Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ailemizin yeni üyesi 'Ceviz'

ecemkoten

Bordo Bereli
Evet belki bana kızıcaksınız kaplumbağa ticaretine prim verdim diye ama napayım görünce dayanamadım aldım. Ailemizin yeni üyesi ceviz Polediscus sinensis türü yani yumuşak kabuklu.
2 gündür hiç bir sorun yaşamadı bizim kırmızı yanaklarla. Hatta kırmızılar onu görmezlikten geliyo bu üstlerine yapışıp kokluyo ama bizimkilerin umrunda değil. Çok ayrı bi tatlılığı var ve çok akıllı. Bakımı hakkında araştırma yapmıştım baya ama herkesin nette yazdıkları pekte doğru değilmiş. Daha yeni gelmesine rağmen ortama çok iyi alıştı tam bir obur olarak ilk geldiği dakikadan beri yemeklerini aksatmadı :)

mailto:/img21/1949/dsc1090o.jpg
mailto:/img171/151/dsc1091h.jpg
mailto:/img690/986/dsc1094n.jpg

Buda hep beraber. NOT : FOTOĞRAF ÇEKİLEBİLMEK İÇİN BU KABA ALDIM.

mailto:/img41/8676/dsc1082it.jpg

Cvp: Ailemizin yeni üyesi 'Ceviz'

Allahım bu nedir, nasıl bir tatlılık bu insan kıyamaz dokunmaya buna :)

Sanıyorum yumuşak kabuklular, ısıtıcı lambaya pek ihtiyac duymuyor aynı şekilde uvb lambaya genelde suyun içinde ve kumun altında kendini gömerek yaşıyorlar. Ayrıca doğaları gereği saklanmayı sevdiğinden mağara gibi şeyler hoşlarına gidiyor..

Sizin akvaryumunuzun tabanında kendini gömecek kadar ince taneli kum var mı acaba? Çünkü tehlike gördüklerinde ya da tedirgin olduklarında kırmızı yanaklılar gibi kabuklarına çekilmezler, kuma gömülür ya da mağaralarına saklanırlar..

Akvayumuma kum Ceviz geldiği gün eklendi :) Sizin söylediğinizi daha öncede duymuştum aldım o yüzden. Bide saklanıcağı bir mağara şeklinde kaya var onada arada giriyo şuan küçük olduğu için :) Isıtıcıya ihtiyaç duyuyorlarmış öyle dedi veteriner ama dediğiniz gibi kuru alana çıkmadıkları için lambayada ihtiyaç duymuyolarmış :)

Değil mi çok şeker :) Bende dokunmaya kıyamıyorum :)

Bu arada yavru softshell kaplumbağalar bir miktar deri solunumu da yaptıkları için oldukça enfeksiyona açıklar. Özellikle sudaki kimyasallardan çok kolay etkileniyorlar. Umarım sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde büyütürsünüz Ceviz'i :)

Bir de nacizane bir öneri softshellerin ağız yapıları biraz daha dardır o yüzden stick yemleri bölerek verirseniz daha kolay yerler..

Sevgilerimle..

Aynen dediğiniz gibi yapıyorum :) Karidesleri bile yemekte zorlandığı için üçe bölüyorum :) İlginiz için çok teşekkür ederim :)

yanlız bu kaplumbağa büyüyünce sakın elinizle yem vermeye kalkmayın ağzına her an elinizi kapabilir :D

fındık ile fıstık çok büyümüşler :D

Evet ufacığı bile fena ısırıklar yapıyomuş büyümüş halini düşünemiyorum :D

Farkettiğiniz için teşekkür ederim özellikle Fındık aldı başını gidiyo :D

Hayırlı olsun yeni soft hell iniz :D Maşallah aşırı tatlı. Bu kaplumbağaya kırmızı yanaklarda daha fazla karides vermenizi öneririm. Çünkü %90 etçil bir canlı, çok nadiren bitki yerler doğada. Bir de küçükken kırmızı yanaklardan daha yavaş yerler, ancak büyüyünce hızlarına yetişirler kırımızı yanakların. Yemlerken bir gözleyin bakalım eğer bir sorun varsa yavaş yemesinden dolayı ayrı bir kapta yemleyin. Uzun ömürler dilerim miniklerinize :)

ecemkoten' Alıntı:
Evet ufacığı bile fena ısırıklar yapıyomuş büyümüş halini düşünemiyorum :D

Farkettiğiniz için teşekkür ederim özellikle Fındık aldı başını gidiyo :D

çok iyi bir besleyiciniz gerekli ilgiyi gösteriyorsunuz kaplumbağalarınıza

Ceviz'e bayıldım bittim :)
O nasıl bir şirinlik öyle.
İnşallah sağlıkla ve barış içinde büyür sizin afacanlar.
Evde bir akvaryum daha kuracak yerim olsa hiç düşünmeden alıp bakmak istediğim türlerden birisi :)
Çok hassas bir kaplumbağa.Aman su değerlerinize çok dikkat edin.Hatta test kitlerini kullanarak emin olun değerlerinizden.
Akvaryumunuzda derisine zarar verecek hiç bir şey bırakmayın.Ufacık çıkıntılı bir kaya bile bu kaplumbağalarda enfeksiyona yol açabilecek yaralanmalara neden oluyor.
Nazar değmesin ^^

