Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryuma Geçiş

FiratYildirim

Bronz 4 Üye
2 tane kırmızı yanak su kaplumbağam var büyüdükleri için yeni bir akvaryuma geçmek istiyorum. Şuan hep damacana suyu koyuyordum küçük akvaryum olduğu için de 200 litrelik bir akvaryum alırsam suyu nasıl tedarik etmem gerekir çeşme suyunu nasıl dinlendirebilirim?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Şebeke suyunu damacanalara doldurup toz girmeyecek biçimde ağzını hafifçe açarak klorun uçması ve suyun dinlenmesi sağlanır bir iki gün.

Daha iyisi buna ek olarak içine su düzenleyici damlatılıp ağır metallerin çözülmesi sağlanır.

Daha iyisi içme suyu ile harmanlanabilir.

Daha iyisi içme suyu ama bu pahalıya gelir. Bunu yapıyormuşsunuz zaten.

Daha iyisi altılı ters osmosis arıtma sisteminden doğrudan su kullanmak.

Basit düzende musluğa takılan nano seramik arıtmada alınıp kullanılabilir bu doğrudan şebeke suyu kullanmaktan iyidir.

Suları sürekli damacanalarda yedeklemek her ne kadar yer tutsa da kullanma açısından kolaylık olur. Ben 17 tane 19 litrelik damacana tutuyordum. 300 litrelik akvaryum için.

FiratYildirim

Bronz 4 Üye
Akvaryumun içinde dinlendirsem ilk başta olur mu acaba o kadar damacana bulmam imkansız çünkü bir de sonrasında suyu çok azalır mı azaldıkça içme suyuyla takviye yaparım dış filtre de var zaten o temiz tutar suyu heralde

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Olur. Carbon malzeme ağır metalleri çeker, suyu yumuşatır. Dış filtre suyu 1 günde uygun hale sokar. Carbon coconat içerikli olursa tatta verir. Bu durumda su düzenleyiciye de gerek kalmaz.

FiratYildirim

Bronz 4 Üye
Olur. Carbon malzeme ağır metalleri çeker, suyu yumuşatır. Dış filtre suyu 1 günde uygun hale sokar. Carbon coconat içerikli olursa tatta verir. Bu durumda su düzenleyiciye de gerek kalmaz.
Bir de kuru alan cam oraya suni çim yapıştırmak istiyorum sıcak silikonla yapıştırsam sorun olur mu?

FiratYildirim

Bronz 4 Üye
Olur. Carbon malzeme ağır metalleri çeker, suyu yumuşatır. Dış filtre suyu 1 günde uygun hale sokar. Carbon coconat içerikli olursa tatta verir. Bu durumda su düzenleyiciye de gerek kalmaz
Yarın büyük ihtimalle akvaryumu kurcam. akvaryumu alcam 2. el olduğu için camlarını tabanını falan tuzlu suyla süngerle temizlicem.(Akvaryumu daha kolay nasıl temizleyebilirim?) Alacağım kumları yıkayacam (nasıl daha iyi yıkanabilir paylaşırsan sevinirim.) kumları tabana sercem tabak koyup üstüne bir kısmı dinlenmiş bir kısmı içme bir kısmı da çeşme suyundan doldurup dış filtreyi kurcam (filtreyi de 2. el alcam içinde neler olduğunu bilmiyorum 2. el diye herhangi bir müdahale yapmam gerekir mi?) 1 gün o şekilde bekletip bebeklerimi yeni evlerine koycam.

1) 80x50x60 olan akvaryuma kaç kilo kum almam gerekir? Kumu süzgeçte yıkayıp kovaya alıp bir de kovada yıkamayı düşünüyorum olur mu?
2) Sıcak silikon sipariş ettim gelince kuru alan ve rampaya çim yapıştırcam yapıştırdıktan sonra ne kadar beklemesi gerekiyor?
3) Anlattığım sıralamada bir sorun var mı?

