Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

60 Litre Kaplumbağa Paludaryumu

ulfet931

Gümüş 4 Üye
Akvaryumumun Dış Görünüşü:

mailto:/i/76429013.jpg

mailto:/img547/8104/83793825.th.jpg

mailto:/img205/5594/91993170.th.jpg

Akvaryum Yakın Plan:

mailto:/img831/9058/31298362.th.jpg

mailto:/img23/4007/80137637.th.jpg

mailto:/img406/2755/25906669.th.jpg

mailto:/img262/583/41895525.th.jpg

Bilgi vermesi Açısından Kuru Alan:

mailto:/img51/7114/73557069.th.jpg

mailto:/img220/1073/24514405.th.jpg

mailto:/img815/7785/77075897.th.jpg

Benim Utangaçlar Pek Poz Vermiyor:

mailto:/img815/7785/77075897.th.jpg

mailto:/img690/7489/77359268.th.jpg

Kullanılan Ana Ekipmanlar ve Fiyatları:
1-)50 x 30 x 40 cm ölçülerinde Akvaryum (30 TL)

2-)30 x 12 kuru alan için kesme cam (10 TL)

3-) Ekol 15 600 l/h Dış Filtre (60 TL)

4-) Filtreleme Ekipmanları(Seramik, Aktif Kömür) (20 TL)

5-) RS 50 Watt Isıtıcı (15 TL)

Kullanılan Küçük Ekipmanlar ve Fiyatları:

1-) Denizden toplanmış, kuru alan üzerinde kullanılan çeşitli taşlar (kullanmadan önce kesinlikle sıcak suda yıkayınız) ( 0 TL)

2-) Halı Kaydırmaz ( 1 TL)

3-) Silikon 1 Tüp, kesinlikle edinin lazım oluyor (8 TL)

4-) Termometre ve diğer ıvır zıvır (5 TL)

Kullanılan Yemler:

1-) Sera Raffy P

2-) Tetra ReptoMin Baby

3-) Lahana(nadir)

4-) Kafa başı 1 hamsinin yarısı (haftada 1, pazar günü)

Son Yorum:
İdeal gördüğüm akvaryum sistemi şu anlık bu. Akvaryumum biraz küçük(50x30x40) fakat 1 yıl daha idare etmeleri gerekiyor.

Su yüksekliğim 20 cm, bu da 30 lt suya tekabul ediyor.

Filtreleme konusunda ise sıkıntı yok, hatta fazla bile geliyor diyebilirim. Sadece temizlemesi biraz meşakkatli, her dış filtredeki gibi...

Isıtıcım bu aralar sürekli çalışır vaziyette, Antalya dahi soğuk bu aralar.

Kuru alanımdan memnunum fakat daha nasıl ısıtacağımı ve nasıl bir sistem yapacağımı bulamadım.

Her türlü fikir, görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Lütfen yazın.

RE: 60 Litre Kaplumbağa Teraryumu

gayet başarılı bir çalışma şu anlık bir tek uvb lamban eksik oda biraz pahalı şimdilik idare eder ama alman gerekli birde konudaki isim paludaryum olacaktı galiba teraryum sadece karasal ortam için kullanılan bir terim..

bakınız. (mailto:/forum/akvaryum-teraryum-paludaryum-farki-t-109.html)

Ellerinize sağlık.

Resimler düzenlenmiştir.

Evet başlık o anlık hız ile yanlış olmuş, mümkünse moderatörlerimizden düzenlenmesini talep ediyorum "teraryum" olarak.

Yine fikir ve önerilerinizi rica edeceğim, sayın kaplumbağaseverler. :)

Kuru alan, su seviyesi, kuru alanı ısıtmak için ışık, fikir ve önerileriniz nelerdir?

Bir de bir tane de iç filtre edinmek istiyorum, sizce gerekli midir?

Bir de elma salyangozu ya da daha başka bir balık/canlı, kaplumbağa ile yaşar mı? Neler yaşar

ulfet931' Alıntı:
Evet başlık o anlık hız ile yanlış olmuş, mümkünse moderatörlerimizden düzenlenmesini talep ediyorum "teraryum" olarak.

