Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yavru kaplumbağam günde kaç öğün yemeli?

bu arada yasadigi yer bir YAVRU kaplumbaga icin asiri tatli ve mukkemmel dekor etmissiniz :) Plastik olmasaydi asiri guzel bir yuva olurdu. eminim orda kalmaktan keyif aliyordur. :) fakat yasam kalitemiz kadar sagligimizda onemli🤗 Dedigim gibi akvaryuma gecin buyuyunce sizi beynine kaziyacak ve size iyi bir dost olucaktir.

Akvaryuma geçmeniz lazım. Hayvanın sağlıklı gelişimi için bolca yüzmesi lazım bu da boyca uzun akvaryum ister. Derinlik ise akciğer gelişimi ve nefes tutabilme kapasitesini geliştirmek için gereklidir.

Ara geçişli akvaryum ne kadar büyük olursa o kadar uzun süre gidecektir. Su ısıtıcı ve iç filtre değişimi de fazla olmaz. Hatta ileri dönük alırsanız ek masraf çıkmaz.

Res, cumberland ve yellowbelly kaplumbağalarda 0.5-1 mm çapında silis kum kullanırız. Vitasand pro78 marka sarı silis kum bu ölçüyü karşılıyor. Yalnız hayvan henüz ufak olduğu için öncelik sırası yok. 7 cm kabuk boyuna doğru alabilirsiniz. Hayvan bu kumu yiyerek hazımsızlığını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atar. Eşelenip vakit geçirir. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derileri sürtünüp atar.

Bunun harici taş çakıl vs. koymayın bunlar aralarında kir barındırıp göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan bakteri üretir.

Cem bey bu arada alakasız ama masallahiniz var kaplumbaganin kendisi hakkinda bukadar bilgisi yoktur.

Teşekkürler zamanında yurtiçi yurtdışı çok sitelerin ve üniversitelerin araştırmalarını inceledim. Hayvanlarımı gözlemledim kobay olarak kullandığımda oldu. İlaç denemeleri, uygun tedavi yöntemleri vs. Kendime belirtilerini görmek için salmonella bulaştırdım. Uvb ampule kendimi maruz bıraktım. Gözlerimi haşat etti. Retinada yırtık var ama bundan kaynaklı mı bilmiyorum.

Maksat uygun olanları bulup yardımcı olmak. Hayvanlara güzel bir yaşam sağlamak. Kimse gereksiz masraf yapmasın diye. Mesela olan yemlerin hepsini alıp inceledim. Bazılarını hiç vermeden olduğu gibi çöpe attığımda oldu. Ben bıraktım. Şimdi hayvan olmayınca yem almıyorum. Bir sürü yeni yemler çıktı çoğunun kalitesi düşük. Eski kalitelilerin üçte ikisi artık gelmiyor. Sera natural adıyla katkı maddelerini çıkardı. Ondan beri hayvanların geneli pek sevmiyor. Onun için önermiyorum artık. Yemde de sıkıntımız büyük. Prodac, eheim ve jbl'nin bazı yemleri piyasadan çekildi. Ne yapacağız bilmiyorum. Özellikle tropical giderse yerliye mahkum kalacağız.

Bir ara bir amerikan forumuna üye oldum. Birkaç ay sonra bıraktım. Çok vakit çalıyordu. 100 çeşit kaplumbağa türü besliyorlar hepsi aynı şartlarda yaşamıyor. Oturup onları inceliyorsun. Mesajlara yetişemiyorsun. Bir cevaba 100 soru geliyor. İlaçlar yemler farklı uğraşılacak gibi değildi.

Mesela orjinal ölçü onlarda galon, biz litre hesabı yapıyoruz. Bu da ufak kalıyor. Adamlara göre sıkıntı yok. Para değeri sabit. Biz emsalini yapsak 50-100 bin liralardan aşağı masraf olmaz. Bizim ömürlük dediğimiz akvaryum adamlarda ara geçişli akvaryum sayılıyor. Hayal güçleri de var. Öyle güzel akvaryum yapıyorlar ki bakmaya doyulmuyor. Bir tane görmüştüm eleman avatardaki gezegene benzetmiş. Tellerle kayaları tutturmuş suyun ortasında duruyor, havada dersin ya aynı o hesap.

sırf seyretmek icin evine kaplumbaga alip plastik bir kaba koyan insanlar varken bu dünyada sizin gibi insanların olmasi umut verici. 11 Senedir Bu Forumda 23.600 Mesaj Atmışsınız. Gorumdaki sürenizi toplarsanız belki haftalar belkide aylar boyunca bu forumda takilip insanlarin sorunlarini cozdunuz. Kaplumbagayla ilgili googleye nasil bir soru yazsam hep sizin mesajlariniz en ustte kabarmis gozukuyordu. Ama sitenizin güvenlik sertifikası yok diye kayıt olmuyordum sahi neden yok tartiştılır. Veteriner vs. olmayi dusundunuzmu?

Yuzlerce insan kaplumbagam ölecekmi korkusu yaşarken onlarin sorularina cevap verip onlarin panigini azalttiniz. bundan 3 sene once rafiyi ilk aldigimiz ay rafi kabuguna cekilmis karasinda duruyordu ve kipirdamiyordu. Cok korkup tum gece onu dusunmekten uyuyamamistim googleye arattim sizin mesajiniz cikti kaplumbagalarin kis uykusuna yattigini ogrendim :D

bence Kaplumbagalarla ilgili bir youtube kanali acip huzur sesi bilgiler vs paylasirsaniz bu isi paraya dokebilirsiniz. sizde hakkinizi alin bence 🤠

Genç olsam bugünkü aklımla veteriner hekimliği düşünürdüm ama o dönem ilgim başkaydı. Tabi o zamanlar egzotik hayvan olayı bir yana kedi köpek gibi hayvanlara bile fazla bakan yoktu. Çiftlik hayvanları ile uğraşacaktın. Kimsenin ilgisini çekmiyordu.

