılı sesler çıkarmak.
-İştahsızlık.
-Gözlerde çapak veya da şişme.
-Zor nefes almak.
-Hapşırmak.
-Kuru alanda normalden çok daha fazla vakit geçirmek.
Bu belirtilerden hangileri var? Özellikle yüzmesi dalıp çıkması ve alt kabuk rengi nasıl?

hiç yüzmüyor.
alt kabukta değişiklik yok.
suya bıraktığımda yamuk duruyor ve tutunacak bir yer arıyor ama dibe batmıyor.
ağzından salya geliyor
gözleri hafif şiş
zor nefes alıyor
ağzını havaya doğru tutuyor ve sık sık açıp kapatıyor

Vakit kaybetmeden kaplumbağanızın tedaviye ihtiyacı var.
Belirtiler akciğer enfeksiyonu olduğunu gösteriyor.

belirtiler akciğer enfeksiyonu belirtileri.ilk olarak ısıyı 30 derece yapın.daha sonra kuru alanıda sıcak tutun.forumumuzda kullanacağınız ilaçlar ile ilgili birçok bilgi var

Geri