Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ailemizin yeni üyesi Ray ve canlı bitkiler :)

ecemkoten

Bordo Bereli
Arkadaşlar akvaryuma bikaç canlı bitki aldım daha şimdiden didikliyolar :) Ama görüntü pek güzel olmasada en azından doğal bir ortam oldu :) Yorumlarınızı bekliyorum :)

mailto:/img46/3723/dsc1494sz.jpg

mailto:/img171/7924/dsc1499z.jpg

Buda 10 tane salyangozumdan bir tanesi. Kendileri kuma gömüldüğü için bitek bunu bulabildim :)

mailto:/img94/7687/dsc1500v.jpg

Ve işte gelelim asıl konumuza :) 9 cm boyundaki yeni evladım Ray :) Cinsiyetini anlayamadım ama tırnaklar kısa kuyruk kalın ? :) O bir çizgili kaplumbağa :)

mailto:/img577/4372/dsc1511t.jpg
mailto:/img827/7027/dsc1512u.jpg
mailto:/img843/8531/dsc1516o.jpg
mailto:/img839/1926/dsc1521x.jpg
mailto:/img231/4510/dsc1523g.jpg
mailto:/img716/7108/dsc1524u.jpg

Cvp: Ailemizin yeni üyesi Ray ve canlı bitkiler :)

Çizgili kaplumbağaların boncuk gözleri hep bana çok şirin gelir. Güle güle kullanın bitkileri de. Akvaryumu büyütürsem kesin bir çizgili alacağım :)

Bu arada bitkiler silis kumda yaşayacaklar mı yoksa bitki kumu alacak mısnız? Pek bilgim yok bu konuda :)

ailenizin yeni üyesi epey şanslı.

bitkilerin güzel görünmediğini de nereden çıkardınız bence gayet güzel ve doğal bir görünüm oluşturmuşlar.

salyangozlar hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
ne yerler, nasıl yaşarlar, kapluşlara uyum sağlayabilirler mi? kapluşlar onları rahatsız eder mi?

teşekkürler.

Çizgili tam bir şapşall :D
Akavaryum hoş oldu.İnşallah sakin sakin yaşarlar :D

Ecem Hanım,

Bitki ve minarelerin satış fiyatlarıyla ilgili de bilgi verebilir misiniz?

Emin bey ince silis kum zaten bitki kumu olarak kullanılıyormuş :) Ama az geldi ve şimdiden bitkilerin yarısı çöpe gitti :D Fotoğrafları çekmeden önce baya bi saz vardı ama sazların köklerini bile mahfettiler sağolsunlar :) Nilüfer aldım ama dikemedim kum azlığından ötürü. En beğendiğim bitki anubias oldu. Şu iki kahverengi kayada duranlar. Ona dokunmadılar bile zaten acıymış bitki :)

Minareleri ücretsiz verdiler bilmiyorum o nedenle.
Şu iki kaya arasındaki anubias 9 tl.
Eledoa (mangonun yanındakiler) kökü 3 tl
Nilüfer 10 tl
Suyun yüzeyinde su mercimeği var o 5 tl
Sazların kökü 3 tl

Burak bey çok teşekkür ederim yorumunuz için :) Salyangozlar birşey yemiyorlar kumların altındaki artıklarla besleniyorlar özel bir yem vermenize gerek yok. Tabi bu minare salyangozları için geçerli. Kapluşlar iki kokladı sonra zarar vermediler. Şuanda 10 tane minare salyangozum var dolanıyorlar öyle :) Adam çabuk ve çok ürediklerini söyledi. Yaklaşık 1 hafta sonra sayıları iki katına çıkabilirmiş :)

Arzu valla senin fikirlerinle oldu akvaryum :) Çizgiliye aşığım şuan bildiğin :)

nilüfer su üstü bitkisi değil mi?
Onu dikmene gerek yok diye biliyorum ben :)

Bitkiler için genelde demir içerikli kumlar ya da özel bitki toprakları kullanılıyor.
Ama aldığın bitkileri idare eder sanırım.
Eğer bitkiler akvaryumda tutunmayı başarırsa ışık ve gübre ihtiyacı doğacaktır haberin olsun :)

Minareler diğer salyangozlara göre daha yavaş ürüyorlar.Gündüz pek ortalıkta olmazlar.Gece camlarda görebilirsin onları :D

Salyangozlar çok tatlı beklediğimden de tatlı çıktılar :)

Nilüferi köklü verdi valla bana :D Kalın bir kökü var hatta.

Eğer tutanabilirseler kumu da değiştiririm problem olmaz ama anubiasa bayıldım görüntüsü mükemmel. Eledoalarda güzel ama tutturamadım tam onları.