Egzotik hayvanlara yoğunlaşma 2010 yılından sonra başladı. Öncesinde ihtisas alanı geniş ve eğitim sürecinin uzun olması, bakan insanda fazla olmayınca bu konuda eğitim almak isteyen pek çıkmadı. Şimdilerde her çeşit hayvan besleyen çoğaldı. Birkaç ay evvel örümcekler için jel yem gördüm.

Bizim sitenin geliri yok onun için güvenlik açığı vardır muhakkak. Bir dönem sunucu komple çökmüştü. 6 aya yakın iptal oldu. Bir kısım bilgi sahibi olan arkadaşlar Facebookta grup kurdular. Geri döndüğümüzde kimse kalmamıştı. Bu sene başı da sunucu hacklendi. 1 senelik bilgi, üyelik komple gitti. Eski kaydedilenlerle döndük. Bir sürü resim vardı. Yüklediğimiz şirket işi paraya döküp para talep etti yapamadık bütün resimlerin hepsi silindi. Kaplumbağa türleri üzerine haftalarca araştırıp yazmıştım bütün resimler gitti. Midye ile ilgili detaylı yazı yazmıştım o gitti. O konuya hep üzülmüşümdür. Şimdi yazmaya kalksam yazamam.

Youtube olayı bana göre değil. Facebook bile kullanmıyorum burası bana yeterli. Ancak vakit ayırıyorum. Hayvanlar güzel ve sağlıklı yaşasın amacımız bu zaten.

Gercekten cok iyi bir insansiniz. Dedigim gibi yuzlerce kaplumbaga bakicilarinin korku dolu anlarina yara bandi oldunuz saolun...

bu arada yasadigi yer bir YAVRU kaplumbaga icin asiri tatli ve mukkemmel dekor etmissiniz :) Plastik olmasaydi asiri guzel bir yuva olurdu. eminim orda kalmaktan keyif aliyordur. :) fakat yasam kalitemiz kadar sagligimizda onemli🤗 Dedigim gibi akvaryuma gecin buyuyunce sizi beynine kaziyacak ve size iyi bir dost olucaktir.
Cokkk tesekkur ederimmm. Sizin de iyi bir kaplumbaga bakicisi oldugunuzdan eminim 🤗

Akvaryuma geçmeniz lazım. Hayvanın sağlıklı gelişimi için bolca yüzmesi lazım bu da boyca uzun akvaryum ister. Derinlik ise akciğer gelişimi ve nefes tutabilme kapasitesini geliştirmek için gereklidir.

Ara geçişli akvaryum ne kadar büyük olursa o kadar uzun süre gidecektir. Su ısıtıcı ve iç filtre değişimi de fazla olmaz. Hatta ileri dönük alırsanız ek masraf çıkmaz.

Res, cumberland ve yellowbelly kaplumbağalarda 0.5-1 mm çapında silis kum kullanırız. Vitasand pro78 marka sarı silis kum bu ölçüyü karşılıyor. Yalnız hayvan henüz ufak olduğu için öncelik sırası yok. 7 cm kabuk boyuna doğru alabilirsiniz. Hayvan bu kumu yiyerek hazımsızlığını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atar. Eşelenip vakit geçirir. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derileri sürtünüp atar.

Bunun harici taş çakıl vs. koymayın bunlar aralarında kir barındırıp göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan bakteri üretir.
Tesekkur ederim 🤗

Eger yavruysa soyluyorum En sevdikleri yemek kurutulmuş karides yemidir Yavru kaplumbagalara günde 2-3-4 Adet yem yetecektir. (Yem boyutuna gore 2-3-4) verebilirsiniz. Suyuna gelirsek suyu olabildigince cok olmalidir ozgurce yuzebilecegi bir alan olmalidir akvaryumunun dibinde silis kumu veya pet shoplardaki akvaryum taslarindan olmalidir. Akvaryumunuzu tamamen doldurmayin ustte 1 karış veya yarım karış boşluk bırakın koydugum resimdeki gibi olabilir su orani sonrasinda su seviyesinde olacak bir ada yapin bakin benimkinin adasi mavi ben cakmaktan yaptim o alan kuru olsun. Güneşte ne çok ne az durabilir. Bu farketmez diye biliyorum fakat guneste dursun isinsin vs degilde kaplumbagalar icin isitma lambasi kullanin. Surungen isitma lambasi vs diye gecer. cogu kaplumbagacida bulunur zaten. VE KESINLIKLE KAPLUMBAGANIZA PLASTIK KAPTA BAKMAYIN VE KESINLIKLE KURU ALANI OLSUN.

Ihtiyac listesi

-Karides yemi (ben dajana marka kullaniyorum)

-Buyuk bir akvaryum (fazla abartmayin yukari dogru 40cm yana dogru 70 cmlik bir akvaryum yeter.)

-Silis kumu veya akvaryum taşı

-Kucuk bir ada

-Isıtma lambası.
Bende yeni su kaplumbağası alıcam da akvaryum derinliği filan ne olmalı? Ayrıca o mavi adanın benzerini nerden bulabilirim

Bende yeni su kaplumbağası alıcam da akvaryum derinliği filan ne olmalı? Ayrıca o mavi adanın benzerini nerden bulabilirim
Bu konuyu inceleyin.

Kış ayına giriyoruz. Dolayısıyla su ısıtıcı kullanmak gerekiyor. Tam batabilen model olması kaydıyla en az 15 cm su derinliği olmalı.

Akvaryumda en az 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider.

Isıtma lambası da alacaksınız bu konuda yazdım.

Geri