Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni yuvamız !

drakker8042

Yeni Üye
Arkadaşlar böyle bir yaşam alanı yaptım bugün. önceden o malum küçük yuvalardan vardı. CD kabından bir kuru alan yaptım . Geniş bir plastik saklama kabı aldım. Siz ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz ? Forumda yeniyim . alabileceğim lamba,ısıtıcı , yem konularında yardımcı olur musunuz ? konuların linkini de atabilirsiniz. Ayrıca yaptığım kuru alanın merdiven kısmı biraz kısa gibi geldi. ilk başlarda çıkamıyordu ama şu an alıştı gibi . çıkıyor. Bir sıkıntı olmaz umarım ?

https://hizliresim.com/4MG73J

https://hizliresim.com/JlORMj]

https://hizliresim.com/OLyY5P

https://hizliresim.com/zBJ819

Hayvanın rampadan çıkabilmesi için rampada tutunup çıkabileceği birşey olmak kaydıyla 45 dereceden dik olmamalı. Rampa ucu kabuğunun yarısı kadar su içinde olmalı.

Kuru alan uygun yapıda taban kısım su üstünde kalacak şekilde rampa su içinde durabilir.

Lambayı en kısa zamanda halletmelisin. Buna kıskaçlı lamba sağlam tutunamayabilir. Onun için deveboynu lamba daha garantili olur. E27 büyük duylu ve duyun seramik olması daha iyi olabildiğince uzun ve dirseğinden sabitlenebilir vidalı bir model uygundur.

Yem olarak 6 cm kabuk boyuna kadar sera raffy P ve raffy I yemler yeterli sonrasında yemi çeşidi artar. Raffy P'deki kırmız yemler mineral yemdir onları ayırıp haftada iki öğün vereceksin. Yemi günde iki öğün ve toplamı kafa hacmi olacak kadar vereceksin. Tam ayarlayamazsan bir fazlada verebilirsin.

Isıtıcıda su kaç litre ise o güçte (1litre=1watt) ısıtıcı alacaksın. 50 W olabilir. 50 litreden az su var. Bir de su içi derece al. Doğru ısıyı derece verir. Isıtıcıdan uzak köşeye koyacaksın.

İç filtreye şimdilik gerek yok akvaryuma geçince alırsın.

Su 28 dereceden sıcak ise şimdilik ısıtıcıyı kullanmana gerek yok. Sabah dereceye bakarsın. Su sabaha doğru en soğuk halinde olur. Kabı güneş önüne koyma sakın. Gün ışığı görsün yeterli. Isıtıcıda orta karar birşey yeterli olur. Kalibrasyonu 32 dereceye kadar ayarlı tiplerden olsun. Sabit ısılı model olmasın. Dikey konumlandırma için su az. Tam batabilir modeli tercih et. Kutu üzerinde konumlandırma resmi yada completely submersible yazar. Dibe yapıştıracaksın.

O palmiyeleri çıkar. Gözüne dalaşabilir. Akvaryuma geçene kadar silis kumda durabilir. Devrilmeyecek biçimde tabanı geniş ipek yapraklı bir bitki alabilirsin. Hayvan içine girip kendini güvende hisseder. Geceleride üstüne basıp uyur. Yorulursa tutunur. Uyurken gövde su içinde burun dışarda uyursa üşümez.

Yaz aylarındayız. Lamba ve ısıtıcı suan icin cok mühim mi ?

Dün yaptım bu yuvayı. Bugün pek sakin gözükuyor. Karanın üstünde çok duruyor. Alışamadı mı acaba ? Ya da baska bir sıkıntı mı ?

Ayrıca böyle bir garip duruyor bacaklarını açıp ayırarak . normal mi böyle durması. arada düzeliyor 
https://hizliresim.com/1gJV2Y

Su 28 derece altına düşmüyorsa ısıtıcıyı takmayabilirsin. Takılı olsada çalışmaz.

Ama lamba şart. O algıyla kuru alana çıkması yanında kabuğun ısıyı doğrudan alması lazım. İyi kuruyan kabukta biolojik oluşum olmaz. Yaşayacak ortam bulamaz ve eski plakalar gerilip açılarak atılır.

O duruşa balerin duruşu denir. En mutlu anıdır. Ayakları açarak ısıdan maksimum fayda sağlar. Kılcal damarlar yoluyla vücut içine ısıyı yayar.

Nasil bir lamba alayim. Ucuz bir sey olsun. Ve hangi saatler arasinda acik kalsin .?

Netten horoz elektriği bak. Armatür satan dükkanları gez. İkea varsa oraya bak. Bugün 30 tl'den aşağı lamba bulman zor.

Isıtma 12 saat yanacak zamanlayıcı da alacaksın.

https://i.hizliresim.com/WQ7zqN.jpg

Şoyle bir lamba var evde. İş görür mü ? buna nasil bir ampul / aydinlatma almaliyim ? markası , watt'ı ne kadar olsun ?

Üzerinde kaç watt yazıyor ? Duyu küçük mü büyük mü ?

Yok olmaz. 8 W üstü ampulde kabloları yanar. Tasarruflu ya da led ampullere göre.

Cvp: Yeni yuvamız !

Kaç watt lık bir lamba almalıyım ?

