Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni kaplumbağa

qabriel39

Yeni Üye
Öncelikle merhaba 4-5 gün önce kardeşime su kaplumbağası aldım ilk günlerde bir sorun yoktu ama 2-3 gündür çok ağır hareket ediyor.Plastik kapta besliyoruz.Yem olarak sanyu kullanıyorum.Bu yemler parçalanarak mı verilecek?
Başka bi sorumda suda yan yüzüyor ve ağır hareket ediyor kaplumbağam hasta mı?Mavi damladan kullanıyorum.Yardımlarınızı bekliyorum...

RE: Lütfen yardım edin!!!

öncelikle hosgeldiniz.

Sorulariniz bir çok kez forumda soruldu arama yaparak sorulariniza cevap bulabilirsiniz.

Kaplumbağanızda sürekli karada kalma, yem yememe, alk kabukta pembelik sürekli ağzını açma ya da nefes alırken ses çıkarma gibi şeyler de var mı? Yemi parçalamanıza gerek yok...

Kırmızılık yok hırıltıda yok ama elime alınca ayaklarını topluyo ve karada duruyo suda da yan yüzüyor
Sorunu ne olabilir ve çözümü?

çok geçmiş olsun umarım en kısa zamanda iyileşir ve akvaryuma geçme fırsatınız olur

4-5 gun önce demişsiniz.Daha size alışmaya çalışıyor.O yüzden ayaklarını kapatıyor.Size alışması,yeni evine alışması uzun sürebilir...

alışma süreci olduğu belirtilmiş bunun dışında plastik kapta besleyerek hayvanın psikolojisiyle oynarsınız.en kısa zamanda güzel bir akvaryum yapın lütfen.

En kısa zamanda akvaryum ve diğer gerekli ekipmanları almanız şart onun sağlığı için. Yoksa üşütüp hastalanabilir, şu an bahsettiğiniz belirtilerden başka belirtiler yoksa net bir şey diyemeyiz hasta olup olmadığı hakkında. Akvaryuma geçtiğinizde 1 hafta içinde düzelmezse durumu o zaman hastalıktan şühpelenebilir. Şu an plastik kapta su da soğuk olduğu için metabolizması yavaşlar ve hareketsizleşir, bu süre daha da artarsa hastalanadabilir ne yazık ki.

Akvaryum şart. Plastik kapta en fazla 6 ay yaşayabiliyorlar.. İstisnalar hariç ki onlar da büyüyemiyor. Hem mantar hem de akciğer enfeksiyonu riski o kaplarda yüksek

Arkadaşlarıma katılıyorum.Elinizden geleni en hızlı şekilde yapmalısınız o kaplar iyi değil.

cahide' Alıntı:
Akvaryum şart. Plastik kapta en fazla 6 ay yaşayabiliyorlar.. İstisnalar hariç ki onlar da büyüyemiyor. Hem mantar hem de akciğer enfeksiyonu riski o kaplarda yüksek
hyr kardeşim 1.5 sene besledi plastik kapta ama çok zararlı düşünün ısıtıcı,filtre ve derin bi su lazım bunu plastik kapta yapamazsınız.işgence edersiniz sadece ve büyümezler buna şahit oldum. bi akvaryum yaptırın gerekli ekiplanlarla.ne mutlu size ve kaplumbağanıza. :)

KapLumbagamNinja' Alıntı:
cahide' Alıntı:
hyr kardeşim 1.5 sene besledi plastik kapta ama çok zararlı düşünün ısıtıcı,filtre ve derin bi su lazım bunu plastik kapta yapamazsınız.işgence edersiniz sadece ve büyümezler buna şahit oldum. bi akvaryum yaptırın gerekli ekiplanlarla.ne mutlu size ve kaplumbağanıza. :)

Her zaman 1.5 sene yaşayamaz !
Dediginiz gibi işkence edilmiş.Ama her kaplumbaga 1.5 sene yaşayacak diye bi şey yok !
Akvaryum ve ekipmanları tam olan akvaryumda 1.5 sene yaşayacak diye bir kural varmı sizce ?

polemik yapmaya gerek yok sonuç olarak aynı şeyi savunduğumuzu düşünüyorum

KapLumbagamNinja' Alıntı:
polemik yapmaya gerek yok sonuç olarak aynı şeyi savunduğumuzu düşünüyorum

Amacım polemik yapmak değil :)
Sadece canlıların ne zaman ölüceğini allahtan başka kimse bilemez demek istiyorum.Yani garanti veremeyiz 1.5 sene yaşayacagına değil mi ? :)

tabi ki veremeyiz,kusura bakma ünlemlerin beni agresifleştiriyor,affına sığınıyorum :)

Hepinize teşekkür ederim en kısa zamanda gerekli ortamı sağlayacağım:)

kaplumbağanızı plastik kapta beslemeyin. balık akvaryumlarını tercih ediniz....

Cvp: Lütfen yardım edin!!!

ben de plastık kapta beslıyoruma ama kaplumbağam daha kucuk akvaryumum var ama kaplumbağam cok kucukk suyuda cok koymamam gerekıyor ve ayrıca kaplumbağam tek koca akvaryuma kucucuk ve tek bır kaplumbağa atmam a-sacma olmaz mı ? :(

Cvp: yeni kaplumbağa

Hayır saçma olmaz yine pet shop canilerinin dediği söze inandırılmışşınız aslında küçükken akvaryum gerekir çünkü küçük kapluşların bünyesi çok kötüdür en ufak bişeyde hastalanırlar suyu ne kadar fazla koyarsanız iyi olur akvaryumunuz varsa neden plastik ve soğuk suda bakıyorsunuz kendinizi onun yerine koyun kocaman büyük sıcak bir denizdemi yüzmek isterdiniz yoksa buz gibi küçük bir leğendemi hemen akvaryuma koyun bence.

Geri