Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

6 yaşındaki kapluş sadece kaşar ve köfte yiyor

Dursun

Altın 4 Üye
Merhaba arkadaşlar, gırgır ı bir hafta önce sahiplendim. Sahiplenirken sormamıştım ama sonradan öğrendimki hazır yem yemiyormuş. Bende bicok ceşit canivor ve herbivor yem var diğer kaplumbagam severek yiyor ayrıca yeşillik ve bazı sebze meyveleri de yiyor. Önerilerinizi bekliyorum

Ekli dosyalar

• IMG_3507.jpeg
    IMG_3507.jpeg
    2.5 MB · Görüntüleme: 33
Hayvan köfteye alışmış yem yememesi normal yemi alıştırabilirsiniz yada karides ve yeşillikle besleyin köfteyi arada verebilirsiniz. Hayvan büyük günde bir kere besleyin yeme alışırsa hergün yem verirsiniz arada aç gün yaparsınız karides yiyecekse haftada 4 kere besleyin

Hayvan köfteye alışmış yem yememesi normal yemi alıştırabilirsiniz yada karides ve yeşillikle besleyin köfteyi arada verebilirsiniz. Hayvan büyük günde bir kere besleyin yeme alışırsa hergün yem verirsiniz arada aç gün yaparsınız karides yiyecekse haftada 4 kere besleyin
Cevap için teşekkürler, karides yoktu evet onu deneyim bi, zaten böyle giderse ötekide kaşara alışacak😄 tek yönlü beslendiği gibi yağlı oldugu için suyuda cok kirletiyor

Yemeyeceği herşeyi yiyor.

Kaplumbağalara, yağlı, tatlı, tuzlu, baharatlı, acı, işlenmiş et türevleri ve süt ürünlerini vermiyoruz. Ayrıca bitkilerde, roka, tere, reyhan gibi böbrekleri zorlayacak kokulu sebzeleri de vermiyoruz.

Hayvanın önden başı dışarıda iken ve altbağa tarafından bacakları sarkık vaziyette yakalayabilirseniz bir resimde onu çekin.

Yeterince büyük. Sizdeki hayvanlar emsal boya yakın mı? Boy farkı çok ise saldırıp hasar verebilir. Dişiye benzettim. Dişiler erkeklere nazaran sakindir. Sizinki dalaşmaz yada aynı yeme hucüm etmezlerse pek bir olay olmaz.

Hayvan yeterince besili bunu aç bırakma yöntemiyle zorlayacağız.

Kış ayına doğru gittiğimiz için bitkisel yem verip ziyan etmeyin.

Her gün önüne protein yemlerden bir tane atın. Yemezse diğeri yer, onu yerken görmesi de iyi olur. ertesi gün bir daha deneyin. Bu şekilde devam edin. İnat edecektir. Bunların inadı meşhurdur. 15 güne kadar yemeyebilir bu sorun değil yağ stoğunu kullanır.

Kediden uzak tutun, kedi tırnak atabilir. Yada kaplumbağa kediyi ısırabilir. Hayvan büyük kaptı mı bırakmaz. Parçada koparabilir.

Bu işi halledelim sonra kabuğa devit uygulamasına geçeriz. Biraz plaka atması lazım.

Bu işi halledelim sonra kabuğa devit uygulamasına geçeriz. Biraz plaka atması lazım.
Yorum için teşekkürler, bende ac bıraksam mı diye düşündüm ama sormak istedim çünkü hiç başıma gelmedi, diğer kaplumbağam dursun onun boyu da 10 cm bir haftadır birlikteler uyumlu gözüküyorlar zaten ilk gün hep yanlarında durdum kontrol için, kedimiz cok sakin ve onlara dokunmak istemiyor yaklasınca kacıyor😁

Tamam aynı akvaryumda dursunlar diğerinin yediğini görünce bu yemeye teşvik edebilir.

Sizin kaplumbağanın tepkisi nasıl? Onu takip edip koklama safhasını geçti mi?

Uzun süre tek yaşayan hayvanlar akvaryumu sahiplenir. Ortama başka hayvan girdiğinde tepki gösterebilir. Bundan kaynaklı bir dalaşma söz konusu olabilir.

Benim kaplumbagam erkek, ara sırıa flört etmek istiyor, yeni gelen dişi arkasını dönünce o da baska tarafa gidiyor ama genel olarak onun sırtına tutunarak takılıyor😁

Şu an değil ama ilerde dişiyi bunalıma sokacak kadar ileri gidebilir. Diğer taraftan dişiler 10 cm kabuk boyu sonrası daha hızlı büyürler. Özellikle kafaları, ağızlarıda büyüyeceği için kapan gibi olur. Baskın karakter olursa tepki olarak erkeğin ön kollarını ve burnunu ısırabilir. Erkek bunu öğrenince mesafesini koruyacaktır. Üzerine doğru giderse erkek geriye doğru kaçar.

