Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Kaplumbağam

batu0606

Bronz 5 Üye
Bugün bir su kaplumbağası sahiplendim 8 aylık büyük ihtimalle. Bundan önceki sahibi bu küçük kablumbaga adası dedikleri şeyde bakmış hep. Ben küçük bir akvaryuma koydum şuan ve Peynir kapının içine ağır bir taş koyarak kuru alan olarak ayarladım ama Kaplumbağam hiç çıkmadı üzerine çıkmak mı istemedi yoksa çıkamadı mı bilmiyorum. Şuan ısıtıcım yok onu almayı düşünüyorum Ne zamana kadar ısıtıcı siz idare edebilir kablumbaga? Birde eğer kuru alana yani peynir kabının üzerine çıkmazsa bir şey olur mu 1 günde yarın bu sorunu çözmeyi düşünüyorum bir şekilde. Başlangıç olarak hsngi yem ve vitaminleri almam lazım çok bi bilgim yok bu tür ile ilgili yardımcı olursaniz sevinirim

Hayvan 6 cm kabuk boyunu geçmiş ise raffy P, sera raffy I ve tetra reptomin ile başlayın. 6 cm kabuk boyundan küçükse repto sonraya kalsın.

Su ısıtıcı ve ısıtma lambası elzem malzemelerdir. Hava soğuk bunları en kısa sürede temin etmen iyi olur.

Raffy P'deki kırmızılar mineral yemdir haftada iki öğün bunları ayırarak verirsin bunlar gerekli ihtiyacı karşılayacaktır. Ekstra vitamine gerek yok.

Kuru alanın ve akvaryumun resmini atabilirsen uygunluğuna bakarız.

Kuru alanda lamba olmadığı sürece hayvan çıkma eğilimi göstermez.

Yemi suya mı atayım yoksa elimle onu karaya alıp önüne mi koyayım. Birde arasıra içerden elimle alıp masaya fln koysam sorun olur mu?
Bu kadar büyükte bir akvaryum bunun için yeterli mi?

IMG_20210330_172508.jpg
Bunu geçici yaptım dün sahiplendim. Peynir kabı koydum peynir kabının hizasına kadar da su koydum peynir kabı kuru kalcak şekilde. Başta kaplumbağa çıkmayınca bende önüne mermere bez sarıp koydum üstünden tutunup çıkar mı diye.Ama gene çıkmıyor çıkmak mi istemiyor çıkamıyor mu bilmiyorum. Bu arada evim sıcaktır. Başlangıç için nasıl bir kuru alan yapabilirim? Örnek foto veya anlatabilecek varmı? Birde su ısıtıcısı ve Uav B ısıtıcı lamba link yada marka verebilecek var mı? Su ısıtıcısı alana kadar caydanlikta fln su ısıtıp koysam olur mu? İyi günler.

Son düzenleme:
Kabın kısa kenarın ortasından 10 cm genişliğinde aşağı doğru maket bıçağı ile dikleme iki kesi atıp bu 10 cm'lik parçayı aşağı eğ. Bu rampa olacak. Alt köşesi zor eğilir bunu ocakta hafif ısıtıp yumuşatarak şekil verirsin. Yalnız çok yaklaştırıp eritme yaklaştır çek usulü yapabilirsin.

Petshoptan 4 tane çengelli vantuz al. Kabın akvaryum köşesine gelen bir uzun ve bir kısa kenara ikişer delik açıp çengel vantuzları geçirip akvaryumun yarısını geçecek kadar yukarıdan yapıştırıp akvaryuma su doldurursun.

Kabın içini ve rampayı kaplayacak şekilde tek parça halı kaydırmaz alıp keser yerleştirirsin.

Su ısıtıcısı ve ısıtma lambası olsun. Sabit ısı değerlerinde olacak. Alana kadar sakın sıcak yada soğuk su ekleme. Hayvan suya kendini adapte eder. Lamba olmadığı sürece alana çıkmak istemez. Şimdilik kalorifere 20 cm kadar bir mesafede dursun.

Şu aşamada uvb ampule gerek yok. Fiyatıda uçuk zaten. 8-10 cm kabuk boyları itibariyle alabilirsin. Bunda kaliteli olarak exo terra uvb 100, 5.0 olanı nispeten biraz daha ucuz.

Bu hayvanlarda tükürük bezi yoktur onun için suda yemeleri gerekir.

Sağlık kontrolü ve temizlik harici akvaryumdan çıkarmıyoruz. Ele alma strese sebep olur.

Bu hayvanlar salmonella taşıdığı için her temasta suyuna temasta dahil, ellerini sabunlaman lazım. Öncesinde de hayvan için elleri yıkıyoruz.

Ara geçişli akvaryumlar yeterli olmaz. Sürekli büyüdükleri için son noktada ömürlük akvaryuma geçiyoruz.

