Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

En sessiz filtre ve su rengi

fobix

Bronz 5 Üye
Merhaba,

1 hafta önce su kaplumbağamız için evini hazırlamaya başladık. 60x30x23 cm bir akvaryumun içini düzenledik. Seneye yeni bir yere geçebilirim hem denemek hem öğrenmek için başlangıçta böyle tuttuk. Tavsiye üzerine aldığım bazı şeylerden memnun değilim bazı konuları da burda siz değerli tecrübeli dostlara sormak istiyorum. .

Öncelikle VenusAqua vs301HF dış filtre yeter diye tavsiye etti bi satıcı. Ancak su tam dolu olmadığından şelale gibi akma sesi ve motor sesi özellikle aksamları eşimi çok rahatsız etti. İlk desteğe ihtiyacım olan konu en sessiz filtre tavsiyesi. Orda bütçe sorunum yok bu konuyu çözmem lazım. Yoksa başlamadan bitecek bu hobi. :) En sessiz filtreyi bu boyuta uygun bir akvaryum için tavisye ederseniz çok mutlu olurum.

İlk suyu doldurduktan sonra, satıcı 2 adet damla koymamı önerdi. Biri ReefFlowers Bacteria Feeder, diğeri Reef Flower Effective Conditioner. bunlarda 30 lt gibi tank için 1 ml (10 damla) koydum.
Filtreden mi yoksa bakteri nedeniyle mi bilmiyorum suda sararma var. Sudaki şu an tek canlı su salyangozu. bu damlaları kullanmaya devam etmeli miyim?

Böyle bir tank için tepeye kaç watt ısıtma ışıığı ve Uvb ışığı ve tavsiyesi edersiniz? Suya ayrica ısıtıcı almam gerekirse ne almalıyım?

Teşekkürler.

t1.jpeg

Ekli dosyalar

• t2.jpeg
    t2.jpeg
    383.6 KB · Görüntüleme: 36
Foruma hoşgeldiniz.

Öncelikle kaplumbağa salyangozla yaşar mı bilmiyorum, bence salyangozu çıkarın.

Eğer kırmızı yanaklı su kaplumbağası almayı düşünüyorsanız akvaryumdaki herşeyi çıkarın, kırmızı yanaklı su kaplumbağalarında tabanda sadece vitasand pro 78 marka sarı silis kum kullanıyoruz.

Eğer çizgili dere kaplumbağası almayı düşünüyorsanız da akvryumdaki herşeyi çıkarın, tabanda dere kumu kullanabilirsiniz.

Kuru alanı kendiniz yapabilirsiniz veya hazır kuru alanlardan satın alabilirsiniz.

Su kaplumbağası akvaryumunda olması gereken en önemli ekipmanlar su ısıtıcısı, ısıtıcı lamba ve filtredir.

Bu konuyu da inceleyin.

Isıtıcı ampul olarak 42w-52w halojen ampul alabilirsiniz.

Lamba olarak knitex ktx-2829 mandallı masa lambasını tavsiye ediyoruz.

Merhaba,

Foruma hoşgeldiniz.

Aldığınız filtre "şelale filtre" olarak geçiyor. Ses gelmesi çok normal. Dış veya iç filtreyle sorunu çözebilirsiniz.

Zemindeki renkli taşlar ve sivri deniz kabuklarını çıkartmanız gerekiyor. Deniz kabuğu sivri olduğundan dolayı canlıya zarar verebilir. Renkli taşlarda salınım yapacaktır.

Sanırım akvaryumda bitki yetiştirmeyi planlıyorsunuz fakar kaplumbağalar bitkileri yiyecektir. Ve bitki akvaryumu çok daha kompleks ihtiyaçlar gerektirir.

Üst üste koyduğunuz kayalar devrilme ihtimali taşıdığı ve sudaki alanı düşürdüğü için onun yerine "Turtle dock" tarzı kuru alan alabilir veya evde kendiniz yapabilirsiniz.

Bacteria Feeder kullanabilrisiniz. Bakteriler zeminde kumun oksijensiz kısımlarında barınacaklardır veya filtrenin gözeneklerinde. Şelale filtre ile bakteri kültürü oturtmak biraz daha zaman ister. Düzenli kullanım isteyen ve kaplumbağa akvaryumları için çok hayati ürünler değiller.

Suyu en hızlı sarartan etken kütük. Bunu yapması doğal. + Diğer akvaryumdaki kum taş vs. bunlarında etkisi vardır.

