Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ağzını bile açmıyor

cansu2361

Bronz 4 Üye
Merhaba daha önce mınık kızımız ıcın kaplumbağa hastalıklarına yazmıstım. Ama beslenme sorunu benı çok endişelendiriyor. Ağzını bıle açmıyor, stıck yem zaten yemıyor, karıdese bayılırdı onu da yemıyor. 2 hafta oldu hıcbısey yemedi. Gozlerı gayet sağlıklı, yan da yuzmuyor. Kuru alana fazla çıkıyor, dıbe batmıyor. Ağzına vıtamın damlatıyorum. Ama artık napacagımı şaşırdım. Şırınga ve damlalık alıcam bugün. Ama ağzını nasıl açtırıcam bılmıyorum. İnternette de böyle bısey varmış yorumlardan gördüm mailto:/Product/prodac-tartavit-kaplumbagalar-icin-likit-besin-takviyesi-30-gr
Napayım ne onerıyorsunuz?

Cvp: ağzını bile açmıyor

Lamba var ısıtıcısı henüz yok ama kalorıferın uzerınde suları ılık oluyor.

Agzini arada acip kapatma(esneme disinda),ses cikartma ,altkabuktaki sari renkte degisme var mi?

Hayır renk degısıklıgı yok nefes alırken genelde boğazı sısıyor çıt sesı dıye bır ses duyuyorum, ağzını arada bır de olsa acıyor ama sık degil. Akcıger enfeksiyonu sanırım. Veterınere goturcem zaten ama ne yazık ku ancak haftaya mümkün. O zamana kadar hıc olmazsa yemek yesın ıstıyorum. Napabılırım?

bu konuda yazmıştım.
mailto:/forum/konu-istahsiz-kaplumbagalara-prodac-tartavit.html?highlight=prodac+tartavit

su ısıtıcısını hemen hallet. su ısısı sabit ısı değerinde olmalı. kuru alan ile su ısı değerleri belli bir ısı değerinde değilse bu adaptasyon açısından hayvanı hasta edebilir.

vitamini ağız çevresine ruj gibi süreceksin. hayvan ağzını açmak istemezse açmaz. zorlaman yaralaman demek. yalnız sürekli verme 2 günde bir olsun. vitaminin aşırısı da zararlı olur.

Tamam yapıcam, pekı veterınere gidene kadar yapabileceğim başka bır şey var mı? Korkuyorum bır şey olacak gidene kadar dıye

su ısıtıcı alacaksın. eczaneden genta damla da alıp her gün bir damla kadar bir oran verebilirsin. kuru alanda gözlerine ve kulaklarına da tepeden damlatabilirsin.

Bır de bulaşır mı dıgerıne? Ayırmalı mıyım?

Son olarak geçtiğimiz bır saat ıcınde 2 defa ters döndü kendını de duzeltmıyor yanı debelenmıyor, ben duzelltım. Bır anlamı var mı?

Damlayı mama kabında falan vereceğim dı mı? Dıgerınden ayrı olarak?

Şırınga kullanacaksanız belirtmekte fayda var.Enjeksiyonda kullanılan klasik şırıngalar doldurduğun kadar boşaltma prensibi ile çalışır.Yani eğer eliniz alışık değilse ve şırıngayı bolca doldurursanız doldurduğunuz tüm sıvıyı ağzına boşatırsınız.Buda istenmeyen bir durum yaratır tabi.Tavsiyem 0.1 mg kadar şırıngaya alıp öyle denemeniz.0.1 mg 1 damlaya eşdeğer diye tahmin ediyorum.Ama siz öncesinde bir deneme yapın.Doldurma hassasiyeti boşaltmaya karşın çok daha iyidir.

ağzına damlatabilirsen direk damlat ya da ağız çevresine sür. ters dönmesi iyi değil. akciğer enfeksiyonu ileri safhaya gelmiş. kabuğunu geçen suda durmalı artık. hayvan boğularak ölebilir. hayvanda enerji namına birşey kalmamış. hayvan uzatmaları oynuyor. ya akvaryuma bırak boğulsun kurtarsın ya da uğraşıp bir müddet daha yaşat. tedavi işi tecrübe olsun. ama sonuç değişmeyecek.

Kesin ölecek mi? Naparsam yapayım bır yolu yok mu?

hayvanın kabuk boyu ne kadar ?

3,5 Cm aldığımdan berı buyumedı bu, ama dıgerı sağlıklı aslında o en başta daha küçüktü sımdı kabuk degıstıryor. Ayırdım ıkısını bu arada?

ölecek. o boyda kurtarması imkansız.

ısıtıcıyı almayı unutma. o en önemli ekipman.

:( off elımden gelenı yapıcam ama :( pekı dıgerı depresyona gırer mı arkadaşına bısey olursa?

tek kalmanın tedirginliği olabilir. hayvan ufak.

Isıtıcı yok nasıl olsa bence ayırın öldüğünü görmesin.Benim diğer kaplumbağam öldüğünde annie durgunlaştı iştah azaldı.Bana ters ters bakıyordu hatta.Çok kötü olmuştum.Bana kalırsa anlıyorlar ve çok etkileniyorlar.

Sonra annie'ye yenı bır arkadaş mı aldınız?

Geri