Dişi erkeğin kuruna karşılık vermezse ki daha çiftleşme için ufaktır. Erkekler daha erken gelişirken dişilerde 18 cm kabuk boyu sonrasına sarkar. Önden yaklaşma yerine erkek, arkadan bacaklara ve tepeden ensesine hamle yapar. Deride kırmızılıklar olağandır. Deri yırtılmasına karşı evde baticon ve kantaron yağı bulundurun. Et dokuya inen ağır hasarlar ve uzuv kayıplarında ayırıyoruz.

Yavru alınması için yumurta en az 3 cm boyda olmalı bu da 21 cm kabuk boylarına denk geliyor. Dişiler seçicidir. Erkeği beğenmezse hayatta çiftleşmez. Hır gür de bu noktada başlıyor. Erkeğin kusursuz gene sahip olması lazım. Üstbağadaki kabuk hatası, derideki renk farkları bile sebepler arasında.

Şu an değil ama ilerde dişiyi bunalıma sokacak kadar ileri gidebilir. Diğer taraftan dişiler 10 cm kabuk boyu sonrası daha hızlı büyürler. Özellikle kafaları, ağızlarıda büyüyeceği için kapan gibi olur. Baskın karakter olursa tepki olarak erkeğin ön kollarını ve burnunu ısırabilir. Erkek bunu öğrenince mesafesini koruyacaktır. Üzerine doğru giderse erkek geriye doğru kaçar.

Dişi erkeğin kuruna karşılık vermezse ki daha çiftleşme için ufaktır. Erkekler daha erken gelişirken dişilerde 18 cm kabuk boyu sonrasına sarkar. Önden yaklaşma yerine erkek, arkadan bacaklara ve tepeden ensesine hamle yapar. Deride kırmızılıklar olağandır. Deri yırtılmasına karşı evde baticon ve kantaron yağı bulundurun. Et dokuya inen ağır hasarlar ve uzuv kayıplarında ayırıyoruz.

Yavru alınması için yumurta en az 3 cm boyda olmalı bu da 21 cm kabuk boylarına denk geliyor. Dişiler seçicidir. Erkeği beğenmezse hayatta çiftleşmez. Hır gür de bu noktada başlıyor. Erkeğin kusursuz gene sahip olması lazım. Üstbağadaki kabuk hatası, derideki renk farkları bile sebepler arasında.
tekrar merhaba, şimdilik dişinin ilgisini cekmiyor dediğiniz gibi yumurtlayacak kadar gelişmedi. Benim daha once bi dişi bi erkek 20 yaşlarında kapluşlarım vardı, dişi olanın yumurtlama hareketini cok yaptıgını gorunce akvaryum için ekstra derin kum koyabileceğim bir alan yapmıstım yinede bir gün uyandıgımda tüm yumurtalarını suya yumurtladıgını gördüm ozamanlar pek kaynak olmadıgı için ne yapacagımı bilmiyordum ve kuma gömdüm ama hiç biri doğmadı muhtemelen döllenmemişti. Daha sonra ailemin ısrarı ile kapluşlarımı göle bıraktım tabi sonra biraz pişman oldum ama uzun lafın kısası yedi yıl sonra tekrar bakmaya karar verdim😁

Hatta bu göle bıraktıgım kapluşlarım devasa bir akvaryumda çeşitli balıklarla birlikte yaşadılar, papağan zebra çeşitli çikşet balıklarla birlikte zaman zaman onlar yumurtlardı falan baya yoğun bi akvaryum bakım işi vardı, akvaryumları bir metreye bir metre genişliğinde abimn tasarladıgı bi akvaryumdu ben ozamanlar ilk okul bire flan gidiyordum, suan 34 yasındayım😁 tüm malzemeler hobiyi bırakmamızla dağıtıldı.

Yumurtalar döllenmiş olsa da suya temas ettiğinde bozulur. Kendi sıvısı kaplı biçimde kuma gömülü olmalıdır. Yer değiştirme durumunda ne şekilde duruyorsa çevirmeden aynen o şekilde yerleştirilmelidir. Ama dokunulmaması daha iyi olur.

Üzerine vuracak ısı değerine göre cinsiyet belirlenir. Üzerinden fazla zaman geçtiği için tam hatırlamıyorum. Sanırım 30 derece altında dişi, üstünde erkek oluyorlardı.

Yumurtalar döllenmiş olsa da suya temas ettiğinde bozulur. Kendi sıvısı kaplı biçimde kuma gömülü olmalıdır. Yer değiştirme durumunda ne şekilde duruyorsa çevirmeden aynen o şekilde yerleştirilmelidir. Ama dokunulmaması daha iyi olur.

Üzerine vuracak ısı değerine göre cinsiyet belirlenir. Üzerinden fazla zaman geçtiği için tam hatırlamıyorum. Sanırım 30 derece altında dişi, üstünde erkek oluyorlardı.
Evet doğrudur, ben hiç bilmiyordum

Geri