Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Zeytin sanırım akciğer enfeksiyonu oldu...

aLyssa00

Platin 5 Üye
Önceleri bir üşütme gibiydi ama son zamanlar sürekli kuru alanda duruyo. Fonun en tepesi bile olsa kuru yerde duruyo. Çok hareketsiz.. Büyümesi durdu Sonradan gelen Maça onu tuttu diyebilirim. Kuru alanda ağzını acıp kapatma hareketleri yapıo. Ve en kötüsü malesef artık yemek yemiyo.. Kendmi çok kötü hissediyorum.. Su da hiçç vakit geçirmiyo. Acilen tedaviye başlamam lazım sanırım geç kaldım daha da geç kalmak istemiyorum. İlaçlardan falan pek anlamam ne yapmam gerekiyo ?

Cvp: Zeytin sanırım akciğer enfeksiyonu oldu...

Şöyle diyebilirim benim kaplumbağalarım her ne kadar 1 yaşından büyük olsalarda su sıcaklığı 29 derece ben fazla risk almayı sevmem

allaha şükür bu zamana kadar hiç bir sorun yaşamadım bu konuda

tableti suda kırıp 3-4 saat o suda bekleteceksiniz(sığ su) kapluşunuzu yada direk sırınga ile ağzından vereceksiniz size kalmış ama su sıcaklığı 32-34 olması lazım yoksa antibiyotik etki etmez

antibiyotiğin adıda monotoks

mailto:/forum/Konu-akciger-enfeksiyonu-respiratory-infection.html

antibiyotik doksisiklin etken maddeli olsun kafi. Monodoks tetradoks gibi ürünler mevcut. Ben 5.50 TLye eczaneden tetradoks aldım 5 gün kullandım yan yüzmesi gitti.

Nasıl kullandım : yemek verirken yarım litre suyun içine bir kapsül tetradoks döktüm ve yemeğini yerken ağzına o suyun gitmesini sağladım (örneğin yemi hemen vermedim onu uğraştırdım)
sizinki yem yemiyormuş bir şekilde ona o suyu içirin.

ÖNEMLİ NOT: antibiyotiğin etkisini göstermesi için su sıcaklığı (yarım litre olan su) 33 derece de sabit olmalıdır.

Kolay gelsin. Umarım tez zamanda iyileşir.

Yem yemiyorsa ayrı bir kapta 33 dereceye getirilmiş sığ suya koyun. Yem yemese bile ilaçlı suyu mutlaka içecektir. Arkadaşların dediği dozu o suya kırın. Bu akciğer enfeksiyonu illet bir hastalık. Bazen 28 derece su, sıcak kuru alan dinlemiyor.. Muhtemelen siz alana kadar kötü bakım şartlarındandır..

1-2 saat o ilaçlı suda tutup akvaryuma alırsınız bir sonraki dozu uygulayana kadar. Belki biraz daha fazla tutabilirsiniz.

Geçmiş olsun çok, üzüldüm..:/

Öncelikle hepinize yardımlarınız için teşekkür ederimm.

Eczaneden 4.50 tlye monodoks aldım. 1 litre suya 2 tane kapsül koydum. Suyu 1 litre kullandm çünkü ısıtıcı anca kapandı. Ama hiç suyu içcek gibi görünmüyo takip ediyorum. İçmezse nasıl tedavi edebilirim ki. Yaklaşık 4 gündür yem yemiyo :(

Kaplumbağanızın ağzını açtırabilirseniz enjektörle ya da damlalıklarla ağzına damlatabilirsiniz.

1litre için 2 kapsül fazla aşırı monodokstan akciğerleri zarar görebilir :( 1 litrede olsa 1 kapsül monodoks kullanın suyu içtiğini göremezsiniz siz sadece suyun içinde tutun yeter ve sıcaklık 33 derece olmalı 4 saat tuttuktan sonra yıkayıp yuvasına koyabilirsiniz.

Nasıl açtırabilirim peki çünkü arada bi nefes almak için açmaktan başka hiç bi şekilde açmıyo ağzını

Biraz daha mı su ekliyim peki?

Yani damlalığı ağzının kenarlarında gezdirin belki o esnada ağzını açabilir ama çoğunlukla başarısız olunuyor denemelerde. 1 litreye suya 1 kapsul koysanız yeter,siz farketmeden içiyordur sudan, yani öyle umuyorum :(

Hayır 1 litreye kadar 1 kapsül koyun hergün 1 kapsül kullanın.1 hafta kullanın eğer bir gelişme olmazsa direk ilacı ağızdan vermeyi deneyin.

Her gün uygulycam bu tedaviyi değil mi ? iyileşinceye kadar mı peki ? Umarım içer suyunu iyileşme gösteremezse çok üzülürüm.. Zaten ne zaman akvaryuma baktıgmda kuru alanda görüyorum yemeğini yemiyo içim gidiyo.. Yarın ağzından direk vermeyi deniycem umarım başarılı olurum..

Ağzına direk vermeyi deneyecekseniz 1 kapsul ilacı 1 bardak suya dökün içinden damlalıkla çekin ve sadece 2 damla ağzına damlatın. Tedavi en az 5 gün en fazla 2 haftaya kadar uygulanabiliniyor. Her gün vermeniz gerekiyor ilacı.

Veterinere götürün bence zaman kaybetmeden .

Olmadı olmadı olmadı antibiotik fayda etmedi... Kapluşum gün geçtikçe daha kötü oluo.. Nefes almakta zorluk çekiyo... yarıyıl tatiline kadar sabredebilirse Konyada bi yere götürcem merkezde Fakültelere falan :(

Eğer götürebilme imkanınız varsa biran önce götürün veterinerlik fakültesine, dayabilirmi bilemeyiz ama dayansa da durumu daha da kötüleşebilir :/

Mısra Hanım epeydir sesiniz çıkmadı; acaba kaplumbağanızın son durumu nedir ? Artık forumdaki her kaplumbağayı kendiminmiş gibi merak ediyorum.

Antibiotik tedavisini direk ağızdan uyguladım ama hiç bi cevap vermedi :( Sürekli kullanmak da kötü olcağı için şu an kestim ama bu aralar kendiliğinden suya atlıyo. Önceden atlamazdı bile. Ama ben korkuyorum nefes alamaz da boğulur diye :( 15 tatilde göz kontrolüm için konya merkeze gidiyorum zeytinimi de orda bi veterinere götürmeyi düşünüyorum ama Her yer kar buz ve çok soğuk daha beter de hasta olmasını istemiyorum. Napcağımı bilemedim :( Gözlerini açmaz oldu onun için bir ilaç alıcam. Eniştem ben sana bi vitaminli antibiotik veriym dedi eczane de çalışıyo birde öyle denycem. Umarım bir şekilde iyileşir :(

Umarım iyileşir siz geç kalmadan :(

Geri