Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yine beyaz lekeler

FtrU

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar yaklaşık 2 ay önce aynı konudan açmıştım. Ama o zamanlar leke çok küçüktü. Şimdi 5-6 yerinde var ve lekeler büyüdü. Su içinde kaybolmuyor.Ayda 1 suyunu 2 ayda bir akvaryumu tamamen temizliyorum. Kuru alan, ısıtıcı, filtre herşeyim var. 4 kaplumbağamdan sadece birinde var. O açtığım konuda büyüme lekeside olabilir mantarda olabilir demiştiler. Lekenin biri öğlen yoktu akşama olmuş. Kaplumbağam deri değiştiriyor. Hiçbir anormal davranışı yok. Batmama, uzun süre kuru alan, iştahsızlık herhangi bir sorun gözükmüyor. Beyaz lekeleri elleyemiyorum kabuğun aktında gibi. Anormal bir kokuda yok. Her zaman ki akvaryum kokusu. :) Eğer fotoğraf tam net değil ise yarın öğlen tekrar çekeyim. Akşamleyin anca bu kadar oluyor. Eski olan konuda bu;
Eski konu

mailto:/9a75n6.jpg

Cvp: Yine beyaz lekeler

Bu beyaz lekeler bana mantar gibi göründü :(
Bu kapluşu diğerlerinden ayırarak karantinaya almanızı öneririm.Sizde bu kapluşa dokunurken eldivenle dokunsanız iyi olur.Sonuçta mantar bulaşıcı bir hastalık.
Eczaneden antifugal krem ve batikon alarak tedaviye başlamanızı öneririm.

Beyaz lekelerle normal kabuk arasında doku farkı var mı? Daha yumuşak gibi mi mesela? Kesin yorum yapamasam da bu kadar çabuk yayılması mantarı düşündürüyor. Öyle değilse bile daha fazla yayılma riskini göze alamayız, tedaviye başlamak en doğrusu tabii bir veterinere gösterme imkanınız varsa öncelikle veteriner hekimin söyledikleri önemli. Eğer imkanınız yoksa ben de tedaviye başlamanızı öneririm.

mantar gibi görünüyor aklımıza ilk gelen o :( hemen karantinaya al: hayvanı bir diş fırçasıyla ılık suda fırçala: tuzlu suyla arada silebilirsin. gerekli ilaçları internette bulursan iyi olur. ek olarak güneşlendirmeni ve suyun ısısını yükseltmeni öneririm. tahminimce 1 haftada geçer. ama lütfen fırçalamayı dene nazikçe işe yarıyacaktır

Zencefil' Alıntı:
Bu beyaz lekeler bana mantar gibi göründü :(
Bu kapluşu diğerlerinden ayırarak karantinaya almanızı öneririm.Sizde bu kapluşa dokunurken eldivenle dokunsanız iyi olur.Sonuçta mantar bulaşıcı bir hastalık.
Eczaneden antifugal krem ve batikon alarak tedaviye başlamanızı öneririm.

ilaçları nasıl uygulamalıyım?

tubidik' Alıntı:
Beyaz lekelerle normal kabuk arasında doku farkı var mı? Daha yumuşak gibi mi mesela? Kesin yorum yapamasam da bu kadar çabuk yayılması mantarı düşündürüyor. Öyle değilse bile daha fazla yayılma riskini göze alamayız, tedaviye başlamak en doğrusu tabii bir veterinere gösterme imkanınız varsa öncelikle veteriner hekimin söyledikleri önemli. Eğer imkanınız yoksa ben de tedaviye başlamanızı öneririm.

Herhangi gibi bir yumuşama yok. Zaten kabukla kabuğun dışındaki camsı ince doku arasında gibi. Çünkü dokunuğum zaman kabuğun bir parçasaı gibi gözüküyor.

Birde ısıtıcım 1 tane. 50wlık.
Ayırdığım zaman ıstıcım olmayacak. çözüm öneriniz nedir?

Su sıcaklığınız şu mevsimde ısıtıcısız zaten yüksek olmalı, bence ayırabilirsiniz. Ama gene de sıcaklık ölçümü yapın. Karantina diğerlerinin güvenliği açısından önemli bir önlem olur.

Kabuk konusunda kaplumbağanız bir veya iki kabuk değişinde üst kabuğu atamamış. Bu durumda bazen araya giren su ve hava orada mantar oluşumu yapabiliyor. Bir ihtimalde alttaki canlı yeni oluşan kabuğun üztündeki eski olanın ölü doku gibi beyazlıklar oluşturması. Ama bu ihtimalde genelde üst ortada boydan boya beyazlık oluşur. Sizdeki düzensiz ve dağınık.

Bence veterinere götürüp teşhisi ona koydurun.

İlaç kullanımı olarak ilk önce kaplumbağanın o mantarlı bölgesine batikon uygulayyın ve bir güzel kurumaya bırakın.2-3 saat kalsın kabuğunda.
Sonrasında onu temizleyerek antifugal bir krem uygulayın.Yine aynı şekilde kurumasını sağlayın.
Temizleyerek birde kaya tuzu ile kabuğu banyo yaptırın.

Bu tarz bir yol izleyerek ben mantardan kurtulma şansınız olduğunu düşünüyorum :)
Şimdiden geçmiş olsun.

Arkadaşlar çok teşekkür ederim. Bugün pazar olduğu için eczaneler kapalı. Yarın tedaviye başlayacağım.

Geri