Kaplumbağamın kabuğunu nasıl temizlerim. Üstü pislik kaplı. Diş fırçasıyla fırçalayayım dedim bir gün. Fırçalarken ayaklarını garip bir şekilde kastı aşşağı yukarı kaldırdı kendini . Garip bir ses çıktı. Ben de korktum acaba canı mı yanıyor falan diye bir daha yapmadım.

Son olarak sizden şunu rica edeceğim. Isıtıcı ampul, su ısıtıcısı,  uv ampul ve yem markalarını en baştan söyler misiniz neler almam gerektiğini.

Lambada 60 W olanı iyidir.

Kir için ıslak diş fırçası ile üstünden derisine değdirmeden yavaşça geçeceksin. Yavru olduğu için kabuğu incedir. Tuz yada karbonat tozu kullanma sakın.

Hayvan ele alınmayı sevmez. Strese girer ama bu tip mecburi durumlarda ele alıyoruz.

Bu 60 wattlık lambayı aldığında 60 wattlık soft armut ampul alacaksın. Yada ecolite halosoft 52 W. Bu bauhausta satılır.

Isıtıcıda çelik al. Kırılma derdi olmaz. Rubio yada roxin alırsın ama su içi derecen olsun. Sera yada jbl al sarı içli 0-50 göstergeli cam iç derece.

Uv de exo terra uvb 100 alacaksın. 13 W olanı al şimdilik diğer markalar pahalıdır.

Yemde sera raffy P ve raffy I alacaksın.

mailto:/evcil-hayvan/roxin-ht-1300-100w-akvaryum-isiticisi-291970956#product-detail

mailto:/evcil-hayvan/sera-precision-termometre-vantuzlu-derece-ucretsiz-kargo-286456649

Isıtıcı ve termometre bunlar dimi hocam ?

Evet bunlar. Sera iyi zamlanmış 13-14'ten gidiyordu. Birde jbl'ye bak. Aynısı jbl'de var.

60 w LAMBAYA 52 W ecolite ya da soft ampul takınca çok elektrik yakar mı hocam ?

Ayrıca bir şey daha sormak isterim. Kaplumbağam odamda duruyor. Uzaktan bakıyorum. Kuru alana çıkmış. Balerin duruşunu yapmış. Boynunu uzatmış . Güzelce yatıyor. Odaya girince korkup birden suya kaçıyor ve delirmiş gibi çırpınıyor. Kaçmaya çalışıyor. Bu normal midir ? Kaplumbağamı yaklaşık 5 ay oldu beslemeye başlayalı. Ne zaman bana alışır. Yoksa sakin bir odaya mı koymalıyım ?

cem' Alıntı:
Lambada 60 W olanı iyidir.

Kir için ıslak diş fırçası ile üstünden derisine değdirmeden yavaşça geçeceksin. Yavru olduğu için kabuğu incedir. Tuz yada karbonat tozu kullanma sakın.

Hayvan ele alınmayı sevmez. Strese girer ama bu tip mecburi durumlarda ele alıyoruz.

Bu 60 wattlık lambayı aldığında 60 wattlık soft armut ampul alacaksın. Yada ecolite halosoft 52 W. Bu bauhausta satılır.

Isıtıcıda çelik al. Kırılma derdi olmaz. Rubio yada roxin alırsın ama su içi derecen olsun. Sera yada jbl al sarı içli 0-50 göstergeli cam iç derece.

Uv de exo terra uvb 100 alacaksın. 13 W olanı al şimdilik diğer markalar pahalıdır.

Yemde sera raffy P ve raffy I alacaksın.
mailto:/ofis-kirtasiye/mandalli-calisma-masa-lambasi-288256695

bu ürünün duy' u acaba seramik mi ? ucuz ya değildir heralde ?

1kw/h=1000 Watt = 44 kuruş. Ona göre hesap et. 12 saat yakıyoruz ısıtıcı lambayı.

Hayvan yetişkinde olsa alışmışta olsa içgüdüsel olarak kaçar. Odaya yavaşça girip hayvan ile göz teması kurmayacaksın. Senin görmediğini sanıp durabilir.

Eline almayacaksın. Elden beslemeler güven bağı konusunda en önemli etken. Seni tehdit olarak görmez ise zaman zaman durma ihtimali var.

Hayvanın hareket olmayan odada olması iyidir. Çok hareketin olduğu ortamda kuru alana çıkmak istemez.

O lambalarda hatırladığım kadarı ile seramikti. Yalnız 40 W üstü ampulü kaldırmaz ve kablosu 1 metre.

Kaplumbağamın kabuğunun tam ortası renk olarak farkli gibi geldi. Biraz daha açık o bölge. Normal mi ?

Yuvasını temizlerken kuru bir alana koydum. Kabuğu kuruyunca üstünde böyle sanki kum gibi ufak ufak pütürlü şeyler vardı. O nedir acaba. aşagıya koydugum resimlerin birinde biraz belli oluyor .

https://hizliresim.com/bG9gLG

https://hizliresim.com/5QqoGD

Kabuk normal birşey yok. Biraz kum biraz kireç kaplamış. Büyüdükçe kabukta renk değişiklikleri olacak siyahlar artacak yeşil bölgeler kahverengiye dönecek. Alt bağadaki desenler komple siyah olacak.

Geri