Cevaplar için çok teşekkürler. 7 yaşındaki kızım içini tasarlamıştı. Özellikle lav taşı üstüne quvars'i o istemişti renkli taşları da koymayalım dememe ragmen koyduk ama önerilerinizi ona okudum silis kumun siparişini veriyoruz, renkli taşları çıkarıyoruz.
Üstteki kütüğü de çıkarıyoruz. Tek bir yerdeki mangrow dalını bırakacagiz. Yeşilikleri sever diye düşünmüştük. Onları da çıkaracağız. Kayaları yapıştırmıştık en üst taşın yüzeyi kuru. Ama turtle dock arattim görünce şimdi daha mantıklı. Forumu geç gördüm malesef, bazı yatırımlarım gereksiz oldu.
En hassas konum şu an en sessiz filtre. Eheim Biopower 160 ve 200 iç filtre ses testlerini izledim sessiz diye insanlar yatak odalarındaki akvaryumlarda kullandıklarından bahsediyor. Onu düşünüyorum.Cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Cevaplar için çok teşekkürler. 7 yaşındaki kızım içini tasarlamıştı. Özellikle lav taşı üstüne quvars'i o istemişti renkli taşları da koymayalım dememe ragmen koyduk ama önerilerinizi ona okudum silis kumun siparişini veriyoruz, renkli taşları çıkarıyoruz.
Üstteki kütüğü de çıkarıyoruz. Tek bir yerdeki mangrow dalını bırakacagiz. Yeşilikleri sever diye düşünmüştük. Onları da çıkaracağız. Kayaları yapıştırmıştık en üst taşın yüzeyi kuru. Ama turtle dock arattim görünce şimdi daha mantıklı. Forumu geç gördüm malesef, bazı yatırımlarım gereksiz oldu.
En hassas konum şu an en sessiz filtre. Eheim Biopower 160 ve 200 iç filtre ses testlerini izledim sessiz diye insanlar yatak odalarındaki akvaryumlarda kullandıklarından bahsediyor. Onu düşünüyorum.Cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim.
Eğer filtre sesinden geceleri rahatsız oluyorsanız, iç filtrelerde genelde içinden musluk aparatı çıkıyor. Onu takıp geceleri filtreyi kaparsınız.

Kaplumbağalar kum yer bu hazımsızlığı giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atmasını sağlar.

Kuvars kum keskindir. Hayvan yediğinde yaralar.

Tercihen vitasand pro78 marka sarı silis kum kullanıyoruz. Bu piyasa mallarına göre temizdir, sterilize edilmiştir. Sadece tozunu çıkarmak için yıkanır.

Venusaqua marka pek kalite bir marka değil ucuz olduğu için piyasada satılıyor.

Akvaryum ölçüsü nedir?

Bu hayvanlar suda çöl misali geniş alan sever. Önlerinde engel istemezler. Silis kum ve mango kökü yeterli. Geri kalan herşeyi çıkarın.

Sarama mango kökünün özsuyundan kaynaklı, su sararmaya başladıkça suyu bir miktar alıp rengi inceltin yada yenileyin, emsal sıcaklıkta su ile değişeceksiniz. Bu amonyak patlaması ile karıştırılabilir.

Isıtma lambanız var mı? Bu konuda bilgi verdim.

Bu konuda da kuru alan örnekleri var.

Merhaba,

1 hafta önce su kaplumbağamız için evini hazırlamaya başladık. 60x30x23 cm bir akvaryumun içini düzenledik. Seneye yeni bir yere geçebilirim hem denemek hem öğrenmek için başlangıçta böyle tuttuk. Tavsiye üzerine aldığım bazı şeylerden memnun değilim bazı konuları da burda siz değerli tecrübeli dostlara sormak istiyorum. .

Öncelikle VenusAqua vs301HF dış filtre yeter diye tavsiye etti bi satıcı. Ancak su tam dolu olmadığından şelale gibi akma sesi ve motor sesi özellikle aksamları eşimi çok rahatsız etti. İlk desteğe ihtiyacım olan konu en sessiz filtre tavsiyesi. Orda bütçe sorunum yok bu konuyu çözmem lazım. Yoksa başlamadan bitecek bu hobi. :) En sessiz filtreyi bu boyuta uygun bir akvaryum için tavisye ederseniz çok mutlu olurum.

İlk suyu doldurduktan sonra, satıcı 2 adet damla koymamı önerdi. Biri ReefFlowers Bacteria Feeder, diğeri Reef Flower Effective Conditioner. bunlarda 30 lt gibi tank için 1 ml (10 damla) koydum.
Filtreden mi yoksa bakteri nedeniyle mi bilmiyorum suda sararma var. Sudaki şu an tek canlı su salyangozu. bu damlaları kullanmaya devam etmeli miyim?

