Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

acil yardim

senaüzümcü

Yeni Üye
Öncelikle bu forma katki saglayan herkese cok teşekkürler. Kaplumbagalar hakkinda cok bir.bilgim yok fakat satildiklari kaba olum fanusu dendigini biliyorum komusumuzun kaplumbagasi da bu fanusun icindeydi 3 aylik israrim sonucunda bana verdi ve bende ona bakamayacagimi dusunerek pet shop a goturdum tam 3 pet shop gezdim ama her birinde gordugum manzara birbirinden beterdi kucucuk bir akvaryumun icinde 20 tane kaplumbaga icinde bir iki cm lik su butun hepsi ust uste yapabilecegim birsey yok ogrenciyim ancak 3 ay sonra hayvanat bahcesine birakabilirim. Bu formdan biraz arastirma yaptim istediğim boyutta akvaryum bulamayinca 25 lt lik bir kap aldim bir de isitici aldim ama bence isitici bozuk yazinda isitici gerekiyor mu gerekiyorsa yenisini alayim simdi butun yazilari okuyorum kafam çok karıştı.. Simdi bu kabin icine neler koymaliyim kuru alani nasil yapayim kum icin beyaz kum olur mu isigini da ayarladim ama kuru alani nasil ayarlayacagim bilmiyorum.. Biri bana en bastan neler yapmam gerektigini anlatabilir mi

Merhaba sena :) duyarlılığın için seni tebrik ederim... Aldığın akvaryumun boyunu yazarsan ve kaplumbağının boyunu yazarsan sana daha çok yardımcı olabiliriz... Ayrıca resimlerini eklersen geçici olarak neler yspabiliriz bakarız... Hayırlı bayramlar...

Sena Hanim merhaba

Hangi sehirdesiniz?

Kucuk oldugu icin, elden sahiplendirme oraniniz yuksek.Petshop, yeniden satar.Dogada ise, kisin kucukse dayanamaybilir

Suan isiticim var ama su o kadar sicak ki yaz oldugu icin, sanirim sizde de sorun olmaz ama bozuksa da degistirsinler.Sonra, kullandin bozdun derler. Bozuk deme nedeniniz calismamasi ise, belki su cok sicak diyedir.Daha cok bir isi yapin denemek icin, yaniyorsa hemen duzeltirsiniz.Derece lazim size bir tane.

İyi bayramlar;

Öncelikle bırakma konusunda kararlimisiniz? Bunu netleştirelim.

Eğer kesin birakacaksaniz
- 3ay sonra doğada yada hayvanat bahçesinde küçük kaplumbağaların adapte olması hemen hemen imkansızdır. Tam kış şartları. Hayvan büyük bile olsa tehlikelidir.
- bulunduğumuz dönem hayvanat bahçesi ya da doğada UYGUN bir ortama bırakmak için en doğru zaman.
- hangi şehirdesiniz ? Bırakacağınız yer ya da sahiplendirme için yardımcı olmak adına belirtmeniz iyi olur.

Eğer bırakmak bakmaya devam ederim derseniz,
- önceki geçiş akvaryumu kurabilirsiniz.
-eylul ayından önce tam düzeni sağlamak ilk işiniz.
-gecis akvaryumu olsa bile filtre, ısıtıcı, kuru alan, ısıtıcı lamba kesinlikle olmalı.
- geçiş akvaryumu kurmak için kaplumbağanin kabuk boyunu kaç cm olduğunu yazarsanız, bir resmini koyarsaniz daha detaylı bilgi verebiliriz.

- şu anlık yapmanız gerekenler ise
- mevsim gereğince ısıtıcı olmaması çok sorun olmayabilir ama hangi şehirde olduğunuza yani gece-gündüz ortam sıcaklık farkına bağlı olarak değişir.
- küçük bir filtre temizlik adına size yardımcı olacaktır. Hayvanın mikrop kapmamasını sağlayacaktır.
- zemin için silis kum kullanırız. Bulabilirseniz alıp kullanabilirsiniz, ince sarı renktedir. Bulamazsanız çakıl taşı vb. Herhangi birşey kullanmayın!
- kaçamayacağı şekilde mümkün olan en bol suyu sağlayın.
- su içinde dinlene bilmesi için küçük ipek bitkiler koyun. Petshoplarda vardır.
-kuru alan kendiniz yapabilirsiniz. Forumda ilgili bölümde örnekler var.
-kuru alan yaptıktan sonra ısitici lamba temin edin. Bu konuda da detaylı yardımcı oluruz. Forumda da ilgili bölümde var.

Vaktiniz varsa kontrol altında rüzgarsız havalarda gerçek güneş ışığında guneslendirebilirsiniz. Susuz bırakmadan tabi.

Nasıl besliyorsunuz?

