Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

4 Kapluşum ve Yaşam Alanları

nameste108

Platin 2 Üye
Merhabalar aranıza yeni katıldım, ilk olarak kendimi tanıtayım: Burak BİLGİLİ, Giresun'da yaşıyorum, 16 yaşındayım, öğrenciyim.

4 tane kapluşum var. İsimleri: Akudan, Zilli, Soylu, Minik.

Genel bir görünüş:
mailto:/img546/1439/03122011047.jpg

Kapluşlarıma yakından bakın: mailto:/img341/9105/02122011016.jpg

mailto:/img849/9497/02122011026.jpg

Kapluşlarım akşam saatlerinde ısınmayı çok seviyor, gözleri yorulması diye kırmızı lamba kullanıyorum, kırmızı lambaların watt değeri düşük olduğu için lambayı onların yakınına koyuyorum.

mailto:/img844/5116/02122011032.jpg

Penn Plax marka kaplumbağa adası kullanıyorum, büyük bir poludaryuma geçtiğimde dock şeklinde dinlenme alanları da almayı düşünüyorum.

mailto:/img442/5056/02122011033.jpg

Poludaryumum ufak olduğu için (50x20x30) bitki , mango , taş vb. süs eşyaları pek kullanamıyorum, tabanda midye kırıkları seriliydi, ancak kapluşlarımdan birini onları yemeye çalışırken gördüğüm için midye kırıklarını kaldırdım, kuvars kum almak istiyorum sizce olur mu?

mailto:/img225/5982/03122011034.jpg

Son olarak kullandığım ısıtma lambası:

Bütçemi toparladığım zaman seramik lambalardan almak istiyorum (ısı yayan ancak ışık yaymayanlardan)

mailto:/img832/334/03122011046.jpg

Yorumlarınızı bekliyorum, teşekkürler. :rolleyes:

Cvp: 4 Kapluşum ve Yaşam Alanları

Herşey iyi hoş.Ama yakında akvaryumunuzu büyütmek zorunda kalabilirsiniz :)

Sade bir akvaryumunuz var :)
Kullandığınız kuru alan hazır satılan ürünlerden galiba.Bir alışveriş sitesinde görmüştüm.Gayet kullanışlı görünüyor :)

Bence lamba tercihinizi seramik ısıtıcılardan yana kullanmayın.
Kaplumbağalarımız güneş ışığını görünce kurumaya bayılıyorlar.
Seramik ısıtıcı yerine daylight ampüllerden ya da uv-b içeren lambalardan alabilirsiniz.

Kapluşlarınız ve siz aramıza hoşgeldiniz :)

Akvaryumunuz çok şirin :) Ama kısa zamanda büyütmeniz gerekiyor çünkü 4 tane evladınız var :)

Bu arada kuru alanınız gerçekten çok güzel :)

Hoşgeldiniz :)

maalesef gayet sade ve gösterişsiz, bugün açık camcı bulabilirsem metrekare fiyatlarını soracağım, sömestrda büyük bir akvaryum istiyorum.

ışık uyarınız için teşekkürler; ancak şöyle bir sorun var, gece lambayı kapatmam gerekiyor, uyumaları için, ama kapatınca da dışarının sıcaklığı 24-25 dereceye kadar düşüyor, bunun önüne nasıl geçebilirim? (gece akvaryum kapaklarını kapatıyorum.)

ecem hanım yorumlarınız için teşekkür ederim, ocak- şubat aylarında akvaryumu büyütme konusunu düşünüyorum.

kuru alan penn plax marka, juenpet sitesinden aldım.

Gece kuru alanı kaplumbağalrınız kullanıyorsa sorun olur ışığı kapatmanız.
Ama seramik ısıtıcıda sadece sıcaklık vereceği için kapluşların ihtiyacı olan uv-a uv-b ihtiyacını karşılayamaz.

zencefil' Alıntı:
Gece kuru alanı kaplumbağalrınız kullanıyorsa sorun olur ışığı kapatmanız.
Ama seramik ısıtıcıda sadece sıcaklık vereceği için kapluşların ihtiyacı olan uv-a uv-b ihtiyacını karşılayamaz.

kuru alana çıkmak için rampa olan bölümü kullanıyorlar gördüğüm kadarı ile ama o arası 4 kapluşa sıkışık geliyor.

ben şöyle düşünmüştüm: uv lambayı sadece gündüz açacaktım, böylece gece gündüzü hissedeceklerdi ve seramik lambayı 24 saat açık tutarak ısının düşmesinin önüne geçecektim, yani iki lamba kullanacaktım.

başka önerileri elbette açığım.

Eğer iki lamba kullanma imkanınız varsa tabi ki de dediğiniz şekilde kullanmanız en doğru olanı :)

Ben sadece tek lamba kullanacağınızı zannederek yorum yapmıştım.

