Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni 2 Kaplumbağam ve Büyük Hatam

ulfet931

Gümüş 4 Üye
Bugün yavru 2 kaplumbağa aldım, besleme ve bakım derken internette bu siteye rastladım. Başlarken çok farklı bir kesime hitap ettiğinizi ve iyi ki bu siteyi açtığınızı belirtmem gerek.

Bugün kaplumbağalarımı , yemini , kabuk solüsyonunu aldım. Kabını da bilmediğim için plastik yuvarklak klasik kaplumbağa kaplarından aldım 10tl. Daha sonra okuduğumda ve sizin akvaryumlarınızın resimlerine baktığımda çok büyük bir hata yaptığımı fark ettim.

Açıkçası ilk kez bu işe gireceğim(akvaryum yapımı) için nereden başlayacağımı bilemiyorum.

1-) Öncelikle akvaryumumu camcıya kestirmeye karar verdim. Kaça kaç(en-boy-yükseklik) bir akvaryum 2-3 yaşlarına kadar kafidir? 2 taneler benimkiler.

2-) Ben Antalya'dan yazıyorum. Eğer aramızda Antalya'dan katılanlar varsa anlatacaklarımı bilirler. Plaza 2000 tarafında pet shopcular sokağı var. Ben filtre ve ısıtıcıyı oradan karşılamayı düşünüyorum fakat oralara pek güven olmuyor. Tavsiye ettiğiniz/tanıdığınız-güvendiğiniz bir pet shop var mı?

3-) Kuru alanı nasıl oluşturacağımı düşünüyorum. Akvaryuma kaplumbağalarımı koyup kuru alan hazırlamamak olmaz fakat dediğim gibi nereden başlasam bilemiyorum. Bilen arkadaşlar ilgilerini esirgemezlerse çok sevinirim.

4-) Antalya'dan aramıza katılan ve kaplumbağa beslenen kimselerle görüşmeyi çok isterim. Eğer okuyacak sizler için de uygunsa bir gün bana rehberlik etmesi adına biriyle ayaküstü bir kahve içip sohbet etmeyi çok isterim. Korkmayın, onlinedan arkadaş aradığım yok. :)

Sorularıma cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. İyi forumlar.

Öncelıkle hoşgeldiniz.Umarım forumda güzel vakit geçirirsiniz.

1-Sürekli akvaryum değiştirmek istemıyorsanız en azından 150x50x50 bir akvaryum kestirin...

2-Antalyada değilim malesef.

3-Forumumuzu gezerseniz örnekler var...

50x50 akvaryum al kardeşim 35 tl , ısıtıcı 15 tl , lamba 10 tl v.b v.b (petshopcuya sor hepsini sayar) hepsi 100 tl ye çıkarsın kardeşim :)

ulfet931' Alıntı:
Bugün yavru 2 kaplumbağa aldım, besleme ve bakım derken internette bu siteye rastladım. Başlarken çok farklı bir kesime hitap ettiğinizi ve iyi ki bu siteyi açtığınızı belirtmem gerek.

Bugün kaplumbağalarımı , yemini , kabuk solüsyonunu aldım. Kabını da bilmediğim için plastik yuvarklak klasik kaplumbağa kaplarından aldım 10tl. Daha sonra okuduğumda ve sizin akvaryumlarınızın resimlerine baktığımda çok büyük bir hata yaptığımı fark ettim.

Açıkçası ilk kez bu işe gireceğim(akvaryum yapımı) için nereden başlayacağımı bilemiyorum.

1-) Öncelikle akvaryumumu camcıya kestirmeye karar verdim. Kaça kaç(en-boy-yükseklik) bir akvaryum 2-3 yaşlarına kadar kafidir? 2 taneler benimkiler.

2-) Ben Antalya'dan yazıyorum. Eğer aramızda Antalya'dan katılanlar varsa anlatacaklarımı bilirler. Plaza 2000 tarafında pet shopcular sokağı var. Ben filtre ve ısıtıcıyı oradan karşılamayı düşünüyorum fakat oralara pek güven olmuyor. Tavsiye ettiğiniz/tanıdığınız-güvendiğiniz bir pet shop var mı?