Cevaplayabilirsen sevinirim Cem Abi sorunsuz bir şekilde taşımak istiyorum kapluşları.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Suni çimlerin altı petrol kaplama siyahtır bunun salınımı yoğun olur. Bunun yerine benim kullandığım paspastan alıp tek parça olarak kesip koyun. Bu fazla bir salınım yapmaz çıkması kolay olur.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Akvaryumu alırken çatlak olup olmadığına bakın. Tabanda çizikler olabilir bu kum kaynaklıdır sorun olmaz. Bir de silikonların üstüne bastırın esneme varsa sorun yoktur. Taş gibi sertleşmişse silikonlar sökülüp yeniden silikonlanması gerekir.

Akvaryumu ağzına kadar su doldurup (az bir boşluk bırakıyoruz 4 çorba kaşığı tuz yada metilen mavisi dökülüp 24 saat bekletmek yeterli ama bu arada akvaryuma ait bulaşık süngeri ile tuzlu su yada metilen içindeyken tüm camlar ve silikon kısımlardan yeşil kısmı ile iyice geçilmeli. Varsa bir pislik çıkmalı.

Diğer yöntem akvaryumun iç kısmına tepeden su döküp ıslattıktan sonra bulaşık süngerine bulaşık deterjanı döküp iyice her köşeyi ovalıyoruz. Sonra tepeden maşrapa ile su döküp ovalayarak yıkıyoruz. Tabana inen deterjanlı suyu çektikten sonra kalanı akvaryuma ait sarı bulaşık bezleri var onunla emdirip alıyoruz. Sonra tekrar maşrapa ile iç kenarlardan geçip aynı şekilde işlemi yapıyoruz. Taki sabun tamamen gidene kadar. Sonra bir gün bırakıp deterjan kokusunun gitmesini bekliyoruz. Son bir kez daha temiz su ile durulayabilirsiniz emin olmak için sora su doldurup sistemi kuruyoruz.

Dış filtreyi bulaşık sabunuyla yıkayın. O pistir. Hortumların ve dış filtre deliklerinin temizlenmesinde jbl cleany hortum temizleme fırçası en kullanışlısı. Bununda fiyatını uçurmuşlar 80 tl civarında seyrediyor.

Dış filtreyi de kokusu gitsin diye bekletin bir gün. Malzemelerine bakın gerekli olanlara karar verelim. Olan malzemelerin atılacaklarına yada sterilize edilip tekrar kullanılıp kullanılmayacağına bakalım. Resimlerini atarsınız.

1-Kumu kovayla alırsanız vitasand pro-78 silis kum 25 kg bu yeter. Poşet şeklinde alırsanız yanlış hatırlamıyorsam 1 poşet 800 gram geliyordu. 35 torba alın bir iki poşet yedek durur. Yani kumda yükseklik 6-7 cm kadar olsun. Hayvanlar eşelenip çukur açıyor.

Kumu kimyasal değmemiş küçük leğende 3-4 kg'lik partiler halinde el yakmayan sıcak suda mıncıklayıp karıştırarak tozu açığa çıkarıp yavaşça döküp yeni su ekleyip aynı şekilde ta ki bulanıklık gidene kadar doldur boşalt yıkıyoruz. Bu toz oranına bağlı olarak 3-10 arası doldur boşalt isteyebilir.

Sıcak silikon birkaç dakikada kuruyup sertleşir. Yalnız esneme payı olmadığı için tüpte silikon kadar verimli olmaz. Zorlarsan atabilir.

Tüpte satılanlarda geç kuruyor iki gün istiyor. Sıcak yani çubuk silikonda söküp temizleyip tekrar yapıştırabiliyorsun. Tüpte olanı maket bıçağı ile kesip ayırabilirsin onu da camdan cam jileti ile kazıyarak çıkarırsın. Yani her ikisininde eksi ve artıları var.

FiratYildirim

Bronz 4 Üye
Akvaryumu alırken çatlak olup olmadığına bakın. Tabanda çizikler olabilir bu kum kaynaklıdır sorun olmaz. Bir de silikonların üstüne bastırın esneme varsa sorun yoktur. Taş gibi sertleşmişse silikonlar sökülüp yeniden silikonlanması gerekir.

