Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yemini yemiyor

Kapluşlarımmm

Bronz 5 Üye
Arkadaşlar kaplumbağaları alalı yaklaşık 45 gün felan oldu bir tane küçük var o yemini yemiyor 2-3 gündür hep kuru alanda duruyor ve hareketleride biraz yavaş gibi. Sabah güneşe çıkardım kuru alanından yine hiç inmedi. Neden yemiyor olabilir acaba?
Şimdiden teşekkürler.

Cvp: Yemini yemiyor

Bakım şartlarınız nelerdir? Hangi yemi kullanıyorsunuz? Hastalık belirtileri olarak başka neler var?
-Burdan anladığıma göre akciğer enfeksiyonu olmuş. Ama emin olmam için diğer belirtileri yazmanız gerek ki bende ona göre tedavisini yazayım.

Kapluş genellikle kuru alanda ve hep uyuyorsa, iştahsızsa, yan yüzüyorsa, ağzını sık sık açıp kapatıyorsa akciğer enfeksiyonu olmuş demektir. Gözlerinde kapanma falan var mı? Bu saydığım belirtileri gösteriyor mu? Birde gerekli ekipmanlarınız var mı bakım koşullarınız nedir?

Yan yürümüyor. Gerekli ekipmanlarımda yok ve yem olarak karides kullanıyorum. Gözlerinde kapanmada yok ilk geldiği gündeki gibi gözleri.Suları o kadarda soğuk değil yani. Hep kuru alanda duruyor.Hastalık belirtiside yok. Ya akciğer enfeksiyonu olmasın ya :'( Başka ne gibi bilgiler istiyorsunuz ?

Öncelikle kaplumbağanıza akvaryum ya da büyükçe bir plastik saklama kabı almanız şart. Isıtıcı, filtre,kuru alan, kuru alan lambası, termometre gibi ekipmanlar sağlıklı büyümesi için gerekli. Öncelikle bunları bir an önce temin edin. Aksi takdirde kapluşu kaybedebilirsiniz. Size önerim bu ekipmanları tamamladıktan sonra suyunu 30 dereceye sabitlemeniz ve vitamin takviyesi yapmanız. İmkanınız varsa kapluşu veteriner fakültesine götürüp bir gösterin derim.Ayrıca sürekli karides vermeniz doğru değil. Yem çeşitliliğine önem vermeniz gerekir. Ben ana yem olarak sera raffy p ya da tetra reptomin öneririm.

Zaten bir tane akvaryum yapıldı bize hemde kocaman akvaryum gelirse 2 tane daha kaplumbağa alıcağım. Yeminide farklı alıcam bu sefer.Suyunu daha sıcak tutacağım. Bu arada güneşe çıkardığımda kaç dk durması gerekiyor?

Günde 1 saat güneşlenmesi normal. Ama ısıtıcı, filtre gibi ekipmanları almanız şart. Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı kapluşu hasta etmeye yeter.

Siz ilk kendi üstünüze düşen görevleri yapın lütfen sonra biz yardım ederiz size... İşe akvaryum almakla başlayabilirsiniz mesela. Yoksa iyileşmez maalesef...

Arkadaşın akvaryumu varmış Alper. Ama anladığım kadarıyla ekipmanları yok.

Eğer akvaryumu varsa niçin hala o kapta tutuyor anlamıyorum...
Sonra da sinirlendi oluyor.

Gereken tek şey akvaryuma ısıtıcı filtre almak ve kuru alan hazırlamak cd kabından veya strafordan yapabilrsiniz.

Ya of akvaryum olsa neden hala onda bekleteyim çok uzakta diyorum. Getiremiyoruz!

Geri