Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni kaplumbağa

aytek

Bronz 4 Üye
arkadaşlar 3 tane küçük kaplumbağam vardı bendeki kaplumbağaları aldığım petshopa gittim bugün yem almak için. elindeki kaplumbağaları satmış yada ölmüşler bilmiyorum sadece bitane çok küçük vardı ölüm kabında pis suda duruyordu tek başına. acıdım dayanamadım aldım fakat eve getirince bendekilere nekadar iyi baktığım belli oldu.çok fark var aralarında oysaki onlarıda 3 hafta önce aynı kabın içinden almıştım aynı kötü haldelerdi ozaman. doğru beslemenin farkı işte. şimdi bu hayvanı nasıl kendine getirebilirim yem yemedi henüz kuru alandaki lambanın altında uyuyo hep fakat suya koyunca iyi yüzüyo dış görünüşüde iyi. kabuğu bendekilere göre oldukça yumuşamış. ne yapmalıyım hayvanın hemen toparlaması için şimdiden teşekkürler

Cvp: yeni kaplumbağa

Öncelikle hayvan kötü koşullarda kaldığı için ısı ihtiyacı duyuyordur. Hemen hasta demesekte gözlemlemekte fayda var. Ancak ilk başta yüzüşü gözlemlemek için bakılsada bundan sonra nerede isterse orada dursun, müdahale etmeyin.

Yem yeme konusunu gözlemlemekte fayda var. Kabuk yumuşamasında yem yemesinde sorun yoksa devit 3 kullanabilirsiniz. Ama en iyisi uvb lamba almak. Kalsiyum içinde mürekkep balığı kemiği tozu verilebilir. Bunu ıslak yeme bulayarak doğrudan ağıza verebilirsiniz. Tabi hem devit hem mürekkep balığı kemiği vermek için yem yemesi gerekir. Bu konuyu gözlemledikten sonra tekrar yazarsanız duruma bakarız.

İlk başta yememesi normal. Belki yarına kadar sabretmek gerekecek. Ekipmanlardan eksik yoktu değil mi?

yem yememesi normal bence benim kücük tosbik bi hafta sonra yemeye başladı . :)

evet emre bey müdahale etmiyorum uyuyo lambanın altında. zaten alalı 6 saat anca oldu mürekkep balığı kemiği var devit3 te var ama dediğiniz gibi bunları vermem için yemesi gerekiyo küçük parça tetra raptomin yem verdim hiç bakmadı bile. diğeri yedi yemi

normal belki fatih ama çoktandır perişan halde bakıldığı için biran önce yiyip toparlaması gerek bir hafta yaşarmı meçhul

Bu geceyi atlatsın. Yarın durumuna bakar tekrar bir önlem düşünürüz. Gece nerede uyuduğuna bakmalı. Eğer kuru alanda kalırsa orayı sıcak tutmalı.

İnsallah yasar aldin yerdede yememisse sıkıntı olabilir bir an önce yese rahatlarsınız bende ayni senin durumunu yasadim kapluslar geldi yem yemedi korktum olucek diye ama bir hafta yasadilar ve yemi yediler sen yemi at ordan uzaklas senden cekinmistir belki bunu dene :)

kesin kuru alanda uyur emre bey hiç inmıyor ordan.

yok fatih bey benden çekindiğini sanmam diğerleri gibi kaçmıyo yanına gidince. zaten yem yese sorunun büyük kısmı hallolmuş olur gerisi gelir :whistling:

Kuru alanda uyursa night glo gerekir. Yada akvaryumun üzerini hafif aralık hava giriş yeri kalacak şekilde havlu ile kapatmalı.

Lambanın açık kalması diğerlerinin uyku düzenini etkileyebilir çünkü.

akvaryum kapağını kapatıcam emre bey o zaman içerisi sıcak oluyo yeterli olur sanırım su az zaten 25 litre 50 walt ısıtıcı çalışıyor 28 derece su

ısıtıcıya zarar vermez umarım suyun miktarı

Sorun olacağını sanmam. Uygun şekilde yerleştiyse problem olmaz.

Kapağı kapatınca hava alan az bir boşluk kalıyorsa ısıyı korursunuz.

kapağın orta yerinde yem vermek için küçük bir kapakçık var onu açıcam orası yeterli olur sanırım hava almaları için. ısıtıcının yerleşimi normal ayar kısmı su dışında gerisi suyun içinde

sade yem kapağını açık bıraksan olur. böylece hava alacağı gibi oluşan buharda kapakta birikip tekrar suya damlar ve su kaybı az olur. ve gece havası ılıman olur.

emreye katılıyorum. yem yemediği durumda en sağlıklı olan uvb ampul almaktır. bu gereken etkiyi sağlayacaktır.

Bencede geceyi o şekilde geçirmek uygun. Isıtıcı konumuda tamam. Bugün fazla yaklaşmadan gözlemleyin, ısınmak iyi gelir bence. Suya inebilir.

Birde diğer kaplumbağalarla olan durumunu gözlemlersiniz. Bugün gözlemle geçtikten sonra yem yemezse akşam ayrı kapta yem vermeyi deneyin. Gene yemezse uvb gerekecek. Onu alana kadarda kabuğa hergün devit uygulaması. Yem yememe 5 gün daha devam ederse vitamin takviyeside yapabilirsiniz.

teşekkürler arkadaşlar sabah işe gelmeden önce yem verdim isteksiz gibiydi diğerleri yedi attığım yemleri onada çok küçük parçalar halinde kurutulmuş karides verdim parmağımı ıslatıp. zorda olsa yedi bikaç parça :) fakat diğerlerinden çok geride özellikle kabuğu yumuşak. devit 3 kabuğa sürünce faydası olacakmı.birde yumurta beyazı vermeyi düşünüyorum yarın sabah ne dersiniz

Yumurta beyazına gerek yok. Farklı besinlere bir yönelirse normal yemlere alışamayabilir. Kabuğa sürmek eser miktarda fayda eder ama lamba gelene kadar yada yemle alana kadar her gün yapın. Kabuk için uygulama yöntemini biliyorsunuz diye detaya inmedim. Ayrı kapta akşam yem yerse devit o şekilde de verilebilir.

ayrı kapta yiyeceğini sanmıyorum dün bikere elime aldım çok panik yaptı o haldeyken yem yemez sanırım akvaryumda daha kolay olur yemesi birde gözleri hafiften şiş gibi diyerlerine baktım onlara göre bununki şiş gibi duruyo bu ne anlama geliyor acaba

zamanla yem yiyip toparlayınca geçermi bu hafif şişlik

gözleri açıkken pek değilde daha çok kapalıyken belli oluyo bu

Gözlerde şişlik göz enfeksiyonu belirtisi. Resim ekleme durumu varsa bizde bakalım.

şuan değilde yarın yakalayabilirsem atıcam resmini emre bey

Emre bey size birsey sorcam : selalenin kabuguna devit 3 u surebilirmiyim simdi sizce? Kabuklarini atmak icin yarari olabilirmi?

bir fotoğrafını çekip koyarsan net anlarız. çünkü bazı hayvanların göz yapısı dışa doğru meyilli oluyor.

Geri