Yine fikir ve önerilerinizi rica edeceğim, sayın kaplumbağaseverler. :)

Başlık zaten "teraryum" ? :)

Forumlarda akvaryumun temizliği için vatoz balığı yaşatanları duymuştum ama hiç denemedim. İstersen bir dene :D en fazla kaplumbağa vatozu yemeğe çalışır herhalde :D

medcezir999' Alıntı:
Forumlarda akvaryumun temizliği için vatoz balığı yaşatanları duymuştum ama hiç denemedim. İstersen bir dene :D en fazla kaplumbağa vatozu yemeğe çalışır herhalde :D

1 adet vatozum 1 adet de çöpçüm var zaten :)

Çok da iyi anlaşıyorlar, bir sıkıntı yok. Başka ne canlı konulabilir akvaryuma?

Işık konusunu nasıl çözeceğim, kuru alanı ısıtmak için?

kuru alan ısıtılması için uvb lambalar en sağlamı ama gerekli vitaminler verilirse spot lambalarda kullanılabiliyor. Tercihim uvb lambadan yana.

genç kaplumbağa' Alıntı:

Sağolun :), bakalım daha başka neler ekleyebileceğiz?

medcezir999' Alıntı:
kuru alan ısıtılması için uvb lambalar en sağlamı ama gerekli vitaminler verilirse spot lambalarda kullanılabiliyor. Tercihim uvb lambadan yana.

UVB lambayı durumum kaldıramayabilir diye düşünüyorum, sorunsal ise şu;

Kaplumbağalarım günlük olarak en az 2 saat güneş görüyorlar;
Antalya'da cama yakın bir yerde kuru alanları tam 2 saat güneş alıyor.

Sorun şu ki 2 saatten sonra akşama doğru hava birden soğuyor ve bir daha kuru alana çıkamıyorlar, ya da güneşsiz günlerde kuru alan soğuk oluyor.

Ben kuru alanı sabit ısıda tutmak istiyorum akşamları 1-2 saat de olsa,
Buna göre nasıl bir çözüm üretebiliriz?

Bir de elma salyangozu ve su mercimeği arıyorum. Petshoplarda pek bulunmuyor ve internetten de alma imkanım yok, ne önerirsiniz, aramızda sahip olan, üreten var mı?

Ankara'da olsanız elimde epeyce su mercimeği vardı verebilirdim.Ben uvb lamba kullanmıyorum.Gündüz akvaryumun olduğu yere güneş geliyor.Akşamları ise spot lambayla ısıtıyorum kuru alanı.Termometre ile sıcaklığı takip ediyorum.Kışın d vitamine veriyorum güneş ışığı yeterli gelmediği için.

bence de güneş görüyorsa akşamları spot lamba yeterli olur tabi düzgün vitamin veriliyorsa. Su mercimeği ve elma salyangozu için sadece akvaryum forumlarına bakabilirsin internetten çünkü iki bitkide çok çabuk çoğaldıkları için kullananlar bedavadan dağıtabiliyor.

medcezir999' Alıntı:
bence de güneş görüyorsa akşamları spot lamba yeterli olur tabi düzgün vitamin veriliyorsa. Su mercimeği ve elma salyangozu için sadece akvaryum forumlarına bakabilirsin internetten çünkü iki bitkide çok çabuk çoğaldıkları için kullananlar bedavadan dağıtabiliyor.

Elma salyangozunun bitki değil salyangoz olduğunu biliyorum.

mailto:/img262/6214/20061221233643elma.jpg

pardon o karışmış araya :) ama yinede ben kaplumbağaların yanına başka bir hayvan sokma taraftarı değilim çünkü doğaları gereği çok vahşiler. bakın burada arkadaşımız çok güzel açıklamış mailto:/forum/kaplumbagalarla-beraber-balik-bakimi-t-106.html

Elma salyangozuyla yaşayabilen kaplumbağalar varmış.Fakat akvaryuma koyacağınız elma salyangozlarının boyutunun kaplumbağanınkinden çok küçük olmamasına dikkat edin.Benim koyduğum 3cm kadardı.1 hafta içinde kabuğu dışında birşey kalmadı.Galiba benim ki fazla agresif yaklaşıyor akvaryum da ki diğer canlılara.Ek bilgi olarak söylemek istedim.

Geri