Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni dış filtreye rağmen su berraklaşmıyor neden olabilir

ella_zuzu

Bronz 3 Üye
Yeni bir dış filtrem var gayet iyi çalışıyor gibi ama bir hafta olmasına rağmen su berraklaşmadı. Sorun ne olabilir acaba?

Kendi deneyimimden soyluyorum. En az 1 haftada duzelmeye basliyordu. Tam 1 hafta dolmasini tavsiye ederim. Eger doldugunda; hicbir fark yok dersen ayri ama az fark bile olsa, duzelecegine dalalettir.

Bu konumda unutmamak icin not aldim diye belirtmisim konuya da.Tarihlere baktim.Bir kez 2 hafta surmus.Ama sonra besberrak olmus

Moderatör tarafında düzenlendi:
Akvaryumun borular gözükecek şekilde resmini atabilir misin konumlarına bakayım.

Cvp: RE: Yeni dış filtreye rağmen su berraklaşmıyor neden olabilir

cem' Alıntı:
Akvaryumun borular gözükecek şekilde resmini atabilir misin konumlarına bakayım.

Ekli dosyalar

• IMG_2.jpg
    IMG_2.jpg
    51.3 KB · Görüntüleme: 53
  • IMG_3.jpg
    IMG_3.jpg
    47.8 KB · Görüntüleme: 34
  • IMG_9.jpg
    IMG_9.jpg
    75.1 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG_6.jpg
    IMG_6.jpg
    67.6 KB · Görüntüleme: 38
  • IMG_4.jpg
    IMG_4.jpg
    45.2 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG_7.jpg
    IMG_7.jpg
    51.3 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG_8.jpg
    IMG_8.jpg
    57 KB · Görüntüleme: 43
  • IMG_0.jpg
    IMG_0.jpg
    110.3 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG_1.jpg
    IMG_1.jpg
    44.1 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_5.jpg
    IMG_5.jpg
    51.1 KB · Görüntüleme: 41
İçine birkaç tane kaplumbağa yemi atıp birkaç gün bekleyip suyun %50 sini dinlendirilmiş su ile değiştirirsen sorun çözülür bence . Yada filtre malzemeleri sorun çıkarıyor olabilir bunun için malzemeleri akvaryum suyu ile yıkayabilirsin veya tavsiyem son katmana elyaf koy bu her türlü pisliği tutuyor zaten 1 haftaya çıkarırsın :)

Tabanda kumda yok. Ona bağlı bir tortu kirliliği yok. Kuru alan tam çerçeve kaplı değil mi yanında boşluk yoksa o halde su emiş borusunu rampaya doğru yasla akvaryum ortasında dursun. Su çıkışı ise bulunduğu yerde arka camdan ön cama doğru uzat. Böyle sirkülasyon daha iyi olur. Şimdiki haliyle çıkan su rampaya çarptığı için kuru alan altına gitmiyor.

Büyük ihtimal filtrede kaçak var. Elyafları kontrol et. Sepetin yan kenarları gevşekse su geçmesi kolay olan bu yerlerden geçer.

Ama önce suyu bir yenile eğer bir hafta 10 güne su bu hale gelirse filtreyi açarsın. Yalnız suyu boşaltmadan evvel su emiş borusu içindeki suyun boşalmaması için onun altına derin bardak yada kap koy. Boşalırsa filtre içine hava çeker.

Yarin sutun %50sini boşaltıp 24 dinlendirilmiş su koyacağım. Filtreyi açıp elyafları kontrol edeceğim. Su şuan sahada yeşerdi maalesef. Su giriş ve çıkış konumlarını basitçe kağıda çizip foto atabilirmisiniz. Benim orta sepetteki zor karbon var onu acaba aktif karbonla değiştirsem mi? Bu arada su eksiltme ve eklemeden önce filtreyi durdurup sepetleri kontrol edip sonra su eksiltip taze su ekleyip tekrar çalıştırmayı planlıyorum. Bu şekilde filtreye bir zarar veya aksi bir durum olur mu?

