Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryum

Alp123

Bronz 3 Üye
Öncelikle merhaba arkadaşlar,
Bildiğiniz üzere uzun zamandır forumdayım bugün yeni akvaryumumu aldım Fakat yeni akvaryuma geçişte nasıl bir yol izlemem gerekiyor ?Bunu sormak için bu konuyu açtım
Akvaryumun ebatları: 125*45*45* 8,5mm kalınlık
Kaplumbağamın kabuk boyutu 9 cm
Alışma sürecini nasıl atlatabilirim?
Malum artık kaplumbağalar yavaş yavaş vaktinin tamamını kuru alanda geçiriyor , acaba kış bittikten sonra mı yeni akvaryuma geçirsem?
Nasıl bir ısıtıcı almalıyım?
Nasıl bir kuru alan yapmalıyım?

Fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 20210926_083502.jpg
    20210926_083502.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 14
Isıtıcıda jbl protemp 200 watt yeterli ama uzunluk fazla 300 wattlıkta olabilir. Tetra ht 300 watt uzun akvaryumlarda randıman sağlamıyor. Dikey konumlandırmalılar ise yükseklik az olduğu için sığmaz. Sadece yatay olan jbl işi kotarır. İki tane derece alın. Her iki ön köşeye birer tane.

Akvaryumun tepeden bir resmini atabilir misiniz? Alanı ne şekilde oturtabiliriz bakalım.

Hayvan 9 cm olduğuna göre alıştırmaya gerek yok. Hayvanı akvaryuma direk koyun. Başlarda önceki akvaryum sığdıysa hayvan aşağı yukarı ileri geri durmadan yüzer. Sonra keşfetme aşaması başlar. Büyük akvaryuma geçtiklerinde hareketlerinden mutlu oldukları belli olur.

Üstten fotoğraf

Ekli dosyalar

• 20210926_215651.jpg
    20210926_215651.jpg
    897.2 KB · Görüntüleme: 9
Ortadaki kayıt iyi olmadı ama yeterli mesafe var sanırım. Kuşaklardansa ahşap kasa üstüne kuru alanı oturtmak iyi olur. Temizleme sırasında sağa sola kaydırılır.

Bu benim kuru alandan yapabilirsiniz. Yalnız fazla ağır olmaması açısından tabanı da 6 mm camdan olsun. Ahşabın dıştan dışa ölçüsüne 2 cm ekleyin. Uzun camlara denk gelen taraflardaki yan camları 3 cm aşağı sarksın böylece sağa sola kaykılıp düşmez. Arka cam tabanla sıfır olsun. Akvaryum üstünde kaydırılır. Rampa açısı 45 dereceden fazla dik olmasın. Bendeki gibi tatlı bir eğim olabilir. Yanlarında yelpaze cam yada üçgen olabilir. Büyüyünce rampadan dışarı atlıyorlar. Taban uzunluğuna rampada eklenince ortadaki kayıta denk gelmeyecek biçimde olmalı. Hayvan ortadaki kayıta basıp yine kaçabilir. Paspas benim kuru alandaki gibi olsun. Bunun altıgen petek biçimli olanları da var.

Geri