Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni arkadaşımız hasta

betultopcuuuu

Yeni Üye
Merhabalar. Kristale arkadaşlık yapsın diye bir kaplumbağa aldım. Kaplumbağanın yanağı şiş sanırım hastalıklı. Bloklardan okuduğum kadarıyla kaplumbağanın iltihabının akitilması gerekiyo bunun için veterinere goturdum fakat böyle bir şey yapılmadığını söyledi beni başka bir yere yönlendirdi onlarda ne ilaç ne de başka bir şey verdiler. Sadece elimde olan D vitamini kabuk sertleştiriciyi kullanmamı söylediler o kadar. Ne bi antibiyotik ne başka bi şey zamanla geçer dediler sadece. İnanılmaz sinirlendim ve ne yapacağımı bilmiyorum. Hiç bi veteriner iltihabı akitmayi kabul etmiyor. Ne yapmalıyım ? Kullanabilecegim antibiyotik var mi ?

Kabuk sertleştiriciyi çöpe at o zararlı. Devit dursun.

Hayvan kulak iltihabı olmuş. Yalnız şişlik ne oranda bir resim atman iyi olur. Yandan ve şişliğin boyutunu görmek açısından üstten resmini çekip at.

Yarın eczaneden genta yada gentagut damla al. Hayvanın kabuk boyu ne kadar ? Ona göre ne kadar vereceğini yazayım. Hangi şehirdesin ?

Her hekim bu egzotik hayvanlar konusunda bilgi sahibi değildir. Hele ki cerrahi müdahale konusunda bilgisi olan tüm türkiyede iki elin parmakları kadardır. Belki daha az. Bunu ehil kişi yapmaz ise yani tam temizlemez ise yeniden nükseder. Veya kulak zarını parçalayabilir. Daha fazla zarar verebilir.

Şişliğe bakalım. Ona göre değerlendirme yaparız. Antibiyotik tedavisi yanında uva+uvb kompakt ampulde iyileşmesini hızlandırır. İç filtre kullanıyor isen metilen mavisi de al. Kaç litre su varsa ona göre damlatacağın miktarı yazayım. Suyu sürekli temiz tutmaya çalış. Emsal sıcaklıkta su değişimi yap ama çok sıkta yapma.

Cvp: Yeni arkadaşımız hasta

Manisadan yaşıyorum fakat İstanbul daha bi kaç veterinere sordum kabul eden yok, sadece ameliyat mi çözüm ? Antibiyotik le iyileşme ihtimali yok mu, bir de ben şişliği görünce Kaplumbağama aynı akvaryuma koymadim, koyarsam Kaplumbağama hastalık bulasirmi ?

Ekli dosyalar

• CYMERA_20160109_110517.jpg
    CYMERA_20160109_110517.jpg
    421.5 KB · Görüntüleme: 441
İzmir bornovada bu müdahaleyi yapan hekim var aydından bir arkadaş yaptırmıştı. Şişlik bayağı var ama tedavi yoluna gidelim önce.

Genta damladan sabah 2 damla akşam 2 damla bir yemine damlatıp ağzına ver. Elden yemiyor ise yemi ikiye böl suda hemen önüne at. Suya fazla karışmadan yutsun. İlacı damlattıktan sonra 5 dakika kadar bekletip biraz kurumasını beklemen iyi olur. Suya attığında karışıp salınması az olur. Tercihen raffy p bej yemi kullan. Ve bu ilaçlı yemi ilk ver. Ayrıca bundan yani yemlemeden sonra hayvanı eline alıp yan tut ve 1 dakika kadar aralıklarla ilaç damlatıp kuru ve sıcak bir yerde 5-10 dakika arası beklet. Sonra akvaryuma al. Bu işlemi de sabah akşam yap. Bu bulaşıcı değildir. Diğer kullağına da bir damla damlatırsın.

Bu süreçte ilk hafta etkiyi farketmezsin. 1-2 ayı bulabilir. Uv lamba bu süreci kısaltır. Geçmiş olsun.

Selamlar :) benim kaplumbağama müdahe eden hoca konya selçuk üniv. De kurtuluş hoca ..... Kendisi veteriner cerrah ... İmkanınız varsa tavsiye ederim ...

3-4 günde bir haber verirsin. Hayvanın durumuna göre dozajı yükseltebiliriz.

Konyaya gitmem biraz zor ???? haber veririm yararı olmazsa izmire götürürüm. Yardımlarınız için çok teşekkür ler

Geri