Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

al yanaklı su kaplumbağam sağ gözünü açmıyor

Atyxah

Gümüş 5 Üye
2 2.5 aydır benimle her şey normaldi ama son zamanlarda sağ gözünü açmamaya başladı birkaç hafta önce arada sırada açıyordu tabi ilk zamanlar hep açıktı ama artık bugün akvaryumu değiştirdim hayvanı da yıkadım üstünde birkaç kurt parçası vardı elimle gözünü rahatsız dahi etsem sağ gözünü hiçbir şekilde açmadı bir sıkıntı mı var acaba kabuk boyu 3.5 cm üst kabukta hafif beyazlamalar mevcut.

Eczaneden genta alıp sabah akşam sağlam olana 1 damla; enfeksiyon olana 10-15 saniye arayla 2 damla damlatıp 25 dakika kadar kuru yerde bekletin.

Kurt derken canlı kurt mu? Öyleyse takip edin dışkısından çıkma yada akvaryumda görürseniz. Parazit tedavisi gerekecektir.

Akvaryumu temiz tutun gereksiz enfeksiyona neden olacak herşeyi çıkarın.

Akvaryumda kaç litre su var?

Eczaneden genta alıp sabah akşam sağlam olana 1 damla; enfeksiyon olana 10-15 saniye arayla 2 damla damlatıp 25 dakika kadar kuru yerde bekletin.

Kurt derken canlı kurt mu? Öyleyse takip edin dışkısından çıkma yada akvaryumda görürseniz. Parazit tedavisi gerekecektir.

Akvaryumu temiz tutun gereksiz enfeksiyona neden olacak herşeyi çıkarın.

Akvaryumda kaç litre su var?
canlı değil gammarus kurutulmuşlardan yani

10-15L civarında diye tahmin ediyorum belki daha azdır ama 15den fazla değil

deniz kumu ve taşlar var önerdiğiniz kumu alıp taşlar ve kumlardan kurtulacağım kum önermiştiniz zaten

hocam suyun altındayken fotoğraflarını çektim sağ gözü hâlâ kapalı ürkütmeden suya doğru yanaştırıp yem verdim kendi uyandı zaten sağ gözünü açmadı

bu sağ gözü nasıl açılır hocam dediğiniz ilacı 1 hafta içerisinde temin etmeye çalışacağım ilaç olmadan açılabilir mi veya daha önemlisi ilaçla açılır mı hayvanın ciddi bir sıkıntısı yoktur inşallah.

IMG_20230609_002427.jpg
IMG_20230609_002404.jpg
IMG_20230609_002401.jpg

Akvaryumdaki herşeyi hemen çıkarın bunlar enfeksiyona sebep olmuş aralarına kir alırlar bunların içinde göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan bakteri ürer.

Petshoptan metilen mavisi alın. Su oranı az bu sebeple haftada bir 1 damla damlatın. Çok koyu olursa biraz su alıp temiz su ile inceltin.

İlacı hemen alın. İltihap taşlaşırsa iyileşmesi uzar. Genta yada gentagut.

Su dışında gözünün resmini çekin.

Gece akvaryuma gelen loş bir ışık var mı? Sokak lambası ışığı gibi. Çok karanlık olursa hayvan gece suda hareket ederken gözünü bir yere vurabilir.

Akvaryumdaki herşeyi hemen çıkarın bunlar enfeksiyona sebep olmuş aralarına kir alırlar bunların içinde göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan bakteri ürer.
ısıtıcı yoktu kuru alanda yatıp kalkıyordu ısıtıcı aldım halen kuru alana gidiyor ama kuru alanda hep kaka birikmişti kurumuş onlar da orada çıkmıyor hala duruyor ondan kaynaklı olabilir mi ?

İlacı hemen alın. İltihap taşlaşırsa iyileşmesi uzar. Genta yada gentagut.
yarın almaya çalışayım herhangi bir eczaneden alabilir miyim ?

Gece akvaryuma gelen loş bir ışık var mı? Sokak lambası ışığı gibi. Çok karanlık olursa hayvan gece suda hareket ederken gözünü bir yere vurabilir.
hayır yok.

Su dışında gözünün resmini çekin.
b9f1a803-56f9-405b-8509-5c414166b82e.jpg
bbcefafd-990a-4dcc-b99e-920215acf75a.jpg
cd85dff2-a525-4ffb-af8b-88312a5f5d04.jpg
e75410ee-6a1a-440f-b1f6-2d49730204b4.jpg

fotoğrafı çekmek için elime almıştım ya uyuyordu elime alınca uyanmadı daha doğrusu uyanmamış uyandı sanmıştım suya koydum bir anda suda uyanınca çok korktu hemen sağa sola kaçışmaya başladı sol gözünü hemen açtı ama sağ gözü hala aynı durumdaydı.

sadece bahsettiğiniz ilacı eczaneden alıyorum ve akvaryumun altındaki taş ve kumları çıkarıyorum doğru mudur?

kuru alanı ne yapayım ?

ve hocam gentanın fiyatı ne kadar ?

ve şeyi de ekleyim unutmuştum, yem verirken camdan görüp saldırıyordu artık yapmıyor ama cama defalarca sert bir şekilde kafa atmıştı hayvancağız hiç aklıma gelmemişti bir sıkıntı çekeceği yapmasına izin vermiştim ama artık sadece yem atıyorum camdan pek oynamıyorum rahatsız olmasın diye.

Son düzenleme:
Genta satışı başladı muhtemelen her eczanede vardır.

Ağzınada sabah akşam bir damla damlatın gözüne 2 damla.

Akvaryum genel temizliği zamanı akvaryum suyunu kuru alana dökerek fırçalayın. Suya inen dışkıyıda su ile birlikte alırsınız.

Led prize takılan gece lambası alın bu ortamı gölgeli de olsa görmesini sağlar. Sensörlü olursa daha iyi olur.

Taş çakıl ne varsa çıkarın. Kuru alana halı kaydırmaz alın. Uygun ölçüde kesip cırt plastik kelepçe ile sabitlersiniz. Halı kaydırmaz kenarları kapasın. Hayvana dalaşmasın. Gözünü o kenarlara da vurmuş olabilir.

Genta satışı başladı muhtemelen her eczanede vardır.

Ağzınada sabah akşam bir damla damlatın gözüne 2 damla.

Akvaryum genel temizliği zamanı akvaryum suyunu kuru alana dökerek fırçalayın. Suya inen dışkıyıda su ile birlikte alırsınız.

Led prize takılan gece lambası alın bu ortamı gölgeli de olsa görmesini sağlar. Sensörlü olursa daha iyi olur.

Taş çakıl ne varsa çıkarın. Kuru alana halı kaydırmaz alın. Uygun ölçüde kesip cırt plastik kelepçe ile sabitlersiniz. Halı kaydırmaz kenarları kapasın. Hayvana dalaşmasın. Gözünü o kenarlara da vurmuş olabilir.
peki genta alıp damlatırsam kumları taşları tamamen kaldırıp kuru alanı da tamamen değiştirirsem ısıtıcı zaten var gözü düzelir mi

Düzelir. Suyu mümkün olduğunca temiz tutun.

Geri