Yosun belirtisi var ise suyu komple değişmelisin. Suyu almadan evvel camların üstünden bulaşık süngerinin yeşil kısmı ile geç ufak bir tortu dahi kalmasın.

Filtreyi kurulumda su emiş borusu ucu hava almayacak şekilde olmak kaydıyla suyu ister önce ister sonra ekleyebilirsin. Filtre içine hava girerse pervane boşa döner ve su gitmez. Motoru soğutan sudur.

Sorun zeo-karbonda değil. Karbon koysan bu defa amonyağı elimine edecek zeolitten yoksun kalırsın. Eğer tam randıman sağlamıyorsa sonraki değişimde fluvalinkini al. 3 sepet olduğu için mecburi bu karışım gerekiyor. Percell water resinde destekleyici. Bu ikisinin yerini değişebilirsin carbon-zeoyu üst kata alabilirsin.

Sepetin kirli su giriş deliği çevresinde elyafta gevşeklik var ise su kaçağı buradan yapıyordur. Elyafta o delik hizasında çok küçük bir delik aç üstünden geçirirken elyaf zorlanarak geçsin. Kenarlardaki boşluklara elyaf takviyesi yap. Öyleki elyaf, malzeme ile sepet üstünde düz hat gibi olsun.

Resmi birazdan atarım.

Cvp: Yeni dış filtreye rağmen su berraklaşmıyor neden olabilir

arin suyun %50sini boşaltıp dinlendirilmiş su koyacağım. Filtreyi açıp elyafları kontrol edeceğim. Su şuan dahada yeşerdi maalesef. Tarif ettiğiniz Su giriş ve çıkış yerleşim konumlarını basitçe kağıda çizip foto atabilirmisiniz Cem bey. Benim orta sepetteki zeo karbon var onu acaba aktif karbonla değiştirsem mi?
Bu arada su eksiltme ve eklemeden önce filtreyi durdurup sepetleri kontrol edip sonra su eksiltip taze su ekleyip tekrar çalıştırmayı planlıyorum. Bu şekilde filtreye bir zarar veya aksi bir durum olur mu? Ya da nasıl bir yol izleyebilirim?

Pardon aynı anda yazmışız. Cevabınızı göremedim.

7BPN0m.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Su bulanikliligi benimki kadar yokmus. Bence hicbirsey yapmadan da filtre ceker bunu. Cem'in dedigi yerlesimini yaparak,  2 hafta daha beklemeni oneririm.Bosuna ugrasma eger gececek birseyse diye diyorum.Cunku her malzeme yenilememde bende de ayni durum oluyor.

Cem bey merhaba 2 hafta oldu ama benim akvaryum hala yeşil. Bu işte bir iş var ama çözemedim. Temiz su borusundaki deliklerde de beyaz kalıntılar var. Su temizlenmiyor mu öylece geri mi sönüyor anlamadım. Birde ilginç akvaryumdaki su seviyesi biraz azalmış. Filtreden 1 dakikada bir böyle su basılıyor gibi ses geliyor. Filtreyi bozmamışımdır umarım. Me yapabilirim. Bir akvaryumcu mu çağırmak gerek acaba.

O beyaz kalıntılar kireç olabilir. Filtredeki ses hava kaynaklı olabilir. Filtreyi hafif sallayarak havayı çıkarabilirsin. İçinde filtre malzemeleri ve elyaf varken suyun temizlenmesi lazımdı. Eksik birşey var.

Suyu komple değişip camların içinden bulaşık bezi ile geçip durula. Filtreyi açıp sepetlerin altına konan elyaf içinde durmak kaydı ile yani ona dokunmadan malzemeleri ve üste konan elyafı çıkarıp her bir sepetin yanına koyarak birer resmini çek. Üstteki elyafı altı yukarı bakacak şekilde ters çevir. Elyafta kir yoğunluğunun çok olduğu nokta su geçişini belli eder.

cem' Alıntı:
O beyaz kalıntılar kireç olabilir. Filtredeki ses hava kaynaklı olabilir. Filtreyi hafif sallayarak havayı çıkarabilirsin. İçinde filtre malzemeleri ve elyaf varken suyun temizlenmesi lazımdı. Eksik birşey var.

