Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni kaplumbağam

kartal

Bronz 3 Üye
merhaba arkadaşlar bu gün bir akvaryumcu gördüm gerçekten kaplumbağalara iyi bakıyordu onlar için büyük bir akvarum ve kuru alan filtre ve flörasan uvb ile güneşlendiriyodu çok tatlılardı 7 tane üst üste güneşleniyolardı ama nedense bazılarında mantar vardı ama bazılarıda gayet sağlıklıydı bende (gördüğüm en iyi akvaryum olduğu için) ateşe çok sağlıklı bir arkadaş aldım inşallah büyüyünce dişi olduğunu öğrenirim onu eve getirdim ve akvaryuma koydum deliler gibi yüzmeye başladı sonra ateş için aldığım ateşin kere bile girmediği sığnağa girdi orayı çok sevdi ona karides verdim ama alışkanlıktan elimle verdim yemedi :) sonra önüne attım 1 tane yedi ama ilk gün için gayet iyi evet gelelim asıl meseleye :) su'ya(yeni kapluşuma) nasıl güvenimi kazandırabilirim ? şimdiden teşekkürler

Cvp: yeni kaplumbağam

*İlk başta onu elinizle beslerseniz size güven duymaya başlayacaktır.
*Sonra onu elinize aldığınızda düşürmemeye dikkat edin çünkü düşürürseniz korktuğu için size olan güveni azalacaktır.
*Onun yanındayken ani hareketlerde bulunmayın bu da korkmalarına sebep olabiliyor.

Siz bunlara dikkat ederseniz zaten o size zamanla alışacaktır :)
Uzun yılar birlikte olmanızı diliyorum...

Önce yem vere vere sonra da elden vere vere güvenmeye başlayacaktır. Bakım şartları iyileştikçe ve büyüdükçe sizi gördükçe geldiğinize çok sevinecek ve size hızlı hızlı yüzecektir.
Başlarda sizi görünce korkabilir sonra devamlı el temasıyla size iyice alışacaktır. El temasları: Elden yem verme, elle güneşlendirme, elinle kaplumbağanızı yıkama, elle başını kabuğunu okşama, büyüdüğü zamanlarda sırtını kaşıma
Kısacası bunlar

Aldığınız kaplumbağada mantar olup olmadığını iyice kontrol edin yine de. Kaplumbağanıza el temasından sonra ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin :) Eğer mantar varsa eldivensiz elinizi sürmeyin ne kapluşa ne de akvaryum ve ekipmanlarına. Umarım bir an önce birbirinize alışırsınız :)

Kaplumbağanızı ilk başlarda lavabo başında sabunlu suyla heryerini yıkayın sıvı sabunla değil alerji yapabilir. Leğende yapmayın sabunlu suyu yutabilir. Devamlı ellerinizi yıkarsanız hiçbir mikrop bulaşmaz.

Sabun kapluşlar için zararlı değil mi?

Hayır değildir. Sabun yağ üretilirken yapılan bir maddedir ve doğaldır. Tabi bahsettiğim sıvı sabun gibi katkı maddesi, kimyasal içeren sabunlar değil. Ben hijyen için kullanıyorum. Bazen yağlı balık yediği zaman yağlar gözlerinin kapanmasına neden oluyor bazen de derisine yapışıyor o zamanlarda sabunu kullanıyorum.

olmasa yarın ikisini terasta güneşlendirkten sonra su masajı yaparım

Ben sabunlu suyla yıkama konusuna katılmıyorum. Çok çabuk strese giren hayvanlar, kabuğunu 10 saniye fırçalarken bile rahatsız oluyorlar sabunla yıkamaya ve tedirgin etmeye bence hiç gerek yok.

Dediğiniz gibi doğal bir sabun olmadıktan sonra kaplumbağalar üzerinde bu tip maddelerin kullanılmasına kesinlikle karşıyım.Bir çok kişinin evinde parfümlü ya da ek işlem görmüş sabunlar var.Kullanılmaması gerektiğini özellikle söylemek lazım.Kaş yaparken göz çıkarmamak lazım.
Eğer temizlik yapılacaksa ılık suyun altında yapılması yeterlidir.

Zencefil ve tubidik'e katılıyorum çünkü artık doğal sabun bulmak imkansız gibi bir şey.Köylüler bile sabun yaparken içine asit koyuyor.

Geri