Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

1 haftadır yem yemiyor

mrsstench

Bronz 5 Üye
Arkadaşlar kaplumbağam matmazel yaklaşık bir haftadır yemini yemiyor. geldiği günden beri yani aldığım günden beri hiç böyle yapmamıştı. yemi 'tetra repto min ' önceleri afiyetle yemini yiyen matmazel neden böyle yapıyor olabilir ? öleceğinden korkarak 2 kez çok çok küçük miktarda kıyma yani et attım akvaryumuna. resmen saldırdı. ve kendine gelir gibi oldu biraz. ama hep kıymayla mı besleyeceğim. yemini yemesi gerekiyor. başka bir yemmi almalıyım ? haraketlride yavaşladı, ağzını uzun uzun açıp kapıyor. lütfen yardımcı olun. teşekkürler..

Cvp: 1 haftadır yem yemiyor

Yüzmede bir sorun var mı? Ağzını uzun uzun açması normal değil. Nefes almada sorun çekiyor olabilir.

yüzerken yan yüzme var mı gözlemledinizmi?

Akciğer enfeksiyonu belirtilerinide değerlendirmek için yüzüşünü vs soruyorum.

Bir ihtimal söz konusu olabilir.

Ağzını sürekli açıyıp kapayan kaplumbağların durumunu pek iç açıcı görmüyorum ben. Kesinlikle akciğerle ilgili bi sorun var. Çok geç olmadan monodox tedavisine başla bence.
Yemlerini yemiyosa cezve gibi bişeyde az bi miktar kıyma haşlayıp yemlerini kıymanın suyuna batır. Yem o kanlı suyu biraz çektikten sonra ver kaplumbağana belki yer o zaman. Başka bi çare düşünemiyorum. hastaysa iyice güçten düşmemesi için yem yemesi gerek. Nedense benim kaplumbağalarımda kırmızı ete deli oluyolar. Hiç bi yem veya başka bi besin onları kırmızı et kadar heyecanlandırmıyo

Benim eski konularıma bakarsan yakın zamanda tedavi ettim. Tıpatip aynı hastalığı geçiriyordu. 5 günde ölmek üzereyken en sağlıklı haline döndü.
1 kaplumbağayı fanusa al
2 hergun 12 saat tetradoks 1 kapsülü içinde tut sıcakligi ısıtıcı ile 32 33 dereceye sabitle (3litre su olsun)
3 mümkünse sadece tutunacak bir yer olsun suda sürekli suyun içinde olsun
4 12saat antibiyotiksiz 32 derecede dursun yine aynı şekilde.
5 ne yiyorsa ver hic kısıtlama özelllikle antibiyotikli su içindeyken kıymaya vitamin damlat ver yesin hem antibiyotiğide içmiş oluyor
6 on güne tamamla mutlaka
Bir sorun olursa mesaj cevaplarım.

Sürekli antibiyotikli suyun içinde dursa daha etkili olmaz mı? neden 12 saat ara veriiliyo

Onun yerine aynı miktar suya kapsülün yarısını döküp sürekli antibiyotikli suyun içinde tutsak ve hergün su ve antibiyotik tazelense daha etkili olmazmı sence? Çünkü ara verildiğinde bakteriler kendini toparlama şansı buluyolar bana göre..

Vanilya, yan yüzen kapluş senin ki miydi?

Hayır. Benim kapluşlar hiç hasta olmadı şimdiye kadar.

vanilya' Alıntı:
Sürekli antibiyotikli suyun içinde dursa daha etkili olmaz mı? neden 12 saat ara veriiliyo

Onun yerine aynı miktar suya kapsülün yarısını döküp sürekli antibiyotikli suyun içinde tutsak ve hergün su ve antibiyotik tazelense daha etkili olmazmı sence? Çünkü ara verildiğinde bakteriler kendini toparlama şansı buluyolar bana göre..

hastalıkla olan mücadele sırasında hayvan enerji harcar, bunu takiben hayvanın vücudu yorulmaya başlar, 24 saatlik bir tedaviyi kaldıramayabilirler...

Dediğin doğru olabilir ama ara verildiği zamanda enfeksiyona neden olan bakteriler kendini toparlayıp tekrar çoğalmaya başlar. Bu da antibiyotikle desteklenmiş bağışıklık sistemi ile bakterilerin arasındaki savaşın uzamasına ve hayvanın daha çok enerji kaybetmesine neden olabilir

Verilen aralar vücudun kendini toparlanması için gerekir. İnsan gibi düşünsek mesele biz neden 12saat aralıkla antibiyotik alıyoruz ki küçük parçalarla bir kutuyu bir günde bitirelim. Enfeksiyondan kurtuluruz ama acilen karaciğer yada böbrek nakline en iyiü ihtimalle diyalize ihtiyacımız olur. :)

iş yemden akciğer sorununa döndü. ben yem kısmını anlatayım. tuğba et yedikleri zaman tetraya pek rağbet etmiyorlar. otsu yönü mü var nedir. neyse alacağın yemler sera raffy p ve karides veya türevleri. önce karidesle başla yediği zaman eti bırak. sonra raffy ile karides birlikte devam et. özellikle raffy p vitamin ve sıvı ilaç damlatma da en kullanışlı yemdir. bunlara devam ettiğinin hafta sonrası tetraya başlarsın.

cem bey akut olarak yem yemeyi kestiği için ağız açmaları oldugu için diyet düzenleme acil bir iş değil onu sonra ayarlar zaman kaybetmesin bence.

tabiki o öncelikli. herkes akciğer konusunda gerekeni yazmış ilave edecek birşey yok. ben sadece sorduğu soru boşta kalmasın diye yazdım.

Hayvanın hastalığı konusunda veterinere gösterin. Bir uzman görüşü ile tedavi alın.

öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. kaplumbağamın yüzmesinde herhangi bir sorun yok. ağzını açıp kapatma olayıda azaldı biraz daha. tedavi yöntemlerini yapabileceğimi sanmıyorum. daha kötü bir şey yapıp onu öldürebilirim. şimdilik satın aldığım yere yemi götürüp bi sorucam. karides almayı düşünüyorum belki onu yer. veterinere götürmedim, götüremem. artık başka bir yemle deniyeceğim...

Geri