Suyu komple değişip camların içinden bulaşık bezi ile geçip durula. Filtreyi açıp sepetlerin altına konan elyaf içinde durmak kaydı ile yani ona dokunmadan malzemeleri ve üste konan elyafı çıkarıp her bir sepetin yanına koyarak birer resmini çek. Üstteki elyafı altı yukarı bakacak şekilde ters çevir. Elyafta kir yoğunluğunun çok olduğu nokta su geçişini belli eder.

ella_zuzu' Alıntı:
cem' Alıntı:

CEM BEY DURUM FOTOGRAFLARDAKİ GİBİ NE YAPMALIYIM SİZCE_?

Ekli dosyalar

• ÜCLÜ.jpg
    ÜCLÜ.jpg
    96.8 KB · Görüntüleme: 38
  • 2.jpg
    2.jpg
    80 KB · Görüntüleme: 43
O kirli su borusunun geçtiği yerde elyafa delik açmışsın ya onu daha ufak aç, boru üstünden geçirirken zorlanarak girsin. Delik geniş açıldığında gevşek olur su geçerken malzeme içinden değil kolay olan bu noktadan geçer, aynı şekilde kir pislikte.

Sepetlerin altına da elyaf koyulacak, koymadın mı yoksa bakınca görülmüyor. Sadece elyaf üstüne sünger olacak diğer sepetler altlı üstlü elyaf olacak.

Percelli üst kata al, zeo carbon ortada dursun. Percelli az koymuşsun sanki kenarlarsa boşluk var. Tüm yan boşlukları da elyaf parçası ile sıkılayıp sabitle.

Malzemeleri de akvaryumu da iyi temizle temiz su koy. Yeşil namına birşey olmasın. Ufak bir parça olursa yine ürer.

cem' Alıntı:
O kirli su borusunun geçtiği yerde elyafa delik açmışsın ya onu daha ufak aç, boru üstünden geçirirken zorlanarak girsin. Delik geniş açıldığında gevşek olur su geçerken malzeme içinden değil kolay olan bu noktadan geçer, aynı şekilde kir pislikte.

Sepetlerin altına da elyaf koyulacak, koymadın mı yoksa bakınca görülmüyor. Sadece elyaf üstüne sünger olacak diğer sepetler altlı üstlü elyaf olacak.

Percelli üst kata al, zeo carbon ortada dursun. Percelli az  koymuşsun sanki kenarlarsa boşluk var. Tüm yan boşlukları da elyaf parçası ile sıkılayıp sabitle.

Malzemeleri de akvaryumu da iyi temizle temiz su koy. Yeşil namına birşey olmasın. Ufak bir parça olursa yine ürer.

Sepetlerin hepsinin altında da elyaf var sadece seramiklerin altında yok. orayada koyayım mı_? birde akvaryum suyundan hiç kalmasın mı? bir akvaryumcu bakteri olması gerek felan demişti. komple temizleyip temiz su mu koyayım akvaryuma?

ella_zuzu' Alıntı:
cem' Alıntı:

Percelli üst kata al, zeo carbon ortada dursun. Percelli az  koymuşsun sanki kenarlarsa boşluk var. Tüm yan boşlukları da elyaf parçası ile sıkılayıp sabitle.

Sepetlerin hepsinin altında da elyaf var sadece seramiklerin altında yok. orayada koyayım mı_? birde akvaryum suyundan hiç kalmasın mı? bir akvaryumcu bakteri olması gerek felan demişti. komple temizleyip temiz su mu koyayım akvaryuma?
bende sünger yok. 

seramik sepetinde:
seramik üzerinde elyaf
zeo karbon sepetinde:
elyaf + zeo karbon + elyaf 
percell sepetinde
elyaf +persel+elyaf var

bu şekilde dogru mudur?

ella_zuzu' Alıntı:
ella_zuzu' Alıntı:
cem' Alıntı:

bende sünger yok. 

seramik sepetinde:
seramik üzerinde elyaf
zeo karbon sepetinde:
percell sepetinde
elyaf +persel+elyaf var

bu şekilde dogru mudur?
Bu arada akvaryumda yosun yok sadece suyun rengi yeşil ve temiz değil.

