Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

14 cm'lik kaplumbağam için yem önerisi

flake

Bronz 5 Üye
Merhaba arkadaşlar. Kaplumbağama Sera Raffy P ve Tetra Reptomin yemlerinden sabah-akşam 8'er adet olmak üzere günde toplam 32 çubuk yem veriyorum. Sayıya vurunca çok gibi gözüküyor ama bizim kerata bunlarla bile doymuyor. :gül:
Sizce bu miktar iyi mi ? Başka bir öneriniz var mı ?

Cvp: 14 cm'lik kaplumbağam için yem önerisi

o miktar çok günlük kafa hacmi toplamını geçme. büyüdükçe hayvanlar ot türevli yemleri daha fazla tüketirler. bu iki yem güzel bunları her öğünde tek tek ver. bunun yanında alacağın yemler. sera mineral (bunda kalsiyumda olduğu için calcil almana gerek yok.), sera vital (bu o boydaki hayvan için önemli ot türevlidir. agiverti yemezler ama bunu yiyorlar. adamlar agiverti önerirse alma. jbl agil, aslında sera royalde kurutulmuş balık karides karışımı ama 1000 ml'lik olduğu için bitirmen zor. seraraffy I'da olur. kısaca alacakların. mineral, vital, raffy I ve agil seninkilerle toplam altı yem yeterli. ayrıca bu öğünler harici marul, kıvırcık ve salatalıkta verebilirsin.

mineral haftada bir; raffy I iki günde bir bir öğün olacak diğerlerini bölüştürürsün. vitali de raffy I ile birlikte verebilirsin dengeli olur.

Gerçekten çok fazlaymış. Arkadaşların önerilerini dikkate almalı. Kafa hacmini geçmeyip Cem in bahsettiği çeşitlilik verilmeli. Benim ilave önerim hayvan haftada bir gün aç kalmalı. Bunu her hafta farklı bir günden seçin.

Teşekkürler yanıtlar için.
Kafa hacmine göre yem önerisini biliyorum ama kafası oldukça iri ve benim verdiğim miktar sanki karşılıyormuş gibi geliyor. Yani bu konuda pek iyi değilim. :smile: Tabii ki bu önerilerden sonra o kadar yem vermeyeceğim onu da belirteyim.

Bana fotoğraftaki kafaya göre tahmini bir miktar söylemeniz mümkün mü acaba ?

DSC_0140.jpg

Fotodan boyutu anlamak imkansız. Yemleri bir araya getirince kafası kadar oluyorsa miktar uygun. Zaten çok az ayarlamalarda kaçıklık olabilir.

boyun kısmı hariç kafası kadar yemi bir araya getirip ayarlamayı yap. günlük yem miktarını o şekilde ayarlarsın.

Geri