Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni kaplumbağam ve sorunu

kartal

Bronz 3 Üye
arkadaşlar acil yardım etmeniz lazım bazılarınız zıpırı tanıyor olması lazım ama adını ateş olarak değiştirdim her neyse ona akvaryum ısıtıcı filtre her şeyi aldım o çok mutlu en çok bitkilerle oynamayı seviyor ama sorun ablamın da isteğiyle bir eş aldım ona arkadaş fakat onu alırken incelemeyi unuttum eve bir getirdim zavallı kabuğu yumuşak deri hastalığı var hemen ısıtıcıyı 30 dereceye çıkardım vitamin verdim kabuğuna ve kuru alana bıraktım sonra sabah gittim gaga taşı ve başka vitaminler aldım ve bir diş fırçasıyla tuzlu suda masaj yaptım sonra vitamin ve gaga taşı eklediğim yemi verdim fakat azını gıdım kadar açabiliyordu azında yaralar vardı sanırım yemi yemedi ve suya vitamin filan ekledim ve kuru alana koydum adı ise su (ateş&su) anlamında neyse arkadaşlar başka yapabileceğim neler var su için çok korkuyorum yardım edin

ve birkaç sorum olacaktı
1-ateş hiç kuru alanı sevmiyor biraz etrafına bakını hemen suya atlıyor acaba akvaryuma yeni girdiği için mi
2-gaga taşı vitaminini yeme her gün eklesem sorun olur mu
3-kuru alanı tahtadan suyu pisletirmi

Cvp: Yeni kaplumbağam ve sorunu

İlk önce acil gibi konu başlıkları açmak kurallara aykırı.
Keşke yeni bir kaplumbağa almasaydınız.
Aldığınız kaplumbağada ki sorun tam olarak ne?
Yaralar demişsiniz mantar olma ihtimali var mı?Yorum yapabilmek için fotoğraf koymalısınız.Eğer mantar gibi bir rahatsızlıktan kaynaklı yaralarsa bulaşıcı olabilir.
Yavru kaplumbağaların hele de yeni aldıysanız kabuk yumuşaklığı normal.Bir kaç ay içerisinde iyi bir bakımla kendine gelecektir.
Gaga taşı kalsiyum ihtiyacını karşılamakta kullanılır.Haftada bir kere kullanılması yeterlidir.
Vitamini suya damlatmayın.Haftada BİR kere yeme damlatarak kullanın.Her gün kullanarak kaplumbağanıza zarar verirsiniz.
Hastalığını bilmeden 30 dereceye yükseltmeye gerek yok sıcaklığı.Normal sıcaklıkta tutmaya devam edin.
Tuzlu suyu kaplumbağanızın gözlerine değdirmemeye çalışın.
Son olarak kaplumbağa ortama alışana kadar kuru alana çıkmayabilir.Biraz zaman geçtikten sonra alışacaktır.
Kuru alan tahtadansa nemden çürüme olasılığı çok yüksek.O kuru alanı değiştirik suya ve neme dayanıklı bir malzeme kullanmanız daha doğru olur.

Cvp: acil yardım

Kabuğu yumuşak ise güneşe 1 2 saat en az koy ve kalsiyum, vitamin ile besle zorla besle gerekirse iğneyle besleyebilirsin ağzını açmak için ağızının kenarına biraz sert dokun yine açmazsa sevmediği birşeyi yap o zaman açınca hemen ağzına koy yemi

1. soru Kuru alan akvaryum sıcaklığına göre sıcak olmadığı için de olabilir sizden korktuğu için de olabilir oyun da oynuyor olabilir
2.soru gaga taşı normalde haftada bir yeterlidir. Ancak hasta olduğu için hergün ver bence
3.soru tahta ile idare edilebilir ancak tahta kırıntıları zamanla olacak ve kaplumbağanızın yem zannetmesine neden olacaktır. Bu stede kuru alan çalışmlarına bakıp yeni bir kuru alan yapabilirsiniz

Öneri kabuk çok yumuşaksa hastalığı ilerliyor olabilir bu durumda mikroplara açık lacağından hastalık kapmasın diye hekimler antibiyotik, vitamin uygulaması yapıyorlar. Bulunduğunuz ilin üniversite veterinerlik fakültesine gitmenizde fayda var.

evet büyük bir ihtimalle mantar hastalığı ve ilerde rampası olan bir cam kestireceğiz ne yapabilirim bu deri mantarı hastalığı için ?

Eğer mantarsa ayrı bir yerde bakın kaplumbağaya.Elinizde eldiven olmadan dokunmayın.Size de bulaşabilir.Yaralar açık ve derinse mutlaka veteriner görmeli.Acil olarak tedaviye başlanmalı.

Mantar hastalığı için de güneş öneriliyor ayrıca hekimler ilaç veriyorlar ve merhem sürüyorlar bence hekime götürmelisin çünkü mantarın çeşidine göre ilaç veriliyor.

Geri