Benimki aldığım günden beri büyük. 1. senemi tamamladım yani yeniyim elimi çok fena ısırdı :D

emronyus' Alıntı:
Hayırlı olsun yeni soft hell iniz :D Maşallah aşırı tatlı. Bu kaplumbağaya kırmızı yanaklarda daha fazla karides vermenizi öneririm. Çünkü %90 etçil bir canlı, çok nadiren bitki yerler doğada. Bir de küçükken kırmızı yanaklardan daha yavaş yerler, ancak büyüyünce hızlarına yetişirler kırımızı yanakların. Yemlerken bir gözleyin bakalım eğer bir sorun varsa yavaş yemesinden dolayı ayrı bir kapta yemleyin. Uzun ömürler dilerim miniklerinize :)

Çok teşekkür ederim :) Evet baya yavaş yiyor o yüzden bölerek atıyorum :) Her öğün iki tane mi veriyim karides ?

EMRE1991' Alıntı:
çok iyi bir besleyiciniz gerekli ilgiyi gösteriyorsunuz kaplumbağalarınıza

çok teşekkür ederim böyle düşünmeniz çok güzel :)

zencefil' Alıntı:
Ceviz'e bayıldım bittim :)
O nasıl bir şirinlik öyle.
İnşallah sağlıkla ve barış içinde büyür sizin afacanlar.
Evde bir akvaryum daha kuracak yerim olsa hiç düşünmeden alıp bakmak istediğim türlerden birisi :)
Çok hassas bir kaplumbağa.Aman su değerlerinize çok dikkat edin.Hatta test kitlerini kullanarak emin olun değerlerinizden.
Akvaryumunuzda derisine zarar verecek hiç bir şey bırakmayın.Ufacık çıkıntılı bir kaya bile bu kaplumbağalarda enfeksiyona yol açabilecek yaralanmalara neden oluyor.
Nazar değmesin ^^

Çoook teşekkürler Arzu hanım :) Çok sevimli ve çok akıllı çok ilginç hareketleri var :) Zaten ne kadar narin oldukları yüzüşlerinden belli :)
Test kitlerini nerden bulabilirim ?

İnternet sitelerinden, hayvan dükkanlarından bulmanız mümkün.
mailto:/forum/Konu-su-degerlerinin-olcumu.html
Bu konuda benim kullandığım kit ve sonuçlar var.Belki size fikir verebilir :)

Çok tatlıymış. ilk defa gördüm garibime de gitti biraz.
Sağlıklı birliktelikler...

Çok tatlı :) bu tür hangi fiyat aralığında satılıyor?

@Ahmet95:
10 ila 50 TL arasında değişiyor fiyatları. Ancak almadan önce düşünsen iyi olur. Hassas ve bakımı zor bir kaplumbağa çünkü.
@Ecemkoten:
Size önerim karidesin yanında Sera Raffy Royal vermeniz. Bu yem tamamen kurutulmuş balık yavrularından oluşuyor, hemen hemen tamamen etçil olan bir kaplumbağa için en uygun yemlerden birisi. Haftada 2 gün Royal, 2 Gün karides ve 3 gün Paffy P ile besleyin kaplumbağanızı. Ayrı bir kapta yemleme yapmanız daha iyi olur kaplumbağanıza. Çünkü bu kadar protein ağırlıklı bir diyeti kırmızı yanaklarla aynı akvaryumda yaparsanız kırmızı yanaklar obez olabilir. Bu yüzden iki farklı türe iki ayrı diyet uygulamalısınız. Tıpkı kırmızı yanaklar gibi bu kaplumbağalara da her öğünde kafaları büyüklüğünde yem vermeniz yeterli. Bu arada akvaryumunuza 5 cm kalınlığında silis kum veya içine rahatça sığabileceği büyüklükte bir mağara eklemeniz şart. Çünkü saklanma içgüdüsü çok fazla olan bir tür.

Kumum 3 cm ama büyüdükçe yükselticem saklanabiliceği bir mağara var :)

Emre bey yalnız bende karides olarak sadece raffy royal var zaten başka karides yok. Ayrıca karideste edinmeli miyim ? Farkı nedir ?

Bence gerek yok :) Raffy Royal yeterli zaten içinde artemia var.

Eğer Royal'in içinde balığın yanında karides varsa bence de ayrıyetten karidese para vermeyin. Sera'nın içinde sadece karides bulundurduğu Raffy I diye bir yemi var, içinden bazen küçük balılar da çıkıyor ama %98 karides. Haftada 4 gün royal, 3 P verin eğer dediğiniz gibiyse.

Royal içinde karideste var balıkta. Bence yeterli olur.

Geri