Akvaryumu ağzına kadar su doldurup (az bir boşluk bırakıyoruz 4 çorba kaşığı tuz yada metilen mavisi dökülüp 24 saat bekletmek yeterli ama bu arada akvaryuma ait bulaşık süngeri ile tuzlu su yada metilen içindeyken tüm camlar ve silikon kısımlardan yeşil kısmı ile iyice geçilmeli. Varsa bir pislik çıkmalı.

Diğer yöntem akvaryumun iç kısmına tepeden su döküp ıslattıktan sonra bulaşık süngerine bulaşık deterjanı döküp iyice her köşeyi ovalıyoruz. Sonra tepeden maşrapa ile su döküp ovalayarak yıkıyoruz. Tabana inen deterjanlı suyu çektikten sonra kalanı akvaryuma ait sarı bulaşık bezleri var onunla emdirip alıyoruz. Sonra tekrar maşrapa ile iç kenarlardan geçip aynı şekilde işlemi yapıyoruz. Taki sabun tamamen gidene kadar. Sonra bir gün bırakıp deterjan kokusunun gitmesini bekliyoruz. Son bir kez daha temiz su ile durulayabilirsiniz emin olmak için sora su doldurup sistemi kuruyoruz.

Dış filtreyi bulaşık sabunuyla yıkayın. O pistir. Hortumların ve dış filtre deliklerinin temizlenmesinde jbl cleany hortum temizleme fırçası en kullanışlısı. Bununda fiyatını uçurmuşlar 80 tl civarında seyrediyor.

Dış filtreyi de kokusu gitsin diye bekletin bir gün. Malzemelerine bakın gerekli olanlara karar verelim. Olan malzemelerin atılacaklarına yada sterilize edilip tekrar kullanılıp kullanılmayacağına bakalım. Resimlerini atarsınız.

1-Kumu kovayla alırsanız vitasand pro-78 silis kum 25 kg bu yeter. Poşet şeklinde alırsanız yanlış hatırlamıyorsam 1 poşet 800 gram geliyordu. 35 torba alın bir iki poşet yedek durur. Yani kumda yükseklik 6-7 cm kadar olsun. Hayvanlar eşelenip çukur açıyor.

Kumu kimyasal değmemiş küçük leğende 3-4 kg'lik partiler halinde el yakmayan sıcak suda mıncıklayıp karıştırarak tozu açığa çıkarıp yavaşça döküp yeni su ekleyip aynı şekilde ta ki bulanıklık gidene kadar doldur boşalt yıkıyoruz. Bu toz oranına bağlı olarak 3-10 arası doldur boşalt isteyebilir.

Sıcak silikon birkaç dakikada kuruyup sertleşir. Yalnız esneme payı olmadığı için tüpte silikon kadar verimli olmaz. Zorlarsan atabilir.

Tüpte satılanlarda geç kuruyor iki gün istiyor. Sıcak yani çubuk silikonda söküp temizleyip tekrar yapıştırabiliyorsun. Tüpte olanı maket bıçağı ile kesip ayırabilirsin onu da camdan cam jileti ile kazıyarak çıkarırsın. Yani her ikisininde eksi ve artıları var.
Çok teşekkür ederim öncelikle. Akvaryuma deterjan değdirmek istemiyorumda. ilk yöntemde 4 kaşık tuz attığım su 24 saat geçtikten sonra dökmem mi lazım yoksa filtre tuzu çeker mi?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Dış filtreyi takmayın. Arada suyu karıştırırsınız elinizle. Sonra komple alıp hayvan konacak son suda yani sistemi çalıştırmaya başlayınca kotun. Metilende de aynı şekilde olacak. Ama filtrenin bulaşık şampuanla yıkanması iyi olur. Süngerleri sıcak suda yıkanacak. Malzemelere bakalım.

FiratYildirim

Bronz 4 Üye
Dış filtreyi takmayın. Arada suyu karıştırırsınız elinizle. Sonra komple alıp hayvan konacak son suda yani sistemi çalıştırmaya başlayınca kotun. Metilende de aynı şekilde olacak. Ama filtrenin bulaşık şampuanla yıkanması iyi olur. Süngerleri sıcak suda yıkanacak. Malzemelere bakalım.
filtrenin iç malzemeleri içi ve hortumu mu yani yıkanmalı?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Dış filtreyi bulaşık şampuanı ile yıkayın. Kovada dışkı birikiyor. Koku gidene kadar bekleyin kurmadan evvel su ile çalkalayıp yıkarsınız.

