Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Yemler

toprak2817

Bronz 3 Üye
Merhaba, uzun süredir kullandığım dört adet yem vardı çeşitlilik açısından bir kaç farklı yem aldım ama nasıl kullanmam gerektiğini yine de özel olarak sormak istedim.
Kaplumbağam 9 yaşında ana yem olarak sera vital kullanıyorum haftada bir gün sadece sera mineral yine bir veya iki günde raffy p kullanıyorum.Sera raffy I genç bazı günler öğlene doğru 2 tane falan atarak çok az miktarda kullanıyorum.
Yeni aldığım yemler Sera herbivor ve Jbl calcil.Aslında jbl agil almak istemiştim ama farkında olmadan calcil almışım gelince fark ettim:)Calcil ve agil arasında ki farkı tam anlayamadım ve biraz ağır bir yem gibi geldi.Sera herbivor da yine bitkisel oranı arttırmak için aldığım yemdi ama o da biraz ağır gibi,vitalden farkı nedir?vitaminli bir yem mi?Diğer yemlerle birlikte bu yemleri nasıl kullanmalıyım?

Merhaba,

JBL Calcil ile JBL Agil neredeyse aynı şeylerden yapılmadır. Tek farkı calcil mineral içerirken, agil lizin içerir. 2 sinde de C vitamini vardır.

Sera herbivor ise carnivor gibidir. Halka kısmı raffy p ortası vitaldir. Vital varken herbivor gereksizdir.

Ve hayvanın 9 yaşında olmasını varsayarak büyük olduğunu düşünüyorum. JBL Energil almanızda fayda var çünkü artık ufak karidesleri ağızlarına 5er 6şar atıyorlar. Ve bu arada 8cm kabuk boyu sonrası günde tek öğüne düşülür. Öğleden sonra ise 2-3 günde bir marul, salatalığın susuz kısmı ve kıvırcık verilebilir.

Ben 14-15cm kabuk boyundaki kaplumbağama sera carnivor, tetra reptomin, jbl energil ve jbl agil kullanıyorum. Onun haricinde bu yemler biterse, dökülürse diye sera raffy p, sera mineral ve 1000lik jbl gammarus bulunduruyorum.

Yem kullanımı konusunda ise daha bilgili bir arkadaş sizlere tavsiye vericektir.

Bu arada 2 tane gammarus atarsan o yaştaki hayvan tadını bile anlamaz.

Calcil kalsiyum içerikli yemdir. Ek olarak mineral vitaminde içerir. Bu kemik için takviye yemdir. Jbl ise lizin amino asidi içeren tek yemdir. Bu amino asit kemik ve kıkırdak dokuyu geliştirir.

Calcil mineral destek yemdir haftada bir kullanılır. Bu iki yem aynı şekilde en sert yemlerdir.

Vital kara kaplumbağası için ana yem; su kaplumbağası için ek yemdir. Bunu da haftada bir yap. Bu arada hayvan su kaplumbağası değil mi?

Gammarusta haftada bir olsun. Bitince energil yada donrulmuş karides alıp 10 dakika haşlayıp soğutup ver.

Herbivorda içerik anlamında vital ile benzer olsa da göbeğindeki yem bitkisel içerikli mineral yemdir. Bu yem gereksiz olmuş. Calcil ve mineral yem varken bu fazla gelir. Ya hemen açma yada iade edip tetra reptomin veya sera raffy P den yedek bir kutu al. Bitkiselde çok aşırıya kaçma protein içerikli yeme olan ihtiyaçları da var özellikle kış aylarında.

Günde tek öğün vereceksin. Hepsini birer gün ver kalan günlerde raffy P yap. Diğer yemlerin ara günlerine yayarsın. Ana yem raffy P 'dir. Arada bir haşlanmış yumurta akıda verebilirsin.

Geri