Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

4-4,5 cm Kabuk Boyunda Beslenme

8 cm kabuk boyuna kadar bu şekilde yap uygundur.

7-7,5 cm civarına ulaştılar ☺ raffy p, sera carnivor, agil, reptomin, gammarus kullanıyorum bunun haricinde marul VS vermeye gerek var mı?

Haftada 1-2 defa ver. Alışsın. Bu lifli gıdalar hayvanın sindirim ve boşaltım sistemini rahatlatır. Detoks görevi görür yetişkin hale geldiklerinde ot türevli yiyecek ile besliyoruz şimdiden alışsınlar.

10 cm kabuk boyu sonrası haftada bir gün aç gün yapıyoruz. O gün yeşillik verilebilir.

Cvp: RE: 4-4,5 cm Kabuk Boyunda Beslenme

cem' Alıntı:
Haftada 1-2 defa ver. Alışsın. Bu lifli gıdalar hayvanın sindirim ve boşaltım sistemini rahatlatır. Detoks görevi görür yetişkin hale geldiklerinde ot türevli yiyecek ile besliyoruz şimdiden alışsınlar.

10 cm kabuk boyu sonrası haftada bir gün aç gün yapıyoruz. O gün yeşillik verilebilir.

ne kadar vereyim yine yaklaşık kafa hacmi kadar mı?

Kabuk hacmi kadar bir büyüklükte verebilirsin. Aslında bunda sınır yok. Ne kadar yerseler yesinler. Orta körpe yapraklar daha taze, sulu ve biraz daha tatlı olur. Yemediklerini yarım saat sonra alırsın bunlarda kalsiyum vardır özellikle marulda biraz daha fazla.

Cem bey Bugün kaplumbağaları ölçtüm de kabuk boyları 8 cm yi geçmiş. Beslenme şeklini nasıl değiştirmeliyim ekstra hangi yemleri almalıyım. elimdeki yemler raffy p, sera carnivor, agil, reptomin ve gammarus birde geçen tetra gammarus mix aldım. artık uvb de almanin vakti geldi galiba değil mi

Birde şunu sorayim kaplumbağaları geçen sene kasım sonu gibi almıştım bozuk para civarındalardı yada biraz daha büyük şimdi 8 cm olmuşlar büyüme hızları nasıl ?

8 cm kabuk boyu sonrası günde tek öğün kafa hacmi kadar olacak. Tam tuturamazsan 1-2 fazla verebilirsin. İlk başlarda yem için cama yapışacaktır. Düzeni anladıktan sonra şekle girer. Bu tip davranış gösterdiğinde görmezden gel. Kendi haline döner.

Elinde bütün yemler var. Gammaruslar bitince jbl energil yada sera royal alırsın. Carnivoru haftada iki öğün yap. Haftada iki defa arada kıvırcık yada marulun körpe yapraklarından verirsin.

Isıtma lambasına ek olarak uva+uvb içeren ampul alacaksın. Exo terra uvb 100 fiyat olarak diğer markalara göre uygundur. Her ikisini de içinde barındırır. Uvb 5.0 (%5) uygun olandır. 2.0 az, 10.0 çok gelir.

Yalnız körüklü lamba bunu taşımıyor. Sabit lamba lazım. Ya deveboynu yada tavandan sarkıtma çanak olacak. 13 W alırsan 17-18 cm'den; 25-26 W alırsan 27-28 cm mesafeden konumlandıracaksın. Bu haliyle daha geniş alanı ışıtır. Bunu al hayvan fazla. Fiyatları birbirine yakındır. 3-4 saat kadar yanacak, onun için en çok çıktığı zamana denk getir. Genelde öğle civarları çok çıkıyorlar.

Boyları normal seyirde gidiyor. İyi de gidiyor. Ortamları güzel ki bu seviyeye gelmişler. Yem çeşitliliği de buna etken.

Yemleme düzenini şu şekilde yapsam uygun olur mu 1hafta için Sabahları her kaplumbağa için kafa hacmi kadar:
1. Gün raffy p
2.Gün carnivor
3. Gün gammarus
4.Gün reptomin
5. Agil
6.Gün gammarus
7. Gün agil
Ayrıca gammarus verdiğim günler akşamları da kıvırcık ve marul versem

Gammaruslar farklı yemler olduğu için ayrı ayrı verilebilir. Biri bittiğinde haftada bir dursun reptomini ikiye çıkarırsın.

Agilin biri carnivor olsun. 5.gün olsun.

Marulu 2. Ve 6. gün ver. Ortada reptomin var zaten, bitkiseli dengeli almış olur.

6 cm kabuk boyuna gelince protein oranı daha yüksek olan eheim veya tetra reptomin ile alıştırmaya başlarız. Eheim kuskus makarnaya benzer ufaktır. Tetrada ise reptomin baby var reptominden daha ufak boyda.

Akabinde marul yeşillik yemeye başlar. 10-12 cm kabuk boyu civarında protein oranı düşük olan vital yada sera herbivor alırız. Bunlardaki içerik emsal orandadır. Ama herbivorda orta kısım bitkisel mineraldir. Mineral yem kullanıyorsan bu fazla gelebilir. Genelde vital alırız.

Normalde bu vital, herbivor, aguvert kara kaplumbağaları içindir. Ama ot türevli katkı anlamında vital ve herbivoru kullanırız. Aguvert bizimkilere uygun değildir. Yavru kara kaplumbağalara uygun yemdir. Onu alma sakın. Yemezler.

Geri