Su ısıtıcının ayarına göre sıcak ise devreye girmez. Ya derece ile ki bu evde kullanılan derecede olur onunla su ısısını kontrol edip ayar yaparsın. Yada ısıtıcıyı bir kaba koyup içine soğuk su koyarak bakarsın. Büyük tencerede olur.

Yalnız dikkat et ısıtıcı hava teması olacak şekilde durmasın patlar. Kullandığın kap belli derinlikte olmalı.

Şu an için kullanmana gerekte yok havalar sıcak suda sıcak olacaktır. Kap güneşi doğrudan görmesin gün ışığı alan gölge bir yerde dursun.

Cvp: acil yardim

Isik ve filitresini ayarladim yani suan yanimda degil ama aldim birakma konusunda su yuzden demistim ben formu biraz inceledim ve ne kadar rahatlatmaya calissam da onlar icin evde bakilmanin uygun olmadigini dusundum ama size de hak veriyorum cunku 3 aylik bi sure ben bakacam elimden geldiginin en iyisiyle 1 yilda olum fanusunda kaldi yani bu sartlarda hayvanat bahcesi dediginiz gibi uyum saglamasi acisindan daha zor olur o yuzden elimden geldigince bakacam akvaryum için acikcasi cok mu aramadim bilmiyorum ama hep sus icin sanki akvaryumlar kucucuk o yuzden akvaryum bulana kadar rahat etmesi icin bu kabi kullansam uygun olur mu ? Isiticiyi once denedim bi kabin icinde ve su resmen kaynadi derecesi 25 teydi ve tamami suyun icindeydi bi hata yaptigimi dusunerek bir gun sonra tekrar denedim 22 derece de yine suyu kaynatti o yuzden ve ben sanliurfa da yasiyorum bugun bi kaba su koydum isitici olmadan sicakligini olctum 30 derece cikti

mailto:/7vZRPm.jpg
mailto:/o7lB9o.jpg
mailto:/EJMv8n.jpg
mailto:/2Z4GZj.jpg
 kusura bakmayın ilk defa form kullandığım için hala tam öğrenemedim ancak böyle parça parça oldu resimler özür diliyorum

Drgemm' Alıntı:
Merhaba sena :) duyarlılığın için seni tebrik ederim... Aldığın akvaryumun boyunu yazarsan ve kaplumbağının boyunu yazarsan sana daha çok yardımcı olabiliriz... Ayrıca resimlerini eklersen geçici olarak neler yspabiliriz bakarız... Hayırlı bayramlar...

inşallah başarabilirim yaa çok korkuyorum :(

berrakerkin' Alıntı:
Sena Hanim merhaba

Hangi sehirdesiniz?

Kucuk oldugu icin, elden sahiplendirme oraniniz yuksek.Petshop, yeniden satar.Dogada ise, kisin kucukse dayanamaybilir

Suan isiticim var ama su o kadar sicak ki yaz oldugu icin, sanirim sizde de sorun olmaz ama bozuksa da degistirsinler.Sonra, kullandin bozdun derler. Bozuk deme nedeniniz calismamasi ise, belki su cok sicak diyedir.Daha cok bir isi yapin denemek icin, yaniyorsa hemen duzeltirsiniz.Derece lazim size bir tane.

açıkçası şanlıurfa da yaşadığım için elden sahiplendirme de vereceğim kişinin yine onu ölüm fanusuna hapsedeceğini düşünüyorum... acaba ben bakabilir miyim?

Cvp: RE: acil yardim

olivia-peter' Alıntı:
İyi bayramlar;

Öncelikle bırakma konusunda kararlimisiniz? Bunu netleştirelim.

Eğer kesin birakacaksaniz
- 3ay sonra doğada yada hayvanat bahçesinde küçük kaplumbağaların adapte olması hemen hemen imkansızdır. Tam kış şartları. Hayvan büyük bile olsa tehlikelidir.
- bulunduğumuz dönem hayvanat bahçesi ya da doğada UYGUN bir ortama bırakmak için en doğru zaman.
- hangi şehirdesiniz ? Bırakacağınız yer ya da sahiplendirme için yardımcı olmak adına belirtmeniz iyi olur.

Eğer bırakmak bakmaya devam ederim derseniz,
- önceki geçiş akvaryumu kurabilirsiniz.
-eylul ayından önce tam düzeni sağlamak ilk işiniz.
-gecis akvaryumu olsa bile  filtre, ısıtıcı, kuru alan, ısıtıcı lamba kesinlikle olmalı.
- geçiş akvaryumu kurmak için kaplumbağanin kabuk boyunu kaç cm olduğunu yazarsanız, bir resmini koyarsaniz daha detaylı bilgi verebiliriz.