Hayvanın büyüklüğüne bakarsak 1 seneye kalmadan akvaryumu büyütmek gerekir.

Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Peki kendisinin akvaryuma kuru alana ve bize alışması ne kadar sürer? Dün sahiplendim bir arkadaşımdan.
Birde bugün denk geldim kuru alana çıktığı zaman arka sol ayağını havaya kaldırıyor. keyfi mi yapıyor yoksa bir kere masada gezmesine izin vermiştim. O sıra bir şey mi battı ayağına. Birde plastik borulardan ve üstüne plastik parçayı kaymaz bir paspas tarzı bir şey ile kapladım sıkıntı olur mu?
Screenshot_2021-03-31-00-29-24-055_com.miui.videoplayer.jpg

Son düzenleme:
Yeni ortama giren hayvanlarda bir süre çekingenlik olur. Bu süre değişkenlik gösterebilir. Bir iki gün ile 2 hafta arası değişebilir ama haline bakarsak şimdiden adapte olmuş gibi gözüküyor. Bu süreçte eline almadığın sürece zarar gelmeyeceğini anlayıp rahat davranabilir. Sudayken stick yemleri elden verebilirsin.

Normalde iki ayağını birden kaldırır buna balerin duruşu deriz. En mutlu olduğu andır. Bu şekilde bacaklarını açarak ısıdan maksimum fayda sağlar. Isıtma lambası olmadan böyle ise alınca tam keyif yapacaktır.

Lambada bunlardan birini alabilirsin.
IMG_20200529_222041.jpg

Ampulde bunlar
IMG_20200229_214826.jpg

Tabana vitasand marka sarı silis kumda alırsan tamamlanır. Sterilizasyonunu alınca anlatırım.

Ön tarafa su yüzeyi hizasında boru gibi bir çubuğu vantuz ile tutturursan hayvan yorulduğunda yada uyumak istediğinde tutunup dinlenir ve uyur.

Rampa çok dik duruyor onu bir şekilde havaya doğru kaldırabilirsen daha rahat çıkacaktır. Paspas uygun bu tip bir paspasta alabilirsin.

IMG_20191105_130702.jpg

Anladım dışarıda durmasının amacı dışarısı sudan sıcak olduğu için olabilir mi acaba kalorifere 20-25cm var ve onun olduğu oda da sıcak mi,n.26-27C Eski akvaryumumdan iyi bir su ısıtıcım vardı. Onu arıyorum bulursam takıcam. Bir süre bu kuru alanda idare edeyim diyorum sonra büyük akvaryumum var 1m lik ona güzel bir düzenek yaparım.
https://www.hepsiburada.com/vitasand-pro-78-yikanmis-akvaryum-kumu-silis-kum-8-5kg-p-HBV000001AKLP dediğin bu mu? Paspasıda gerekirse değiştirebilirim bakayım nasıl rahat ediyor diye. Ampul de en kısa zamanda halledicem. Sizin söylediğiniz yemleri alıcam onu alasıya kadar eski sahibinin verdiği yemi yediricem üzerinde ROTİFİSH PREMİUM FİSH FOOD TURTLES yazıyor. Sticks şeklinde yem. Yem verirken kafası kadar denmiş ama kaç adet oluyor o sticklerden? Birde ayaklarında ellerinde ve kafasında beyaz beyaz tüy gibi şeyler var. Su da aşırı belli oluyor. Bu normal bir şeymi onu diş fırçası ile temizlemem mi lazım? Yada başka bir şey ile.

Son düzenleme:
Birde su ısıtıcısnı temin edene kadar hayvana bir şey olurmu? akvaryum kalorifere yakın 20-25cm var. Hasta fln olur mu suda?

Evet kullandığımız silis kum budur.

Isıtma lambasının faydası ısıyı doğrudan verdiği için hayvan maksimum faydalanır. Vücuduna deri yoluyla ısıyı dağıtır. Kabuk kuruduğu için mantar ve yosun gibi biolojik oluşumlar barınamaz. Aynı şekilde eski plakaları kurutup gerdirerek açılıp atılmasını sağlar.

Kuru alan şöyle hayvan büyüyüp belli bir ağırlığa geldiğinde çıkarken devirebilir. Onu bir şekilde vantuz gibi bir şeyle cama sabitleyebilirsen iyi olur.

8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün veriyoruz. Bunun toplamı günlük kafa hacmi kadar yani her öğünde yarısı kadar vereceksin. Tam ölçüyü tutturamazsan bir fazla verirsin.

Rotifish pek makbul bir yem değil. Yemleri netten al. Daha hesaplı olur.

Juenpetmarket, teleskopakvaryum, atakanpetshop, akvaryem sitelerinde sıkıntı yaşamadık. Bunlara bakabilirsin. Malzeme, ekipman konusunda balık bölümleri de bizi ilgilendiriyor.