Böyle bir tank için tepeye kaç watt ısıtma ışıığı ve Uvb ışığı ve tavsiyesi edersiniz? Suya ayrica ısıtıcı almam gerekirse ne almalıyım?

Teşekkürler.

Ekli dosyayı görüntüle 6142

Kaplumbağalar kum yer bu hazımsızlığı giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atmasını sağlar.

Kuvars kum keskindir. Hayvan yediğinde yaralar.

Tercihen vitasand pro78 marka sarı silis kum kullanıyoruz. Bu piyasa mallarına göre temizdir, sterilize edilmiştir. Sadece tozunu çıkarmak için yıkanır.

Venusaqua marka pek kalite bir marka değil ucuz olduğu için piyasada satılıyor.

Akvaryum ölçüsü nedir?

Bu hayvanlar suda çöl misali geniş alan sever. Önlerinde engel istemezler. Silis kum ve mango kökü yeterli. Geri kalan herşeyi çıkarın.

Sarama mango kökünün özsuyundan kaynaklı, su sararmaya başladıkça suyu bir miktar alıp rengi inceltin yada yenileyin, emsal sıcaklıkta su ile değişeceksiniz. Bu amonyak patlaması ile karıştırılabilir.

Isıtma lambanız var mı? Bu konuda bilgi verdim.

Bu konuda da kuru alan örnekleri var.

Efe Yilmaz ve AKarakurt'un da önerileri sonrasında hemen vitasand pro78 marka sarı silis kumunu sipariş etmiştim.
Mango kökünün birini çıkardım, resimde göreceginiz gibi iki adetti. Zemindeki az yer kaplayanı bırakacagim. Kayaların hepsini çıkardım. Akvaryum 60*30*23 cm. İçinde henüz kaplumbagamiz yok, yuvasını hazırlıyoruz. Işık gönderinizi okudum, kuru alan gönderinizi de okudum. Kuru alanı tamamladıktan sonra, ordaki uygun lambalardan temin edeceğim. Kuru alanı dondurma çubuklarından tasarım yapmayı düşünüyoruz. O postta güzel bir örnek vardı akvaryumun üst katında ev gibi olan.
Efe Yılmaz su salyongozunu da cikarmami onerdi. Kumun havalanmasını sağlayıp akvaryumun temizligine katkı saglar demişlerdi. Bu sebeble aldım izlemesi keyifli. Onu çıkarmayıp gözlemleyecegim. Teşekkürler bilgiler için.

Efe Yılmaz su salyongozunu da cikarmami onerdi. Kumun havalanmasını sağlayıp akvaryumun temizligine katkı saglar demişlerdi. Bu sebeble aldım izlemesi keyifli. Onu çıkarmayıp gözlemleyecegim.
Salyangozu çıkarmanızı önermemin sebebi, kaplumbağa büyüyünce salyangozu parçalayıp yiyebilir. Hayvan yavruyken pek bir sorun olacağını sanmıyorum ama büyüyünce isterseniz çıkarırsınız. Yinede bir süre gözlem yapmakta fayda var.

Son düzenleme:
Nerite salyangozu haricinde yosun yiyen bir tür ülkemizde satılmıyor diye biliyorum. Heleki sizdeki elma salyangozu. Temizlediğinden çok kirletir. Çok sevdiğim bir türdür. Akvaryumdan kaçar geri gelir şaşırmayın :)

Salyangozlar çabuk ve yoğun ürüyor bir noktadan sonra başa çıkılmaz hale geliyor. Bunu beslemeyi düşünüyorsanız karidesli bir sistem olur. Bitkide koyabilirsiniz. Arapsaçı uygun olur.

Suyu temizleyen midyedir ama kaplumbağa akvaryumu şartlarında uygun değildir. Kaplumbağada su 28 derecedir. Midye ise maksimum 24 derece suda yaşar. Ben zamanında beslemiştim hayvanlar sıcaktan çatladı. Bir de yazdan kaynaklı aşırı sıcaklara gelemiyorlar.

Kumu havalandırma işini kaplumbağa yapıyor. Eşelenip yem artığı arar vakit geçirirler.

Akvaryum yüksekliği 23 ise çok az. Kumda gelince suya pay kalmıyor.

Bu ara geçişli akvaryumlar için dış filtre önermiyorum çöp oluyorlar.

İç filtre olarakta yatay konumlandırmalı bir filtre gerekli.

Hayvanın kabuk boyu kaç cm? Baştan kuyruğa kabuk boyu.

Salyangozlar çabuk ve yoğun ürüyor bir noktadan sonra başa çıkılmaz hale geliyor. Bunu beslemeyi düşünüyorsanız karidesli bir sistem olur. Bitkide koyabilirsiniz. Arapsaçı uygun olur.