3-) Kuru alanı nasıl oluşturacağımı düşünüyorum. Akvaryuma kaplumbağalarımı koyup kuru alan hazırlamamak olmaz fakat dediğim gibi nereden başlasam bilemiyorum. Bilen arkadaşlar ilgilerini esirgemezlerse çok sevinirim.

4-) Antalya'dan aramıza katılan ve kaplumbağa beslenen kimselerle görüşmeyi çok isterim. Eğer okuyacak sizler için de uygunsa bir gün bana rehberlik etmesi adına biriyle ayaküstü bir kahve içip sohbet etmeyi çok isterim. Korkmayın, onlinedan arkadaş aradığım yok. :)

Sorularıma cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. İyi forumlar.

1.yaptırabildiğin en büyük akvaryumu yaptır.büyüdüklerinde lazım olacak

2.maalesef ben adanadayım

3.önce akvaryumu alın.daha sonra içine istediğiniz boyutlarda cam kestirip onu içeri silikonla yapıştırın.alın size kuru alan:)

4.maalesef adanadayım

foruma hoşgeldiniz.inşallah iyi zaman geçirirsiniz:)

Tekrar merhabalar.

35 x 50 yatay, 25 dikey uzunluk olarak bir akvaryum bana 2 yıl yeter mi?
Ev değişikliği, kaplumbağa+yiyeceği balık yetiştirme olarak daha sonra farklı ve çok daha büyük bir akvaryum almayı düşünüyorum.

Peki yukarıdaki ölçüler 2 yıl yeter mi? Ben de isterim 100x200x70 akvaryum fakat şartlarım ve ailem buna elvermez.

2 sene yetmeyebilir...
En az 150x50x50 boyutunda bir akvaryum alsaydınız keşke.
ulfet931' Alıntı:
kaplumbağa+yiyeceği balık
Bu kısmı anlamadım.Kaplumbaganın yiyeceği balık mı ?
Yoksa Balık yetiştirme mi ?

@furkan54ozan,

Bir nevi balık yetiştirme diyelim, şöyle bir düşüncem var. Daha sonra alcağım akvaryum çok çok büyük olacak, akvaryumu yarıdan 2ye böleceğim. Bölme kısmı jelatinli/boyalı olacak ki iki taraf da birbirinden izole.

Diğer tarafta kaplumbağalarımın yiyebileceği cinsten balıkların yetiştirimi ve üremesi ile ilgileceneğim, orası kaplumbağalarım için çiftlik olacak.

Yetiştirdiğim balıklarımla yetişkin hale gelmiş kaplumbağalarım beslenecek, belki arada diğer tarafa gönderip ava çıkmalarını sağlarım. Bu şekilde doğal ortamda yetişmiş gibi olmayı "en iyi şekilde" yakalamaya çalışacağım.

Şu anlık bir akvaryum almış değilim. Buradan öğrendiğim kadarıyla şu anlık kaplumbağalarım "kaplumbağa mezarı"nda yaşıyor. Şu "25 cm çaplı yuvarlak kap"lardan.

Antalyadan biri var mı diye bu yüzden soruyorum zira öğrenciyim ve ailem pek destek vermiyor kaplumbağa olayına. Bu yüzden dişten kovuktan artan gidecek kaplumbağalarıma.

Fiyat olarak ne olur tahmininiz bu akvaryum için? Akvaryum için;(yemim ve sırt cilam var, 2 de kaplumbağam var)
1-)35 x 50 yatay, 25 dikey boyutlar(cm), buna uygun filtre, ısıtıcı, lamba, vs.
2-)150x50x50 boyutlar(cm), buna uygun filtre, ısıtıcı, lamba, vs.

Bir de petshoptan mı bu akvaryumu almak ucuza geliyor yoksa camcıdan kestirmek mi?

Eğer bu konularda beni aydınlatabilirseniz, inanın çok mutlu olacağım. İlginiz için teşekkürler.

Öncelıkle kaplumbaganızı canlı yemle beslemeyın derim.
Canlı yeme karşıyız.Hem balığa yazık hem kaplumbaganıza...
Balığı yediğince o balıktaki mikroorganızmalar,parazitler vs.. kaplumbaganıza zarar veriyor ve ciddi hastalıklara/ölümlere sebep olabiliyor.
Bu yuzden canlı yeme karşıyız...