Yalnız malzeme alırken görelim. Gereksiz yada uygun olmayan birşeye masraf yapmış olma. Su 26 derece üstü olduğu sürece sıkıntı olmaz. Sabit derecede olduğu sürece hasta olmaz. 26 derece altına indiğinde hayvan enerjisini korumak için metabolizmasını yavaşlatır.

Birde ayaklarında, ellerinde ve kafasında beyaz beyaz tüy gibi şeyler var. Su da belli oluyor. Bu normal bir şeymi? Temizlemem lazım mı?

Bunlar kaplumbağanın derisi. Kendi kendine çıkar ve çıkan parçalar iç filtre ile temizlenir. Bu normal bir şeydir.

Hayvan büyüdükçe deri yüzeyi genişler, halihazırdaki deriler gerilip açılarak atılır. Alttan yeni deri gelir. Bu senede bir veya birkaç kez görülür. Deri kalsiyum içerir bazı hayvanlar yer ama geneli yemez.

Boyuna göre yaşını almış hayvanlarda deri değişimi az olduğu için tetiklendiğinde bu hayvanlardan daha büyük parçalar halinde çıkar.

Derilerine hiçbir şekilde fırça sürmüyoruz.

Şuan bunları almayı düşüüyorum su ısıtıcısı ve su filtresi evde vardı bodruma bakıcam. Yoksa onları da temin ederim. Bunlara bi bakabilir misiniz?
Birde raffy p yi 1000ml şeklinde almak daha mantıklı yoksa 100 veya 250ml mi

Son düzenleme:
Sera raffy P 1000ml bitmez 100 - 250ml arası alırsınız. Sera raffy I da aynı şekilde 100 - 250ml alırsınız.

Kum uygun fakat kilosu neredeyse 10tl ye geliyor. Farklı sitelere bakarak daha ucuzu var mı diye araştırabilirsiniz.

Uvb ampulde 5.0 uygun fakat kullanmanız için kaplumbağanızın 8cm kabuk boyuna ulaşması gerekiyor. 8cm ve altı kabuk boylarında uvb ampul kullanımını önermiyoruz.

Isıtma ampulü gittigidiyorda 20 liraya satılıyordu oradan alabilirsiniz.

Sera raffy P 1000ml bitmez 100 - 250ml arası alırsınız. Sera raffy I da aynı şekilde 100 - 250ml alırsınız.

Kum uygun fakat kilosu neredeyse 10tl ye geliyor. Farklı sitelere bakarak daha ucuzu var mı diye araştırabilirsiniz.

Uvb ampulde 5.0 uygun fakat kullanmanız için kaplumbağanızın 8cm kabuk boyuna ulaşması gerekiyor. 8cm ve altı kabuk boylarında uvb ampul kullanımını önermiyoruz.

Isıtma ampulü gittigidiyorda 20 liraya satılıyordu oradan alabilirsiniz.
Tamamdır. Büyüdüğü zaman alırım uvb lambasını :D

Benim gibi yeni birine her şeyi öğrettiniz. Bu forumdaki herkese teşekkür ederim destekleri için.

Hayvan tek ve ufak olduğu için 1000'lik bitmez her aç kapa yapmada kokusu yanında nemi de gideceği için sertleşir. Son kullanma tarihinden evvel elden çıkar. 250'lik yeterli taze taze alırsın.

Kuma tamam demiştik. Akvaryum ufak olduğu için 3-4 cm yükseklik yeterli olur.

Uvb 5.0 olmak kaydı ile fiyatı uygun shipping ücretiyle 100 tl civarı bir paraya geliyor. Yalnız bu sadece uvb içeriyor. Markasını ve kalitesini bilmiyorum. Büyük ihtimalle çin üretimi. Son dönem kaliteli mal çıkarmaya başladılar.

Bunlar kaplumbagamin fotoğrafları. Dış Kabuğunda veya üzerinde bir sorun rahatsızlık gözüküyor mu? Başka yerlerin fotoğrafı lazım olursa atarım.
Screenshot_2021-04-01-01-03-40-024_com.*.jpg
screenshot_2021-04-01-01-03-34-766_com-jpg.3238
Screenshot_2021-04-01-01-03-29-592_com.*.jpg

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-04-01-01-03-34-766_com.*.jpg
    Screenshot_2021-04-01-01-03-34-766_com.*.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 44
Açılmaya bağlı plakalarda matlaşma var. Akvaryuma ait orta sertlikte diş fırçasını ıslatıp üzerine sofra tuzu döküp derisine temas ettirmeden fırçalayıp akvaryumla emsal sıcaklıktaki su ile durula ve peçete ile kurutup su dışında bir resmini çekip at bir daha bakayım.

Matlaşmış plakaları tırnağınla bir yokla belki çıkar ama çokta zorlama. Kanatabilirsin.

Tamamdır eve geçince yapıp atayım. Plaka dediğiniz yer o üstündeki ovalimsi parçalar değil mi?

Geri