Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni akvarum için yardımcı olabilir misiniz

maebis

Yeni Üye
kabuk boyu 5-6 cm iki tane çizgili dere kaplumbağası sahiplendim. şuan kısa süreli olarak küçük bir akvaryumdalar. ısıtıcı lamba, iç filtre ve ısıtıcı var. filtre ve ısıtıcıyı uzun süredir kullanmadığım için çalışıp çalışmadığını bilmiyorum tüm ekipmanları toparlayabilirim. ne ölçülerde bir akvaryum önerirsiniz. 3-4 yıl idare etsin yeter.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında bir ölçüde akvaryum 3 sene rahat götürür.

Çizgili için 2-3 mm'lik dere kumu lazım. Çizgililer kendini kuma gömer.

maebis

Yeni Üye
50h akvaryum içi kuru alan için uygun mudur. 3.5kg civarı dere kumu mevcut şuanda

cem

Süper Moderatör
Yönetici
50h üstü hazır akvaryum olmaz özel yapım gerekir. Tepeden de kuşaklı. Ve camı daha kalın olacak.

50h için akvaryum içi kuru alan şöyle olur 35 cm yükseklikte olur. Alanın çevresine cam dışından paket bandı ile mukavva karton dolanır yeterli yükseklik sağlarsın. Hayvanlar kaçamaz. Zaten resler kadar haylaz değiller.

Kum 3.5 kg varsa bir 10 kg daha alırsın. Yeterli yüksekliği olsun.

Bu arada unuttum foruma hoş geldin.

Yem olarak sera raffy P ve herhangi bir markanın gammarusu 6 cm kabuk boyunu geçince tetra reptomin alacaksın.

maebis

Yeni Üye
teşekkür ederim cem bey.

şuanda. artı olarak uvb lamba olmadığı için buradan öğrediğim gibi haftada bir devit veriyorum. gerçekten de reslere göre beklediğimden çok daha uysallar. bir de bir sorum olacak başka başlık açmam gerekir mi bilmiyorum ama ben evde yokken misafir gelmiş ve küçük çocuk elini akvaryuma daldırmış. kumları, taşları falan dağıtmış hep. sularını değiştirip kumları iyice temizledim ama başka bir şey yapmalı mıyım. bir daha böyle bir şey olmasın diye annemi de uyardım misafir geldiğinde kapılarını kilitleyeceğiz.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Başka birşeye gerek yok. Ama varsa bir damla metilen mavisi damlatabilirsiniz.

Çocuğun ailesini uyarın elini ağzına götürdü ise salmonella kapmış olabilir. Belirtisi ateş ve ishaldir. Bu belirtileri gösterirse hastaneye götürüp salmonella testi yaptırsınlar.

Şu aşamada devit vermeyin. Kabuk yapısı esnek olmalı. Çabuk sertleşirse organlar içerde baskıya uğrar. 7 cm gibi haftada bir, bir damla ilk stick yeme damlatıp verirsiniz. Şimdilik yemlerindeki D vitamini gerekli ihtiyacını karşılar.

maebis

Yeni Üye
anladım devit vermeyi bırakıyorum. fark ettiklerinde hemen çocuğun elini yıkatmış annem kızım da öyle yapıyordu yıkayalım demiş yine de bilgilendiririm saolun.