1-)O ölçülere ısıtıcı 100-200 watt uygun gelır sanıyorum.Filtrede akvaryumun litresinden 9-10 kat fazla litre temizleyebilme gücüne sahip olursa çok daha temiz bir akvaryum olur.Lamba nın watt çok önemli değil.Önemli olan kuru alana uzaklığı...Kaplumbagaların uzanamayacağı uzaklıktan 32-33 dereceye kadar ısıtabilirse kuru alanı o zaman yeterli demekyit.
2-)O ölçülere ise 200-300 watt uygun gelır.Filtre yine akvaryumun litresinden 9-10 kat fazla litre temizleyebilme gücüne sahip olmalıdır.Lambadada kurallar aynıdır...

Genelde camcı tercih edilir daha ucuz denir...Ama bazı camcılar akvaryum deyince fiyatı yukseltiyor.İkisinide bir kontrol edin.Önce bir camcıya gidin şu şu ölçülerde cam kestirsem ne kadar tutar deyin.Aynı ölçülerde petshoptan akvaryum bakın fiyatları karşılaştırın...Hangisi uygun gelırse onu alırsınız.

Antalya'da petshoplar işin mükemmel derecede ticaretinde. Açıkçası 50x25x20 gibi akvaryumlar filtre+ısıtıcı ile birlikte 75-100 tl arası fiyatlarda.

Şu an bir camcı ile görüşüyorum aracılık ile, ucuz bir şey yapacağa benziyor. Bakalım sonuç ne olacak?

1-)Bu arada kaplumbağalarıma 2 adet yeni yem aldım ikisi de Sera 1i yavrular için vitamin-mineral takviyesi diğeri ise ana besin. Yanında başka bir yem gerekir mi? Tavsiyeniz var mı?

2-)Yavru kaplumbağalar suyun altında tahmini ne kadar kalabilirler? Arada küvet doldurup yüzdürmek istesem tepeyi bulurlar mı, ya da küvete küçük bir cd gibi bir şey koyup arada 2 saat yüzmeye çıkarsam. Biraz hareketsiz kalıyorlar o kaplumbağa mezarı içinde!!!, malum akvaryum da tahmini 1-2 haftaya gelecek.

3-)Yeni başlayan birine herhangi bir tavsiyeniz var mı?

4-)Şimdilik o küçük kapta beslediğim için 2-3 güne bir sularını değiştirip kaplarını iyice yıkıyorum, alalı 1 hafta oldu 1 kez sırtlarını ucu yumuşatılmış diş fırçası ile temizledim, kabuk sertleştirici almıştım fakat içinde bir çiçek yağı (kamelya sanırım) olduğu için çok saçma geldi. 1 tanesi(açık yeşil) daha bugün elimden yemi kaptı fakat diğeri(koyu yeşil) yeme ben varken tepki vermiyor, ben suya bırakınca biraz bekleyip yiyor sanırım, zira ben yediğini sadece 1 kez gördüm. Aç olsa da elime gelmiyor. Her gün hiç sektirmeden güneşe çıkartılıyorlar, kabın yarısı güneşte yarısı gölgede kalıyor, pişmesinler :) . 1-2 kez elime aldım fakat geri teper diye şimdilik sadece elimden yem yemeye alışmalarını sağlamaya çalışıyorum, zorlamıyorum, almazlarsa suya bırakıyorum. Eksik ya da yanlış yaptığım bir nokta var mı acaba?

1-)Hem onunla besleyın hemde yeşilliğe alıştırın.Büyüdüklerinde sadece yeşillikle beslenecekler.Simdiden alıstırırsanız kolaylık olur.Buyrun bir kontrol edin linki --> mailto:/forum/verilebilecek-ve-verilmeyecek-taze-yiyecekler-t-102.html

2-)Adı üstünde onlar 'Su' Kaplumbagasi.Merak etmeyin bulurlar tepeyi.

3-)Yemleri elinizle uzatın kendi gelsin alsın.Böylece size daha çabuk alışır :)

4-)İnsanların bazısı utangaç bazısı hiç utangaç değildir.Kaplumbagalarda öle...2-3 hafta içerisinde koyu yeşil olanda sizin elinizden yemeye başlar diye düşünüyorum.Tabi başlamayadabilir.1-2 Sene beraber olup sahibine alışmayan kaplumbagalarda var...Güneşler kendini çekmeye başladı ayrıca rüzgarlar çoğaldı.Çok dikkat edin.En ufak rüzgar üşütmelerine neden olabilir.

