Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Zilli hasta

Zilli Hayri

SKF Delisi
Zilli nin dili şişmiş.Yem yemiyo.Tek yediği mineral.Ne yapabilirim? :ff:

Cvp: Zilli hasta

Dilinin şiştiğini nasıl anladın :smile:

Yemek yerken baktım benim dilim nasıl şişerse öyle olmuştu.Yemek yerken zorlanıyodu.Yem küçük olmasına rağmen ısıramıyoduda ondan.

Yabancı veya türk forumlarında dil şişmesiyle ilgili hiç birşey bulamadım. Bu konuda bilgisizim.enfeksyon yada parazit olabilir :(

Veterinere götürmelisin Burcu. Belki aft gibi bir şey olmuştur. Bu çabuk geçebilir. Ama genel bir şişme varsa uzman kontrolü şart. Bu rastlamadığım bir durum.

Açıkçası bu kaplumbağanın dilini daha önceden görmüşmüydün Burcu. Yani belki de bahsettiğin şişlik olması gereken dil büyüklüğüdür. Daha önce böyle bir durumlar karşılaşmadım veya kaplumbağa dilini görmedim. Yine de veterinere gitmekte fayda var. Zaten enfeksiyon için gideceğini hatırlıyorum bu durumdan da bahsedersin.

ağızda beyazlık var mı ? dil şişmesini bende duymadım yalnız diğeri ile yem kapışma durumunda diğeri dilini ısırmış olabilir. sakın minerali sürekli verme gerekirse aç kalsın. vitamin fazlası da zararlıdır. yeşillik vermeye çalış. yemezse yarım saat içinde sudan çıkar. raffy P ver yerse ne ala. hatta yeme bastırıp yassılaştır. benimkilerden birinde de böyle bir durum oluşmuştu sert yemleri yiyemiyordu. sonra düzeldi. eğer aft ise bu konuda ilaç var mı bilmiyorum. bunu veteriner bilir. ben o dönem metilen mavisi kullanmıştım.

Bugün bir kaç şey aldım.
SERA NIN MAVİ METALİNİ
mailto:/o050l.jpg
mailto:/2njdmpt.jpg
BiyoTeknik Biyo Tortvit Multivitamin 50 cc
mailto:/245eoo8.jpg
KUTUDAN ÇIKARILMIŞ HALİ
mailto:/334unaf.jpg
KILAVUZU
mailto:/1zybk7n.jpg
DEEP FİXE ANTİCLOR
mailto:/wv2wqb.jpg
KUTUDAN ÇIKARILMIŞ HALİ
mailto:/2ltm29t.jpg
HEPSİ
mailto:/2nuhc9z.jpg
KUTUDAN ÇIKARILMIŞ HALLERİ
mailto:/2v17kg6.jpg

Bunlar ne işe yarar ne zaman kullanılır?
Nasıl kullanılır?
Neden kullanılır?

vitamini mineral yemin yoksa haftada bir yeme bir damla. hastaysa mineral yanında ek olarak aynı düzende. veya yem yemediği zamanlarda ağıza damlatılarak.

deep fix anti klor bir damacanadaki suya uygun ölçüde damlatıldıktan sonra 10-12 saat bekletilmeli. mesela gece damlatılıp sabah su akvaryuma eklenebilir. veya sabah damlatılıp akşam akvaryuma. bu musluk suyuı kullanırsan arıtma veya içme suyunda kullanılmaz.

sera, deep ile aynı özellikte. eklenecek suya önceden katılır.metilen mavisi değil. deep'i değişip onun metilen mavisini al. metilen hali hazırdaki akvaryum suyuna. kirlenme noktasında sterilizasyon için konur ve bakteri gibi canlıları elimine etmek için kullanılır.

Evet vitamin dışındakiler musluk suyunu akvaryum ortamına hazırlamak için. Birini değişim Cem in bahsettiği ürünü al. Gerçi ben bunların kullanılmasını tavsiye etmem. Bırak klor su dinlenerek uçsun. Metilen mavisini zaruri halde kullanmak için bulundur. Önemli olan bakteri oluşumunu baştan önlemek. Oluşmasını bekleyip yok etmek değil.

Metelin mavisi değil onu anladım da anlamadığım olay bu aldığım ne?
Klor giderici yerine sera yı değiştirsem olur mu?

Ve şu an kullanma ihtiyacım var mı?

aynı özellikteler yalnız sera bu konuda daha iyi ağır metalleri de dibe indiriyor. diğerinde bu yok. bu sebeple bunu tercih et. bu suyu kullanırken yavaş dök ve dip tarafı kullanma.

benim bu siteye girdiğim ilk zamanlardaki bir mesajım var. bu ürün oradaki gibi iyonlarına ayrıştırmaz ama fikir vermesi açısından kullandığınız suyu bilin.
mailto:/forum/Konu-kullandigimiz-su.html

Sera kalsın onun yerine Repto Safe alıyım mı?

Şimdi veterinere gidiyorum.

metilen al. o kadar para vermene gerek yok. zaten zorunlu haller dışında bunları fazla kullanma.

TAMAM ABİ.BUGÜN VETERİNERE GİTTİM.HALA BAKMIYOLARMIŞ.BAŞKASINA GİTTİM SAĞLAM HASTA DEĞİL DEDİ ARKADAŞIMA GTTİM.ONUN KAPLUMBAĞASI VAR SANSAR.SANSAR ÖLÜYODU.BEN KURTARDIM.KULAK İLTABI GÖZ İLTABI(GÖZLERİ ŞİŞMİŞ BEYAZ PERDE VARDI.SADECE BİR TANE KABI VAR O KADAR ODA TAŞIMA KABI.NE SÖYLESEM KAR ETMEDİ.İLAÇLARINI ALIP BANA VERİCEK İYİLEŞİNCE VERİCEM DEDİM AMA VERMİCEM HASTA OLUR BİR DAHA BU SEFER YAŞAMAZ.BİR TANE DE KAPLUŞ ÖLDÜRMÜŞ.YAZIK HAYVANLARA.)

Değiştiricem yarın.Haftaya bugün Penn Plax Turtle-Pier Kaplumbağa Adası alıcam şu an yokmuş.Akvaryum buldum Emre abinin kadar var.Sehpasıyla 350 tl adam ayırdı.Mart ta alıcam.Bu arada yeni dondurma kabından kuru alan yaptım.Yarın foto gelicek.

Sera yerine ne alayım? Marka verin.Ona göre alayım.

sen seraya niye taktın ki sera'nınki alanında en iyisi kullanmayacağım diyorsan iade et. yerine yem alabilirsin.

emre abininki 800 lt bunu 4000 küsür tl'ye yaptırdı. bu fiyata vermezler ölçüleri ve cam kalınlığı nedir onları öğren ki alınıp alınmayacağını söyleyelim. bu fiyata belki 200 litrelik alırsın. o da 8 mm cam kalınlığında olsa iyi.

Geri