Hortumlar ve boruların içini çok değil ama sıcak su ile yıkayın. El yakmayan sıcaklıkta olsun.

Süngerleri de aynı şekilde. Malzemelere filtreyi aldığınızda bakalım ona göre sterilizasyonunu anlatırım.

Siz kullanılmış malzemelerin ne kadar süre kullanıldığını öğrenin, hangisi atılacak hangisi tekrar kullanılabilir bakalım.

FiratYildirim

Bronz 4 Üye
Akv
Dış filtreyi bulaşık şampuanı ile yıkayın. Kovada dışkı birikiyor. Koku gidene kadar bekleyin kurmadan evvel su ile çalkalayıp yıkarsınız.

Hortumlar ve boruların içini çok değil ama sıcak su ile yıkayın. El yakmayan sıcaklıkta olsun.

Süngerleri de aynı şekilde. Malzemelere filtreyi aldığınızda bakalım ona göre sterilizasyonunu anlatırım.

Siz kullanılmış malzemelerin ne kadar süre kullanıldığını öğrenin, hangisi atılacak hangisi tekrar kullanılabilir bakalım.
akvaryumu aldım adamdan kum da aldım ama kullanılmış şimdi onları yıkıyorum sorun olur mu ? Pis görünmüyo kumlar

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Kum olarak 0.5-1 mm aralığında sarı silis kum kullanıyoruz. Tercihen vitasand pro-78 marka bu kaplumbağalara uygundur. O kum başkaysa olmaz yada 1 mm'den kalınsa.

Kum silis ise onu sıcak suda yıkamak iyi olur. Mantar yada parazit yumurtası içerebilir. Kokuyorsa kokusu da gitmiş olur. Hatta metilenli suda bekletilebilir ama çok yoğun olmasın metilen boyar. Metilende bekletilecek su sıcak olmasın ılık yada soğuk olacak, metilen kum üstünde pişerse renk açılımı uzun sürer.

FiratYildirim

Bronz 4 Üye
Kum olarak 0.5-1 mm aralığında sarı silis kum kullanıyoruz. Tercihen vitasand pro-78 marka bu kaplumbağalara uygundur. O kum başkaysa olmaz yada 1 mm'den kalınsa.

Kum silis ise onu sıcak suda yıkamak iyi olur. Mantar yada parazit yumurtası içerebilir. Kokuyorsa kokusu da gitmiş olur. Hatta metilenli suda bekletilebilir ama çok yoğun olmasın metilen boyar. Metilende bekletilecek su sıcak olmasın ılık yada soğuk olacak, metilen kum üstünde pişerse renk açılımı uzun sürer.
Silis kum değil lav kırığı ve siyah kum karışık 1mmden büyüktür diye düşünüyorum

FiratYildirim

Bronz 4 Üye
Ama önceden sorunsuz kullanılan kum olduğu için sıkıntı yaratmaz diye düşünüyorum suyla mıncıklayarak yıkasam yeter mi

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Lav kırığı canlı bitkiler için iyi de kaplumbağalara gitmiyor. Siyah kum quartz kum ise olmaz o sivri kenarlıdır, hayvanın sindirim sistemini yaralar.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Metileni dış filtre sistemlerde kullanmıyoruz. Döngü bakterilerini öldürüp malzemeleri kaplıyor. Akvaryum sterilizasyonu içinse dış filtreyi çalıştırmadan su normal bir mavi renk olana kadar damlatırız. Tahminen 10-12 damla yeterli gibi. 24 saat bekletir suyu çekeriz.

Su sterilizasyonu içinse 3-4 damla damlatırız. Bu da tahminen 6-7 saat civarında kaybolur gider su berraklaşır.

Sonra dış filtreyi takarız. Ama dış filtrede carbon malzeme bu görevi gördüğü için su sterilizasyonun metilen kullanmaya gerek yoktur.