Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Zıpır'ın Hikayesi

Prtty

Yeni Üye
Merhaba Arkadaşlar , Şubat ayında memleketteydim . Petshoptan bir şey almasamda illaki girer bir koloçan ederim.Gittiğimde dolabın altında iğrenç ötesi bir su içinde ölüm kabında eli ayağı çekmiş gözler iltihapli kabuk perişan bir yavru res  . Aşırı sinirlendim petshop bize yakın olduğundan sürekli gittiğimden tanır beni fakat yumuşak davranamadım ağzıma geleni saydım . Satış yasak oldugundan bi bu var dedi!Aman iyiki başka yok dedim içimden . O halde görünce onu  yapacak bir şey yok aldım getirdim eve  balık akvaryumu boştu steril edip ortamı hazırlamaya koyuldum. Boğulur endişesiyle ısıtıcıyı örtecek kadar su koydum.Su yuzeyınde kabuguna cekılmıs hayattan sogumus sekılde duruyor yuzmuyorda batıyor suya.Aldı beni bir endişe nolur nolmaz diye ipek bitkimi suya serdim.Topperın altındaki alanı kesmiştim lazım olmuştu onu da kuru alan yaptım derken artık tedaviye başlanmalıydı.Emre Kuru arkadaşım sağolsun onunla baya bir iletişim içerisinde olduk .

mailto:/fokdgp.jpg

Durumu buydu  ..
mailto:/n53dpc.jpg

Bu şekilde karantina ayarladım.

mailto:/25sstxd.jpg

Yapılacaklar Listesini Emre ile hazırladık . Kabuktan önce göz için seferber oldum açıkcası 2 gün yem yemedi . Sonra gülümsetti beni kerata gözü kapalı zar zor yemı verdim yedi direnci biraz geldi . 

mailto:/9k8f9e.jpg

Göz ve kabuk bakımına listedekine uyarak devam ettim. Çay pomadı da yapıyordum yumuşatsın diye . 1 gün içerisinde göz hafif aralandı iltihabı akmaya başladı çok şaşırdım bu benim ilk deneyimimde göz iltihabında :)

mailto:/2nr3f2o.jpg

İltihap aktı ve gözleri yarım yamalak açılmaya başladı artık yem konusunda canavarlıgını gostermeye başladı . Yüzmesini inceledik bir sorunu yoktu o sebeple suyu arttırdım cd kabından kuru alan yapmak bana da nasip olmuştu   :t65y:

mailto:/5pssl.jpg

Artık kendine gelmeye başlamıştı , yüzmeyi bırakıp ara sıra lamba altında ayakları germeler başlamıştı.
mailto:/2jb13wx.jpg

Tatilim bitti üniye geri geldim. Yorgunluk atma derdinde kerata Kabukta yavas yavas kısım kısım düzelmeye başlamıştı.

mailto:/29vjoch.jpg

Kabuk gözle görülür şekilde düzelmeye başladı .Göz çoktan iyileşmişti ve artık karakterını gostermeye başlamıştı diğerlerine taş çıkarır hareketlılıkte . Temizlik sırasında büyük akvaryuma koyuyorum bu da gözlemim altında oluyor ya da arkadaşımı dikiyorum başına  ^^  Diğerlerinden ayırmamın sebebi arada dağlar kadar boy farkıydı . Ayrıca kovalama ve ısırmaya yeltenmeler oldu . Yüzerken bile bir çekingenlik içerisindeydi diğerleri yüzünden ,daha yeni düzelmeye başlamışken strese girmemeliydi o sebeple ayrı bakıyorum . 

mailto:/sq58o9.jpg
Akvaryumda yüzerken kareler. Resimde gördüğünüz gibi ipek bitkinin dalının arasına girip kabuğunu kaşıyor , ilk gördüğümde bu anı vieoya çekmiştim. videodan bir alıntı kare buda :w00t:

mailto:/30kbp94.jpg
Kabuk iyice düzelmeye başladı  :33:

mailto:/vy5kl4.jpg

Artık sona geldik . Zıpır iyileşti sabah akşam yüzüyor ,uyumak nedir bilmez ,çok nadir yakalıyorum uyurken, kuru alanı da keyfi gelince kullanıyor, yem konusunda kutuyu döksem yiyecek  :haha:

mailto:/wk4pz7.jpg

Bu da son hali arkadaşlar uvb ampulum var diğerleri bikaç haftadır kullanıyor zıpır bir kaç gündür kullanıyor fakat etkisi oldukca fazla diye dusunuyorum deviti bırakalı cok oldu . Kabuk imana geldi gercekten daha iyi olması dileğiyle :)

mailto:/slpqfs.jpg

Bu da akvaryumunun son hali suyu artırmak için ve kaçmasın dıye bu şekilde cerceveledim . silis kumun nedir çektiği bilemicem eşeleyip duruyor , yiyip atıyor kumda oyna çocuğum dedikleri bu olsa gerek  :t65y: 

Sırf iyileştirmek için aldım , Sahiplendirecek miyim onu da bilmiyorum benimle savaşıp kazandığından manevi değeri apayrı bende . Ne yapacağım gerçekten hiç bilmiyorum , çok çok iyi bakacak güveneceğim biri çıkarsa belki o da belki yani ona emanet edebilirim ama niyeyse sanmıyorum yani karmaşık hislerim :rolleyes:

