Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yemek ve büyümek

Illyrea

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar ben 2 ay önce 2 tane kaplumbağa aldım, akvarumum yok ama ona benzer derin bir kabım var ve sanırım 2 ayda baya büyüdüler yada bana öyle geliyo bilemiyorum ama bugün dikkat ettim kabuklarının kenarlarındaki siyahlıklar baya kalınlaşmış ve kabuklarının üstleri pul gibi kalkmış korktum biraz açıkcası bide günde 50 60 stick filan diolar bi kaçtane konu okudum da stcik den kastınız ne ben yeşil yemler var onlardan veriyorum günde 2-3 sefer birer tane variyorum, ara öğün olarak da bazı günler tavuk, sebze, meyva filan veriyorum, acaba yanlış mı besliyorum? Şimdiden teşekürler...

Cvp: Yemek ve büyümek

kabuklarının pul gibi kalkması kabuk değişimi olduğunu gösterir.Sizin dediğiniz yem sanyu marka yem anladığım kadarıyla siz normal veriyorsunuz. Bu arada kaplumbağalarınız kaç yaşında? Yavruysa bu yemi pek sevmeyebilirler sebze içeriklidir ama yiyorlarsa bir sorun yok. Bide karides vermenizi öneririm ara öğün olarak.

ilgine teşekkürelr, şöyle ki yemin adı ReptoMini, Tetra nın ürünü; yaşlarını tam olarak bilmiyorum emin değilim ama yanılmıyosam biri 5 diğeri de 4,5 cm kadar, aslında yemi çok seviyolar, kutunun hepsini döksem yerler yani, artı internette de araştırmıştım ama verdiğim hemen hemen herşeyi yiyolar, seftaliyi çok seviyolar bide tavuk ve et bulabildiğim için onu verebiliorum malesef karides alamıyorum şu an =)

ok. Eti yağsız verdiğin sürece bir sorun yok :) Çeşit bakımından bol beslemek en iyisi. Keşke benim kaplumbağamda bu kadar çeşitli yese :)

Evet doğru, zaten yağsız veriyorum, gerçekten herşeyi yiyolar öyleki bugün annem poğaça yapmıştı, azıcık vermiştim onu bile yediler =)) çok oburlar maşallah, hemde çok hareketliler hiç yerlerinde durmuolar bi o yana bi bu yana gezip duruyolar ve bide bişey daha sorayım aklıma elmişken ben canım önüde besliorum onları sabah güneşiyle öğlen gölge olana kadar güneşleniolar sonra bütün gün sudalar akşam hava kararınca da uyuyolar sabaha kadar, şimdi diğer arkadaşlarınkilere baktım da genelde herkez lamba gibi şeyler koymuş akvaryumlarına ama benim kapluşlarım sabah oynuyolar akşam uyuyolar bu normal mi yani hep ışık olması gerekirmi üzerlerinde? Ben gündüz aldıkları gün ışığı yeterlidir diye düşündümde =))

Güneş ışığı almaları sağlıkları açısından çok önemli. Eviniz güneş alıyorsa ne güzel bide güneşlenirken camı açın güneş ışınları doğrudan gelsin. Sanırım plastik kapta besliyorsunuz ve ısıtıcı, termometre, filtre ve kuru alanı ısıtmak için lamba gibi donanımlarınız yok? Eğer yoksa en kısa zamanda plastik kaptan kurtarın ufakta olsa bir akvaryum alın ve içine başta ısıtıcı ve filtre olmak üzere diğer ekipmanlarıda tamamlayın derim kuru alan lambası şundan dolayı gerekli kışın güneş olmadığı zaman kuru alana çıkmazlar kuru alanın sıcak olmasını isterler kuru alan sıcak değilse suyun içinde kalmayı tercih ederler. Bu da kabuk yumuşamasına ya da mantar enfeksiyonlarına yol açabilir maalesef. Isıtıcıyı ve filtreyi kış gelmeden muhakkak alın ısıtıcı olmazsa akciğer enfeksiyonuna yakalanabilirler benim kaplumbağamda yakalandı ve ben onu zor iyileştirdim hala da tam olarak iyileşmiş de sayılmaz yani eskisi gibi değil maalesef. Plastik kapta beslemeye devam ettiğiniz sürece kaplumbağanızın hastalanmaması mümkün değildir.

Hımmm anladım, çok teşekkürler verdiğin bilgiler için en kısa zamanda almaya çalışıcam dediklerini çok çok sağol =)

Geri