- şu anlık yapmanız gerekenler ise
- mevsim gereğince ısıtıcı olmaması çok sorun olmayabilir ama hangi şehirde olduğunuza yani gece-gündüz ortam sıcaklık farkına bağlı olarak değişir.
- küçük bir filtre temizlik adına size yardımcı olacaktır. Hayvanın mikrop kapmamasını sağlayacaktır.
- zemin için silis kum kullanırız. Bulabilirseniz alıp kullanabilirsiniz, ince sarı renktedir. Bulamazsanız çakıl taşı vb. Herhangi birşey kullanmayın!
- kaçamayacağı şekilde mümkün olan en bol suyu sağlayın.
- su içinde dinlene bilmesi için küçük ipek bitkiler koyun. Petshoplarda vardır.
-kuru alan kendiniz yapabilirsiniz. Forumda ilgili bölümde örnekler var.
-kuru alan yaptıktan sonra ısitici lamba temin edin. Bu konuda da detaylı yardımcı oluruz. Forumda da ilgili bölümde var.

Vaktiniz varsa kontrol altında rüzgarsız havalarda gerçek güneş ışığında guneslendirebilirsiniz. Susuz bırakmadan tabi.

Nasıl besliyorsunuz?
 ben urfa da yaşıyorum bırakacağım yer gaziantep hayvanat bahçesiydi ama hayvan kabul etmiyorlarmış özellikle bu boyutta bi kaplumbağayı ::(rtık ona eziyet çektirmden bakmak için elimden geleni yapmalıyım
 da ben kuru alanı nasıl yaparım onu bilmiyorum tekrar form daki yazıları inceleyeyim. çünkü ben silikonla bir tahtayı sabitleyip kendisinin rahatça girip çıkabilmesi için hem kuru alan hem de kum havuzu yapmak istiyordum ama o kısmı nasıl sabitleyeyim bilmiyorum. fotografları attım siz bir baksanız eğer suyun yüksekliği çok olmayacaksa ben silikonla yapayım çünkü siliyon suda çok dayanmazmıs düşermiş 
4 gündür ben de haşlanmış tavuk verdim yedi marul yemedi haşlanmış yagsız kıyma verdim onu da yedi bir de komşumuz bir yem verdi ilk gün onu verdim yedi ama ben sonra kestim "pets family turtle stıck" diye bişey ben zararlı olur diye kestim çunku önerilerde yoktu zaten kaplumbagayı aldıkları yerdeki adam vermiş onlara da ve günde sadece bir kez bununla besleniyormus

cem' Alıntı:
Su ısıtıcının ayarına göre sıcak ise devreye girmez. Ya derece ile ki bu evde kullanılan derecede olur onunla su ısısını kontrol edip ayar yaparsın. Yada ısıtıcıyı bir kaba koyup içine soğuk su koyarak bakarsın. Büyük tencerede olur.

Yalnız dikkat et ısıtıcı hava teması olacak şekilde durmasın patlar. Kullandığın kap belli derinlikte olmalı.

Şu an için kullanmana gerekte yok havalar sıcak suda sıcak olacaktır. Kap güneşi doğrudan görmesin gün ışığı alan gölge bir yerde dursun.

zaten burda hava bu ay 70 dereceyi gördü ::Dafayı yiyecektik o yüzden onu mümkün olduğunca gölge de tuttum günde iki defa bes dakika güneşe çıkardım ama suyuyla

akvaryum silikonu diye bişey varmış peki bu amca bana neden silikon suya dayanmaz dedi  :realmad:
ve ikinci olarak kuru alanda kum havuzu uygun değilmiş bunu öğrendim

Hayvanın boyu kısa ama 1 yaşı geçmiş normalde en az iki kat boyu olmalıydı. Dediğin gibi kötü şartlarda bakılma neticesi bu boyda kalmasına neden olmuş.

Kaba kuru alan niyetine pürüzsüz bir taş koy şimdilik. Güneş işi ise şöyle havanın serinleştiği zamanlarda yani 35 dereceyi aşmayacak sıcaklığa denk gelen saatler olsun. Ya sabah civarı ya da akşam civarı ama urfanın ısı değeri yüksek çıkarmasan iyi olur diye düşünüyorum.

Suyu emsal sıcaktaki su ile yenileyeceksin. Soğuk ya da sıcak olmayacak.

Yem olarak sera raffy P ve raffy I yemleri kullan.

Akvaryum silikonu kullanılacağı yer kuru olacak şekilde uygulanıp sertleşmesi ve kokusunun gitmesi beklenecek sonra su içinde birşey olmaz. Akvaryumu yaptıkları şey bu silikon zaten.

O koyacağın taşa yada kuru alan niyetine ne yaparsan ona bağlı. Kaçma boşluğu bırakacaksın bu da hayvan dik durduğunda kafası tepe noktadan sarkmayacak kadar olacak. Max sınır bu. Kuru alan olarak kullandığın ürün ne ise hayvan üst noktasına çıktığında ayakları kuru yerde kalacak kadar su doldur. Bu hayvanın yüzmesine engel olmasın köşeye koyarsın.

Geri