Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam öldü mü

Dino

Bronz 3 Üye
Raşitizm hastası olan yavru kaplumbağam yüzmeye başlamıştı her şey normaldi derken bu sabah 15.00 civarı suyun üzerinde olduğunu gördüm gözleri kapalıydı ön bacakları öne doğruydu arka bacaklar içerdeydi kuyruk dışardaydı kaç saattir böyle duruyor fotoğraf da atamıyorum biraz araştırdım kış uykusu mu diye ama bilmiyorum gözleri tamamen kapalı kuru alana koydum şimdi hiç tepki vermedi hala aynı pozisyonda dümdüz. elime aldığımda bacaklar ve kafa sarkmadı dümdüzdü. dokununca da tepki vermiyor ölmüş mü napayım bilmiyorum....

bu konuda pek bifsey bilmiyorum oldugu yerde kalsin cem bey gelince soyler

bu havada kıs uykusuna yatmaz diye biliyorum ama yinede cem bey baksin buyuk ihtimal foto ister simdiden foto atin hizli bir cevap icin

bu havada kıs uykusuna yatmaz diye biliyorum ama yinede cem bey baksin buyuk ihtimal foto ister simdiden foto atin hizli bir cevap icin
suyu soğuktu biraz o yüzden olabilir fotoğraf atamıyorum bilgisayardan yazdığım için

Bi hafta önce benim de küçük bir kaplumbağam gözlerini kapattı ama bi iki gün kollarını çekiyordu içeri suda tekrar bırakıyordu bi kaç gün sonra komple kollarını ve bacaklarını saldı dışarıda kaldı akşamına da gözleri çöktü öldüğünden o şekilde emin oldum .Yaptığım araştırmalarda da vücudunun tamamen salmış olması gerektiği yazıyordu ölmesi için suyu soğduysa kış uykusuna hazırlanmış olabilir ya da akciğer enfeksiyonu olmuş olabilir üşütmem gibi sanırım bu konuda çok bilgim yok maalesef.

Bi hafta önce benim de küçük bir kaplumbağam gözlerini kapattı ama bi iki gün kollarını çekiyordu içeri suda tekrar bırakıyordu bi kaç gün sonra komple kollarını ve bacaklarını saldı dışarıda kaldı akşamına da gözleri çöktü öldüğünden o şekilde emin oldum .Yaptığım araştırmalarda da vücudunun tamamen salmış olması gerektiği yazıyordu ölmesi için suyu soğduysa kış uykusuna hazırlanmış olabilir ya da akciğer enfeksiyonu olmuş olabilir üşütmem gibi sanırım bu konuda çok bilgim yok maalesef.
benimki tamamen tüm vücudunu salmadı umarım kış uykusudur

şimdi baktım sol ön bacağını içeri çekmişti bir andan yaşıyor diye sevindim bir yandan yaşamıyor kasılıyordur diye üzüldüm ama araştırdım tüm belirtiler kış uykusunu gösteriyor umarım yaşıyordur

Kuru yere koyun sertleşir ve derisi çekilirse ölmüştür. Gözünü aralayın yarım saat içinde kapamazsa yine ölmüştür.

Kuru yere koyun sertleşir ve derisi çekilirse ölmüştür. Gözünü aralayın yarım saat içinde kapamazsa yine ölmüştür.
yaklaşık 24 saattir kuru yerde bekliyor sertleşmedi kabukta vs. değişiklik yok 1 bacak yarı dışarda kuyruk ve öbür bacaklar içerde ama ilk koyduğumda ön 2 bacak dışardaydı arka bacaklar içerdeydi. 4 saat sonra baktığımda sol ön bacağını içeri çekmişti sonra yavaş yavaş öbürünü çekti bıraktı tam çekmedi. kasılmadan sonra kendini salar diye duydum hala salmadı ve gözler tamamen kapalı. dediğinizi yaparım

Hayvan su yutmuş olabilir sessiz ortamda nefes alıp vermesini dinleyin. Hırıltı varsa ciğerlerinde su vardır. Öyle ise baş aşağı tutup altbağasına hafifçe birkaç fiske vurun.

Durum iyi değil.

Hayvan su yutmuş olabilir sessiz ortamda nefes alıp vermesini dinleyin. Hırıltı varsa ciğerlerinde su vardır. Öyle ise baş aşağı tutup altbağasına hafifçe birkaç fiske vurun.

Durum iyi değil.
hırıltı yok napmalıyım? ölmemiş mi şimdi

Durum iyi değil.
durum iyi değil demişsiniz ölmedi galiba. endişeleniyorum askvet diye bir veteriner buldum ankarada, oraya götüreceğim. sürüngenlere baktıklrı söyleniyor. umarım yaşar ya

durum iyi değil demişsiniz ölmedi galiba. endişeleniyorum askvet diye bir veteriner buldum ankarada, oraya götüreceğim. sürüngenlere baktıklrı söyleniyor. umarım yaşar ya
o veteriner uykuda olup olmadığını anlamıyormuş. götüremeyeceğim. gözlemleyin dediler de gözlemleye gözlemleye nereye kadar.. ben bunu nasıl uyandıracağım? başka bir şehire gideceğiz 6 günlüğüne, bunu yanımıza alamayız. akvaryumunun kuru alanına bırakacağım akvaryuma da sıcak su koyacağım bırakacağım. evde kontrol edenler olacak. geldiğimizdde uyanmadıysa napalım nasıl uyandıralım? hırıltı sesini ben duyamadım ama belki hırıltı sesi vardır. dediğinizi uygulayayım mı? ölmesini istemiyorum nasıl uyandırabilirim veterinerler anlamıyor

Hayvanın şuanki durumu nasıl? Hiç yaşam belirtisi gösteriyor mu?
Cem Bey'in dediğini yaptınız mı?

Hep uyuyunca yemde yiyemiyor. Yem yiyememesi bir sorun olusturmazmı?

tek yaşam belirtisi elini içeri çekmesiydi. gözleri ölünce yarı açık olur diye duydum bu tamamen kapalı. kasılma ya da kendini salma yok. dediğini yapamadım açamadım gözünü

gözünü açamadım. su yuttuysa diye dediği şeyi de yapmadım belki yutmamıştır zararlıdır diye. napayım yapayım mı su yutma ihtimaline karşı

biraz sertleşmiş gibi ama ilk geldiğinde de böyle sertti. koku yok kasılma yok kendini salmadı ve gözü full kapalı öldü mü ölmedi mi

Geri