Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

su kaplumbağanın üst kabuğunda lekeler var

Burak23

Yeni Üye
1 hafta önce petshoptan aldığım su kaplumbağanın üst kabuğunda silis kum benzeri lekeler var. Kabuk rengide çok az solmuş gibi gözüküyor. Bir sorunu mu var endişlenmeli miyim? yoksa bu normal mi

Ekli dosyalar

• 20230323_152728.jpg
    20230323_152728.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 30
  • 20230323_151251.jpg
    20230323_151251.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 31
Foruma hoşgeldiniz.

Islatılmış diş fırçasına tuz döküp yavaşça ve bastırmadan fırçalayıp akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayın. Bir daha su dışında yakından resmini çekin, bakayım bir daha.

O renkli çakılları çıkarın kum içindeki ufak taneleri de akvaryum kepçesine doldurup su içinde sallayarak kumdan ayrıştırın. Bu hayvanlar kumu yiyor. İri parçaları yutmasın.

Dediğiniz fırçalama işlemini yarın suyunu değiştirdiğimde yapacam. Arada gözlerini kapıyor ama çok şişlik yok gibi birde siz görün istedim içim rahat etsin diye. Birde hayvana şu deep fix marka olan vitaminlerden kullanmak istiyorum kabuğuna yararlı olur mu? Ayrıca şuan su ısıtıcım yok zaten teraryumu ve su seviyesi yeterince yüksek değil 50 watt ampulle ısıtmaya çalışıyorum yeterli olur mu ampul öneriniz var mı?
20230323_191947.jpg
20230323_182334.jpg

Ekli dosyalar

• 20230323_194624.jpg
    20230323_194624.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 10
Eczaneden genta yada gentagut göz damlası alın. Sabah akşam 10-15 saniye arayla her göze üçer damla damlatın. 20-25 dakika kuru yerde beklesin.

Kabuk sertleştiricileri kullanmıyoruz. Reptivit damla olur. Yem olarak hangi markaları kullanıyorsunuz.

50 watt olan ampul halojen mi, başka bir tür mü?

Su ısıtıcı olmalı su soğuk olduğunda hayvan girmek istemez. Suyu rampa üstüne kadar yükseltin.

Ahm nin karışık mix yemlerinden veriyorum içinde gammarusta var. Ampul halojen işi veriyor suyuna yakın koyuyorum suyuda ısıtmaz mı zaten şuan için ısıtıcı alacak durumum yok hem yaza doğru giriyoruz başka bir öneriniz var mı?

Birde hayvan sağlıklı gözüküyor mu gözlerinde sıkıntı yok gibime geldi benim dediğiniz göz damlasına gerek var mı ?

Gözlerinin yakından açıkken net resimlerini çekin bakayım bir daha.

Mrblar, bizim kaplumbağanın üstündede beyaz lekeler var. Yeni konu açmak istemediğim için burdan yazayım dedim. Teşekkürler

Ekli dosyalar

• * Image 2023-03-24 at 19.10.07.jpeg
    * Image 2023-03-24 at 19.10.07.jpeg
    78.8 KB · Görüntüleme: 16
Evet gözler iyi gözüküyor. Gerek yok.

O büyük taşları çıkarın renkli taşlar salınım yapar.

Tamam onları çıkaracam da şu çakıl taşların kumdan ayrılması çok gerekli mi yani ayırmam biraz zor gibi gözüküyor çünkü elimde akvaryum kepçem yok yani en kötü hepsini birden teraryumdan alıp kullanmadığım az kalan silis kumu yeni baştan dökebilirim. Sizce ne yapmalıyım?

Evde kullanılan elekle de olur. Alabildiğiniz kadar alın. Hayvan iri olanlarını yerse tahriş yapması yanında midesinde birikir ve bu da ağızdan operasyon ile alınır. Ki hayvan ufak daha.

Bunu yaşayan arkadaşlar oldu.

Ben ufak tefek şeyler için evdeki bir çay süzgecini ayırdım onu kullanıyorum fikir olabilir 😊 Çakıl taşları için olur mu bilemedim ama kumu geçirir mi diye 😅

Geri