Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem yemiyor~Halsizlik var~Uyukluyor

Ufuq81

Bronz 2 Üye
Hayırlı geceler. 4 gündür yem yemeyi kesti ağzını dahi açmıyor sanki.. Ara sıra normal hareketliliğine donuyor sonra yine durgunlasiyor. Durgun olduğu zamanlarda gözleri ya kapalı yada açık öylece duruyor.. Su sıcaklığı vs herşey normal.. Deri dökümü var ekstradan. Kabuk boyuda yaklaşık 10 cm civarinda ve dostumu petshoptan şubat ayinda almıştım.. Forumda uzun araştırmalar yaptım ama çözüm bulamıyorum. Mevsimsel iştahsızlık olabilir mi? Yarin vitamin alacağım. Ayrıca cem bey size forumda yaptığınız yardımlardan ötürü tesekkur ederim. Diğer bi kaç kişi daha var ama sizin kadar etkili olanı görmedim sanırım.

Hayvan 10 cm kabuk boyunda olduğuna göre cinsel gelişim sürecine girmiş olabilir. Bu dönem vücuttaki değişiklikler ve hormonların aktive olması hayvanda iştahsızlık gösterebilir. Erkekler her ne kadar bundan fazla etkilenmese de dişilerde bu gelişim biraz sancılı olur.

Bunun harici üşütme, hastalanma yada mevsimsel kaynaklı bir durumda olabilir. Günlerin kısalması, havanın kapalı olması hayvanda kışa girme ve kış uykusu psikolojisine girmesine neden olur.

Tüm bu nedenlerin hepsinde durgunluk, enerjisini koruma amaçlı fazla hareketten kaçınma görülür.

Hayvanın res olduğunu düşünürsek kuru alan 32 derece; su 28 derece olmalı. Dış ortam soğuk olmamalı. Sudan lamba altına geçtiği süreçte dış ortamın soğuk olması halinde üşümesi ve akciğer enfeksiyonuna yakalanma olasılığı en yüksek bölgedir.

Velakin hayvan 10 cm kabuk boyunda olduğuna göre yağ bağlamıştır. Bu da etkilenmesini azaltır. Diğer iki sebepten biri olabilir.

Dediğin gibi vitamin damla alman iyi olur bu kırgınlığı alıp iştahı açar. Sera reptilin yada jbl aqua en kalitelileri ama fiyatları 50 tl’lere gelmiş bu fiyata alınmaz. Daha alt seviyede bir marka al. Üzerinde tarih var ise ona dikkat et. Bayat eski olmasın.

İlk iki gün günde 2 damla sonraki günler birer damla damlat. Eğer yem yer ise stick yeme damlatıp emilmesini bekledikten sonra sabahları ilk yem olarak ver. Sabahları en iştahlı zamanlarıdır. İlk yem olarak verince yeme olasılığı yüksek olur. Normal yemin tadını alıp bunu verirsen yemez.

Bu şekilde bir hafta kadar devam edip hayvanı gözlemle. Dinlenme, durağanlık halleri, süre uzunluğu, bunu kuru alanda mı su içinde tabanda mı yaptığını, yüzmede ve su yüzeyinde durduğunda yalpalama ve eğimli mi hareket ettiğini, esneme sıklığı, burunda akıntı gibi durumları kontrol et. 1 hafta sonra duruma göre ilaca başlarız.

Yem olarak ne kullanıyor ve veriyorsun ?

Geçmiş olsun ve teşekkürler.

Yemlerim forumdaki tavsiyelere gore sera ve tetra. Stick gammarus çeşitliliğin mevcut. Yardim için teşekkürler takip edeyim biraz. Malum gündüz is akşamları evde oluyorum.

Petshop deep fix vitamine 30 tl dedi ve kaplumbağa fiyatları 50 tl olmuş dolar yükseldiği için

Daha aşağısında vitamin yok sanırım. Deep fix alabilirsin.

Kurutulmuş yemde al diyeceğim ama gammarus ufak kalır. Sera royal ve jbl energil de ateş pahası. Stick yemde 1000’lik dediğimiz büyük kutuda satılıyor. Gramaj olarak düşüktürler. Daha küçük kutusu yok. Onun yerine marketten dondurulmuş karides alıp yiyeceği oranda ayırıp kalanı buzlukta sakla. Donu çözülmesin. 3-4 adet yeterli. Bunu el yakmayan sıcak suda yıka tuzu, buzu gitsin sonra cezveye atıp 5-10 dakika arası kaynatıp soğuttuktan sonra ver. Bunu iştahlı yerler. Yalnız çok sık verme alışırsa yemden soğur. Kurutulmuş yemdense bu daha iyi olur hayvan tek energil yada royali bitiremezsin ziyan olur.

Yağsız kıyma parçasını da cezvede kaynayan suya atıp 1 dakika kaynatıp soğutup verebilirsin. Karides cezveyi kokutur temizlemesi uğraştırır biraz onun için kullanmadığın bir cezve yada piyasadan ucuz küçük bir cezve alıp kullanabilirsin. Hayvana ait olsun.

Hepsi burada üzerinden kargo dahil 13 tl gibi fiyata aldım. Urun son kullanma tarihi 2020. Şüphe ettiğim konu tarihi yakin o yüzden indirim li olabilir diye düşündüm ama şüphem gereksiz olmuş

Geri