ella_zuzu' Alıntı:
ella_zuzu' Alıntı:
cem' Alıntı:

bende sünger yok. 

seramik sepetinde:
seramik üzerinde elyaf
zeo karbon sepetinde:
percell sepetinde
elyaf +persel+elyaf var

bu şekilde dogru mudur?

ella_zuzu' Alıntı:
ella_zuzu' Alıntı:
cem' Alıntı:

bende sünger yok. 

seramik sepetinde:
seramik üzerinde elyaf
zeo karbon sepetinde:
percell sepetinde
elyaf +persel+elyaf var

bu şekilde dogru mudur?
Bu arada akvaryumda yosun yok sadece suyun rengi yeşil ve temiz değil.

şuan yeni elyaflar kestim alttaki ve üstteki elyaflar yerine yeni elyaflar koydum. sizden cevap gelinceye kadar akvaryumu temizlemiyorum ama suyun 4 te 3 unu boşalttım.

Yazdığın katman şekli uygundur. Seramik altı boş kalacak ki yoğun kir seramik tarafından tutulsun. Elyaf koyarsan yoğun kir çabucak elyafı tıkar ve su geçişini engeller. Ve hatta seramik üstüne 2-3 cm kalınlığında sünger bulup uygun şekilde kesebilirsen elyaf yerine onu koy. Su geçişi rahat olmalı.

Sorun kirlilik bu sebeple komple suyu değiş. Dış filtrede bakteri 28 gün içinde oluşup aktif hale gelir. Şayet kloru uçmamış şebeke suyu kullanıyorsan bakteriler ölecektir.

Yine su yeşillenirse suya salınım yapan birşey var demektir. Filtre içindekiler yeşil renk yapmaz. Reptomin yem yeşildir ama suya renk vermez. Sararma olsa sebebi bellidir ama yeşil renge dönmesi garip yosun olmadığına göre başka birşey var. Kuyu suyu yada su düzenleyici bir ürün kullanıyor musun? Koku yapıyor mu?

cem' Alıntı:
Yazdığın katman şekli uygundur. Seramik altı boş kalacak ki yoğun kir seramik tarafından tutulsun. Elyaf koyarsan yoğun kir çabucak elyafı tıkar ve su geçişini engeller. Ve hatta seramik üstüne 2-3 cm kalınlığında sünger bulup uygun şekilde kesebilirsen elyaf yerine onu koy. Su geçişi rahat olmalı.

Sorun kirlilik bu sebeple komple suyu değiş. Dış filtrede bakteri 28 gün içinde oluşup aktif hale gelir. Şayet kloru uçmamış şebeke suyu kullanıyorsan bakteriler ölecektir.

Yine su yeşillenirse suya salınım yapan birşey var demektir. Filtre içindekiler yeşil renk yapmaz. Reptomin yem yeşildir ama suya renk vermez. Sararma olsa sebebi bellidir ama yeşil renge dönmesi garip yosun olmadığına göre başka birşey var. Kuyu suyu yada su düzenleyici bir ürün kullanıyor musun? Koku yapıyor mu?

su olarak çeşme suyu kullanıyorum sorun olur mu? Başka birşey kullanmıyorum. Hafiften kokuda vardı maalesef. çeşme suyunu direk koymak problem ise bir gün bekletip oyle koyabilirim. süngerim yok ama yarın bulmaya çalışırım. kuyu suyu veya su düzenleyici kullanmıyorum

ella_zuzu' Alıntı:
cem' Alıntı:

su olarak çeşme suyu kullanıyorum sorun olur mu? Başka birşey kullanmıyorum. Hafiften kokuda vardı maalesef. çeşme suyunu direk koymak problem ise bir gün bekletip oyle koyabilirim. süngerim yok ama yarın bulmaya çalışırım. kuyu suyu veya su düzenleyici kullanmıyorum

duzeltme koku yok gidip akvaryum dıbinde kalan suyu kokladım koku gelmedi bana.

Geri