Suyu temizleyen midyedir ama kaplumbağa akvaryumu şartlarında uygun değildir. Kaplumbağada su 28 derecedir. Midye ise maksimum 24 derece suda yaşar. Ben zamanında beslemiştim hayvanlar sıcaktan çatladı. Bir de yazdan kaynaklı aşırı sıcaklara gelemiyorlar.

Kumu havalandırma işini kaplumbağa yapıyor. Eşelenip yem artığı arar vakit geçirirler.

Akvaryum yüksekliği 23 ise çok az. Kumda gelince suya pay kalmıyor.

Bu ara geçişli akvaryumlar için dış filtre önermiyorum çöp oluyorlar.

İç filtre olarakta yatay konumlandırmalı bir filtre gerekli.

Hayvanın kabuk boyu kaç cm? Baştan kuyruğa kabuk boyu.

Akvaryum soldan saga genişlik 60 cm, yükseklik 30, geriye dogru 23 cm. Akvaryumun üst kısmına güneşlenme alanını tasarlıyoruz. İç filtre siparişi verdim Eheim Biopower 160. Kaplumbaga henüz yok, yuvasını hazırlıyoruz.

Son düzenleme:
Nerite salyangozu haricinde yosun yiyen bir tür ülkemizde satılmıyor diye biliyorum. Heleki sizdeki elma salyangozu. Temizlediğinden çok kirletir. Çok sevdiğim bir türdür. Akvaryumdan kaçar geri gelir şaşırmayın :)
Bunun tipi çok sevimli. Şu an kaplumbağa daha gelmediği için koca yerde tek başına yaşıyor izlemesi çok keyifli. Camın her köşesinde geziyor. Dün bi ara tüm kabugunu atiyor gibi bir hareket yaptı kabugun içinden dev bi cüsse cikiyor sandım sonra girdi gene içine.

Akvaryum 60*23*30h. Buna göre filtre uygun.

Hayvanı aldıktan sonra kir oranı artarsa alt sepete sünger yerine elyaf koyun toz kirleri de çeker.

Üst sepete zeolite alın. Bu amonyak ve üst türevleri nitrit ve nitratı da elimine eder.

Az oranda kullanacağınız için bu müjdenin diz altı adi çorapları var. Milyoncularda da görmüştüm. Bundan alıp içine yeteri oranda koyup bağlayın su altında yıkayın tozu gitsin sonra hazneye yerleştirin. Bu filtre torbalarına göre hem ufak hemde ucuz, bir de çift çıkıyor. Su saramaya başladığında işlevi biter olduğu gibi atarsınız. Yalnız amonyak kaynaklı sarılık için kökün verdiği sarılık değil. O da bir süre sonra özsuyu bitince düzelir.

Kökü kaynattınız mı? Bu hem sterilizasyon hemde özsuyunu bırakması için gerekli. Açık ürün olduğu için mantar ve parazit bulaşma riski var.

Birde lamba sıcaklık verdiği için alanda daha fazla durmak isteyecektir. Lambayı 2 cm kadar yukarı çek su ile ısı farkı fazla olmasın.

Akvaryum 60*23*30h. Buna göre filtre uygun.

Hayvanı aldıktan sonra kir oranı artarsa alt sepete sünger yerine elyaf koyun toz kirleri de çeker.

Üst sepete zeolite alın. Bu amonyak ve üst türevleri nitrit ve nitratı da elimine eder.

Az oranda kullanacağınız için bu müjdenin diz altı adi çorapları var. Milyoncularda da görmüştüm. Bundan alıp içine yeteri oranda koyup bağlayın su altında yıkayın tozu gitsin sonra hazneye yerleştirin. Bu filtre torbalarına göre hem ufak hemde ucuz, bir de çift çıkıyor. Su saramaya başladığında işlevi biter olduğu gibi atarsınız. Yalnız amonyak kaynaklı sarılık için kökün verdiği sarılık değil. O da bir süre sonra özsuyu bitince düzelir.

Kökü kaynattınız mı? Bu hem sterilizasyon hemde özsuyunu bırakması için gerekli. Açık ürün olduğu için mantar ve parazit bulaşma riski var.
Müjdeyi zeolit alternatifi olarak mı önerdiniz?
Kökü kaynatmadım ama kaynar su döktüm bir kaç kez.

Bir de bu 60*23*30h akvaryum için 100w ısıtıcı büyük mü gelir? 100w altı da yok sanırsam. Suyu ısıtmak için ne önerirsiniz?

Geri