Çok uzun oldu artık  kusura bakmazsınız  arkadaşlar :D  Bu konuyu yazmamın sebebi sadece bir tecrübemi sizinle paylaşmak istedim ve ayrıca başınıza gelirse aklınızın bir kenarında şunlar yapılacak tedavi şoyledir diye bulunması gerektiğini hissettim . Tekrar teşekkürler  :133:  

Cvp: Zıpır'ın Hikayesi

Maşallah süper bir kurtarma operasyonu olmuş.. :)

tebrik ederim. gayet güzel bir bakımla hayvanı sağlığına kavuşturmuşsun. kabuk ve gözleri kendine gelmiş hayvan kilo da almış.

sadece haftada bir deviti bir bir yeme bir damla ve mineral yemin yoksa vitamini de aynı şekilde devam et. hayvan yaşça büyük duruyor. diğer uygulamalara gerek yok.

konuyu kaplumbağa hastalıkları ana başlığına taşıdım. hem göz hemde kabuk ile ilgili problem olduğu için.

Çok iyi yapmışsın çokda güzel iyi yapmışsın :) Bu hayata küsmüş bir hayvanı tekrardan canlandırmak gibi birşey.

tamam cem sağol beslenme ile ilgili soru soracağımdan oraya actım iyi yaptın aklıma gelmedi oraya açmak. uvb ampul var deviti oral yolla başlayayım mı yani ? şuan tuz devit vs hıc bır uygulamayı kullanmıyorum kabuga. ara sıra fırcalama yapıyorum kendiliğinden atmasını beklıyorum fazla yüklenmek istemıyorum. Evet yavru gibi gözüksede gelişememiş kücük kalmıs bir kaplumbaga bana da öyle gelmişti aldığımdan bu yana kabuk genişledi ve kuyruk gozukmuyordu bile suan hafif uzadı ve kalınlastı gibi. Erkek olma ihtimali yüksek tabi ilerde sağ gosterip sol vurma ıhtımalleri bariz kacınılmaz . Şu an olması gereken boy bu değil diye düsünüyorum, aldıgımda cok katmanı yoktu kabugun usttekı atığı çok oldugu ıcın sadece alttan yenı gelen kabuklarla ustte bır bırıkme olustu katman gozukmeye basladı bunu da daha yenı iyi bir ortama gectıgınden dolayı atlatacagını dusunuyorum . Yem konusunda ve boy konusunda daha hızlı gelişimini yakalaması icin ne öneriyorsun pekı ?

mailto:/6hl2fb.jpg

ayrıca cem yuvarlak içerisine aldıgım yer de bir şişme var . göbek bağından dolayı mı ? elime aldığımda hissedilir şekilde bir çıkıntı şiş ama .

Supersiniz tebrik ederim guzel kalbinizden dolayi :)
İnsallah omru uzun olur ve sahiplenecek biri olursa da insallah cok iyi bakar iciniz rahat eder...
Darisi tum muhtac hayvanlara olsun; boyle guzel haberleri daha cok duyalim..

o işaretli yerde yumuşama var mı yoksa zamanla düzelir daha ufak hayvan. o taraf arka ayağına bak yüzerken veya yüzerken farklı oynatıyor mu ? kabuk şu haliyle güzel hiçbir işlem yapmana gerek yok artık. fırçalamayı da bırak. kalan plakaların çıkması biraz daha uzun sürer. önemli değil aceleye ya da uygulamaya gerek yok.

uvb ampul varsa deviti kullanma yazmış mıydın ona dikkat etmemişim resimlere bakmaktan. sadece haftada bir varsa minerqal yoksa vitamin damlayı ver.

hayvanın boyu küçük yaşı büyük olduğunu ön tırnakların kalınlığından ve üst bağa plaka birikimi ve adacıkların yapısından farkedersin.

üst kabuk yapısı dairesel bu dişi olma ihtimalini kuvvetlendirir ama hayvan sağlıklı gelişmediği için boy atma safhasında elips şekline dönerse yani boyu uzayıp eni daralırsa erkek olma ihtimali artar.

Bende size cok tesekkur ederim boyle bir hayvani kurtarmak cok guzel gercekten bende bir minik kurtarmistim birkeresinde dediginiz gibi insanda cok iyi hissediyor buarada hayvanin ust plaka renkleri cok garip geldi bana gormemistim boylesini.

Hafif cok cok hafif bir yumusak . ic organda bi sorun mu olabilir yoksa kotu bakildigindan mi ya da gobek kordonu olan yer diye mi . bilemiyorum cem ,

Sağol AliSarp . cok iyi hissettiriyor aranda bag olusuyor .Bagasi cok canli bir yesil oldu, baska farklilik farketmedim acikcasi :)

o bölge bebeklerdeki bıngıldak gibi yumuşak olur ilk başta. istersen bu hafta iki gün mineral ver. az biraz kalsiyum alsın. ama yem oranını dengele fazla yem verme. iç organlar büyüdüğü için yumuşak noktaya baskı yapar.

Zayif oldugundan yem konusunda eli açik oldum acikcasi . kilo almasi o yuzden kolay oldu . arka ayaklari inceledim hic bir sorun yok yuzerken , yururken . tek gozume carpan daireye aldigim yerde hafif şişiklik , yandan bakincada cok kucuk bi cıkıntı gozukuyor ondan pimpiriklendim

Dengeli büyüdüğünde o düzelir.

Geri