Antalya'da panjurla kapatılmış balkonda güneşleniyorlar. Malum Antalya hala çok sıcak ve güneşli. Fakat bugün pek güneşlenmek istemediler. Bir de günde kaç saat arası uyumaları uygundur. Benimkiler ışık kapanınca uyuyor akşama kadar yatıyorlar :)

Bu arada ilginiz ve desteğiniz için teşekkürler bu konudan daha devam edeceğiz gibi gözüküyor.

Çok uyumaları zararlıdır.Hatta hastalık belirtisidir.Ama uyandıklarında haraketliyseler ve gereğinden fazla uyumuyorsalar endişe edilecek birşey yok demektir.

Rica ederiz.İstediğiniz kadar devam edebiliriz :)

Bunu engellemem için şimdilik bir tavsiyeniz var mı? Şu anlık plan aşamasında paludaryum malum.

Uyumasını engelleyemeyiz.
mailto:/forum/akciger-enfeksiyonu-respiratory-fdnfection-t-148.html
Kontrol edin.Eğer belirtiler varsa tedavi başlatabiliriz.

bence sen balık değilde gammarus yetiştir.hem kaplumbağalarının kendi yemini yapmış olursun diğer tarafada su mercimeği koy kaplumbağalar su mercimeği severek yerler....

Zaman geçmiş ancak dönebildim.

Sorularımı sıralayayım;

1-)2 tane akvaryumum var, küçük olanda su mercimeği ya da kaplumbağalarımın yiyebileceği bitki yetiştirebilir miyim, nasıl, ne şekilde? Özellikle "SU MERCİMEĞİ" olarak nasıldır, nedir?

2-)Ekol 15 Dış filtre satın aldım fakat monte ederken su girişindeki iç haznede bir kısmı hafif kırdım, daha sonra silikonlasam dahi iyi sonuç alamadım, daimi bir kaçırma var, ATİ akvaryumun resmi sitesine ulaşamıyorum ve göndermeyi de gözüm kesmiyor, nasıl bir yola başvurabilirim? Bir satıcı; bana getirirsen değiştirtmeye çalışırım ücretsiz dedi ama nedir nasıldır, yine size sorayım dedim. Asıl satın aldığım satıcı, herhangi bir şekilde garanti belgesi doldurmadı, bunu da belirteyim.

3-)Kaplumbağalarımı Tetra ReptoMin Baby ve Sera Raffy P veriyorum. Peki yem ölçüsü nasıl olacak? Kafaları kadar deniyor fakat günde kaç kez nasıl verilecek bilgi yok, benimkiler de aç olmadıkları halde hep saldırıyorlar, nasıl bir ölçü tutturmalıyız.

4-)Ekol15 hakkında fikirleriniz(sanırım benimki eski Ekol15 çünkü hazne kısmı siyah) nelerdir? Nasıldır, verdiğim paraya değmiş midir?(60 tl, süngeri ve elyafı içinde)

İlginiz ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. :)

Bu arada kaplumbağalarım gayet sağlıklılar, ama şu an küçük akvaryumdalar, büyüğüne kuru alan silikonladığım ve dış filtrem su kaçırdığı için küçükte mini filtre ve ısıtıcı ile idare ediyorlar şu aralar

su mercimeği çok kolay büyüyen ve kapluşların çok sevdiği bir bitkiymiş. bilgim bu kadar çok aradım buralarda ama bulamadım ben. ekol 15i bir süre kullanmıştım. fena değildi. ama benim büyük kapluşlara yetersiz kaldı. aldığın yerde veya başka bir akvaryumcuda yedek parça şeklinde kırılan parçayı bulabilirsin belki. parça parça iç filtre aldığım olmuştur benim de.kullanılmış dahi olsa işine yarar birşeyler çıkabilir bir araştır derim. önceki mesajlarda yazmışsın kabuk sertleştirici galiba. onu kullanmamanı öneririm.anladığım kadarıyla zaten kullanmamışsın ama yine de hatırlatayım dedim :) yemlerini kafalarının hacminde ister günde 1 defa istersen sabah akşam iki seferde verebilirsin.

Geri