Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni akvaryum konusunda eksiklerim nelerdir ?

sircarnival

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhaba, 2 yıldır 70 litre bitkili karma akvaryum sahibiyim ve 1 hafta önce su kaplumbağası beslemeye karar verdim ve 1 haftadır araştırmalar içerisindeydim nihayet haftasonu kurmaya başlıyorum. Bir iki tane sorum var yardımcı olursanız sevinirim.
Akvaryum, kuru alanım ( plastik saklama kabından dıy turtle topper yaptım) ısıtıcım, şelale filtrem, lambam var. 2 adet yavru kaplumbağa alacağım. (4.0 , 4.5 cm civarlarındalar)
sorulara gelince, taban malzemesi siyah hagen quartz kullanmayı düşünüyorum elimde diğer akvaryumumdan arta kalmış şekilde mevcut. bu uygun mudur?
beslenme için günde iki öğün olarak haftanın 4 günü sera raffy p 2 günü gammarus 1 günü mineral düşünüyorum uygun mu?
yemleri suya değil kuru alana koyduğum bir yem bölümüne koyacağım sizce doğru olur mu?
Günlük kafa miktarları kadar tabir ediliyor ancak bunu bahsettiğim yemlere göre sayıya dökebilir miyiz? Daha sağlıklı olur benim açımdan.
Kuru alana çim halı sereceğim sorun olur mu?
Ampul kaç w ve hangi renk olmalı?
uvb lamba zorunlu mudur?

Çok soru sordum biliyorum ama bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim şimdiden herkese teşekkür ediyorum :)

Cvp: acemiyim yol açın :D

kuru alana çim halı sorun olmaz.
ampul 40-60 w olmalı burada cem abinin önerisi var bu olabilir
soft ampul olmalı bu olmasa bile .
uvb lamba 3 ay devit3 ile giderilebilir ama bi süre sonra gerekecek .

ben fazla yetkili biri değilim diğer sorularınızı
Cem abi yada Emre abi cevaplar.

RE: acemiyim yol açın :D

Hagen kum kullanilabilir fakat silis kumun hem temizleme açısından hem de kaplumbağaların eşelenmesi ve yemesi için daha uygun olduğunu düşünüyorum
Yem dağılım olarak uygun bence
Kaplumbağalar yemlerini kuru alanda yiyemezler çünkü tükrük bezleri yoktur.
Kafa hacmini göz kararı belirleyebilirsin.
ÇIm halı bakteri üremesi açısın belki sağlıksız olabilir diye düşünüyorum ama kullananlar var daha iyi yardımcı olacaklardır sana
Ampul arkadaşın belirttiği gibi 40-60w bir soft ampul kullanabilirsin.
Hemen alamasanız bile Uvb lamba bir süre sonra gerekli
Bir an önce kaplumbağalarınıza kavuşmanız dileğiyle :)

Ayrıca bu konuyu da okumanızı tavsiye ederim ayrıntılı şekilde anlatılmiş.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

RE: acemiyim yol açın :D

Öncelikle hayvanı almadan araştırmaya gitmek çok iyi. Arkadaşlar önemli konulara değinmiş.

Bu hayvanlar sindirime yardımcı olması için kum yeme eğilimindedir. Hagen kum keskin yapısı sebebiyle boğazda ve sindirim sisteminde tahriş yapabilir. Bu sebeple önermiyoruz. En uygunu 0,5-1 mm arası doğal sarı silis kumdur.

Çim halı kokuda yapabilir. Halı kaydırmaz daha iyi bir çözüm olabilir.

Bir çok kişi hemen uvb alamam diyor. Bunun yerine kısa süreli devit 3 öneriyoruz. Ama neticede alınmalı. Hatta başta almak bu sürede yapay ürün vermenizi önler.

Yemlerin boyu kendi içinde dahi farklı olduğu için net sayı vermek uygun olmaz. Vereceğiniz yemleri topak haline getirip birleştirseniz hayvanın boyun hariç kafası kadar ediyorsa tamamdır. Göz kararı ayarlarsınız.

Aydınlatma ve diğer konuları yazmışlar. Ben bunlarda biraz ayrıntıya girdim.

Isıtıcı ve filtrede önemli.

Ampul olarak renkli ampul olmaz onlar kuru alanda gece uyiyan hayvanlar icindir night glonun uygun fiyatlisi gibi dusunun bu linkte cem abinin ornek bi lambasi var yesil bir lambaydi
mailto:/forum/Konu-arkadaslar-ucuz-mandalli-lamba-buldum.html

Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum ilginizden ötürü. Silis kum almak daha mantıklı o halde, kafa hacmi kadar yemi öğün olarak mı vermeliyim, yoksa günlük limiti mi bu? Eğer günlükse öğün başı yarım kafa hacmi olmalı değil mi? Devit 3 ü kabuğuna mı damlatmalıyım suyuna mı? Son bir sorum var dekor amaçlı lav taşı kullanabilir miyim silis kum içerisine ? Ya da önereceğiniz bir taş türü var mıdır?

sircarnival' Alıntı:
Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum ilginizden ötürü. Silis kum almak daha mantıklı o halde, kafa hacmi kadar yemi öğün olarak mı vermeliyim, yoksa günlük limiti mi bu? Eğer günlükse öğün başı yarım kafa hacmi olmalı değil mi? Devit 3 ü kabuğuna mı damlatmalıyım suyuna mı? Son bir sorum var dekor amaçlı lav taşı kullanabilir miyim silis kum içerisine ? Ya da önereceğiniz bir taş türü var mıdır?

Günlük kafa hacmi kadar olmalı ve iki öğünü yarımşar olarak ayarlamalı. Zaten bir süre sonra tek öğünde tüm kafa hacmi verilecek.

Suya vitamin vs damlatılmaz. Hem faydası olmaz hemde su değerlerini olumsuz etkiler. Devit haftada bir kez bir yeme bir damla damlatılıp doğrudan hayvanın ağzına verilmeli. Suya atılmamalı yani.
Devit takviyesi kabuğa damlatılıp yapılmaz. Bu kabuğa devit uygulaması eski plakaların atılması için özel yöntemle yapılır ve hayvanın d vitamini sentezine yardımı yoktur.

Lav kayaları keskin kenarlıdır ve korktuklarında sağa sola hızlı ve körü körüne giden kaplumbağalar için yaralanma riski oluşturur. Bunun yerine salınım yapmayacak tamburlanmış kayalar yada keskin tarafı olmayan kayalar daha makbul.

teşekkürler :) dedikleriniz doğrultusunda yarın eksik malzemelerimi de toplayacağım, herkese iyi akşamlar

Geri