Ama benim aklımda bir şüphe var.Seramik lambaya su değerse sanki sonucu pek iyi olmaz gibi geliyor.Sonuçta kaplumbağalar su sıçratabilir o lambaya da.Bu konuyu bir araştırın bende.

zencefil' Alıntı:
Eğer iki lamba kullanma imkanınız varsa tabi ki de dediğiniz şekilde kullanmanız en doğru olanı :)

Ben sadece tek lamba kullanacağınızı zannederek yorum yapmıştım.

Ama benim aklımda bir şüphe var.Seramik lambaya su değerse sanki sonucu pek iyi olmaz gibi geliyor.Sonuçta kaplumbağalar su sıçratabilir o lambaya da.Bu konuyu bir araştırın bende.

almayı düşündüğüm seramik lambalar 100-150 wattlık değerlerde bu yüzden kırmızı lambam kadar yakın koymayacağım suya; ancak almadan önce satıcıya sorarım. teşekkürler.

bir sorum daha olacak. akvaryumuma kuvars kum almak istiyorum 0,1 - 0,2 mm aralığında acaba kapluşlarım onları yer mi? daha önceden deneyimi olan var mı aramızda?

Siyah kuvars kum kullanıyorum ben akvaryumda.
uzun bir süre yedi Pakize kumu.Hala ara sıra yediğini görüyorum.Ama kum ince taneli olduğu için bir problem oluşturmuyor.

Burak Bey, sade ama kullanışlı güzel bir akvaryumunuz var. Benim oldukça hoşuma gitti. Genel hatları ile kullanımı verimli olmuş.
Öncelikle lambaya gelirsek; kaplumbağaların gece gündüz döngüsünü yaşayabilmeleri için gece beyaz ışık olmaması taraftarıyım. Siz kırmızı ampül koyarak bunu bir nevi minimize etmişsiniz. Belki mavi bir lamba yada internet sitelerinde satılan "night glo" adlı ay ışı lambalarından da edinebilirsiniz.
Kaplumbağalar aslına bakarsanız vücut sıcaklıklarını ayarlamayı beceren hayvanlar. Yani örneğin kuru alanda çok fazla durduklarında vücut sıcaklıkları yükseldiği için tekrar suya dönerler. Şunu demek istiyorum ki gece üşüyor olsalar kuru alana çıkmazlar. 24-25C derece onları hasta edebilecek bir sıcaklık değil. Çünkü sabit bir sıcaklık. Örneğin 30C derece olsa ama açık pencereden esinti gelse hasta olabilirler ama sabit bir 25C derecede hasta olmaları imkansız. Zaten baktılar üşüyorlar suya geri dönecektir. Su kaplumbağalarının vücut sıcaklıkları bulundukları ortamın 0.1 - 0.2 C derece aşağısındadır. 25C derecede onlar için yeterli bir sıcaklıktır.

Kuma gelirsek kuvars ya da silis kum kullanacaksanız siyah öneriyorum. Beyaz hiç doğal durmuyor. Ya da hafif sarımtrak dere kumu. Ben dere kumu kullandım, ilk zamanlar yeme teşebbüsünde bulundular.Ama ya yemediler ya da dışkıları ile geri çıktı. Bir olumsuzluk yaşamadım. Zaten artık yemeyi bırakın ağızlarına bile almıyorlar.

Umarım tecrübelerim yardımcı olur. Sağlıklı günler diliyorum.

Aramıza hoşgeldiniz Sizinde giresundan olduğunuzu görünce yazmak istedim :) Akvaryumunuzuda beğendim yavrularınızla uzun yıllar geçirirsiniz umarım :)

Emin Emre Bey,

yorumlarınız ve önerileriniz teşekkür ederim, satın alma işlemi yaparken söyledikleriniz dikkate alacağım.

Sibel Hanım,

iyi dilekleriniz için teşekkür ederim, giresunda yalnız olmadığımı bilmek güzel :)

Aynen öyle bende sevindim bu duruma :)

arkadaşlar bugün bir kaç camcı ile konuştum.

en uygun fiyat söyleyeni 250 TL ye 150 cm x 50 cm x 60 cm lik 450 L su alan 10 mm cam kalınlığında akvaryum yapabileceğini söyledi, akvaryuma alüminyum kaplatmak ve onu eve taşımak 310-320 TL yi bulacak.

fiyat sizce uygun mu?

O boyutlarda cama cam akvaryum 150 TL civarında yapılabiliyor. Bence bir camcı için o fiyat oldukça yüksek gibi geldi bana.

10 mmlik camın metrekare fiyatını 64TL den hesapladı camcı. normalde kaç bilginiz var mı? ben netten araştırmaya devam ediyorum.

1 Metrelik akvaryumu 150 tl'ye alıyoruz anlamadımki şimdi camcı biraz fazla demiş..

250 TLye yaptırdım bahsettiğim akvaryumu yaptırdım :)

Benim akvaryumum 225 litre fiyatı 150 TL idi , 450 litre için 250 TL normal geldi bana. Fakat şöyle bir fark var normal petshop ve akvaryumcularda 450 litreler 250 TL zaten camcıda yaptırmanızın size bir getirisi olmamış :) Camcıda daha uyguna gelir diye düşünürdüm hep ben.

Geri