Ben de yarın minareler için bir Beşiktaş Çarşıya uğrayayım :)

Eledoları kuma gömmene gerek yok :)

Ama nilüferi de dikmen gerekiyor haklısın :D
Ama onun kökü epey büyük oluyor.Kumun az kalır ona :D

Aynen kökü çok kalın yetmedi o yüzden ve kurudu uzun süre suya girmediği için. Bende diyetlerine ilave olarak vericem nilüferi :) Eledoaların köklerini yiyolar kuma gömmezsem :D

Emin bey Floraya gidin belki ordan ücretsiz verebilirler :)

Zaten oraya uğrayacağım; adamla baya muhabbetim var :)

Ordakiler baya bir bilgili bu konuda ya :) Kilolu bir beyfendi var çok yardımcı oldu :) Onun gazıyla aldım Ray'i :) Yarın gidince söyler misiniz bu türk kaplumbağası değil çizgili kaplumbağa :D O bana türk kaplumbağası demiştide :D

Umarım pet shop sahibi her zaman ki gibi ( istisnalar hariç ) cebini düşünüp size adi salyangoz vermemiştir. Eğer öyleyse onlardan kurtulmak çok çok zor. Bu arada akvaryumunuz gerçekten çok hoş görünüyor. Anubias'lar biraz da sert bir bitkidir. Ondan dolayı da yiyememiş olabilirler.

Ayrıca çizgili çok çok hoşuma gitti. :) İmkanım olsa ben de bir adet büyütmek isterdim. :)

Bitkiler genellikle düşük destekli ( low tech ) Co2 desteği istemeyen demek yanlış olur. Her bitki Co2 ister fakat sizdeki bitkiler ( saz , eledoa , anubias , nilüfer ) Co2 olmadan da sağlıklı bir şekilde büyütülebilir.

Bir konu da emin değilim ama bir yazıda okumuştum şimdi onu tekrar arıyorum Eledoa ve Nilüfer bitkileri biraz da suyu temizlemek amaçlı kullanılıyor demişlerdi. Suda oluşan nitratı emerek gelişiyorlarmış. Eledoa'nın fazla dikilmesi diğer bitkilerin gelişimini yavaşlatıyormuş hatta ve hatta durdurabiliyormuş.

Çizgililerin diğer ismi yerli kaplumbağa diye de geçiyor. Belki o yüzden öyle demiştir :)

Bu arada adi salyangozlar yuvarlak oluyor sanırım, bunlar daha çok sivri gibi. Ordaki adam yalan söylemez ben kefilim zaten :)

Bu arada bütün bitkiler nitrat kullanır ama dediğiniz bitkiler belki daha çok emilim yapıyordur.

UtkuKurt' Alıntı:
Umarım pet shop sahibi her zaman ki gibi ( istisnalar hariç ) cebini düşünüp size adi salyangoz vermemiştir. Eğer öyleyse onlardan kurtulmak çok çok zor. Bu arada akvaryumunuz gerçekten çok hoş görünüyor. Anubias'lar biraz da sert bir bitkidir. Ondan dolayı da yiyememiş olabilirler.

Ayrıca çizgili çok çok hoşuma gitti. :) İmkanım olsa ben de bir adet büyütmek isterdim. :)

Bitkiler genellikle düşük destekli ( low tech ) Co2 desteği istemeyen demek yanlış olur. Her bitki Co2 ister fakat sizdeki bitkiler ( saz , eledoa , anubias , nilüfer ) Co2 olmadan da sağlıklı bir şekilde büyütülebilir.

Bir konu da emin değilim ama bir yazıda okumuştum şimdi onu tekrar arıyorum Eledoa ve Nilüfer bitkileri biraz da suyu temizlemek amaçlı kullanılıyor demişlerdi. Suda oluşan nitratı emerek gelişiyorlarmış. Eledoa'nın fazla dikilmesi diğer bitkilerin gelişimini yavaşlatıyormuş hatta ve hatta durdurabiliyormuş.

Eledoadan 4 kök dikebildim zaten :) Petshoptaki adamda söyledi suyu temizlediklerini :) Çok bilinçsizce almıştım bitkileri ama sizin sayenizde bakımlarının kolay olduğunu öğrenmiş oldum :)

Anubiaslara gerçekten bayıldım eğer tutarsa bikaç tane daha alıp akvaryumun her yerini bile döşeyebilirim onlarla. Gerçekten çok güzeller çünkü :)

Salyangozların baya bir üreyeceğini söyledi. Ama benim için sorun yok ben bakarım onlara çok güzel onları izlemek :) Peki minareler büyüyor mu bu boyda mı kalıyor ?

eminemre' Alıntı:
Çizgililerin diğer ismi yerli kaplumbağa diye de geçiyor. Belki o yüzden öyle demiştir :)

Bu arada adi salyangozlar yuvarlak oluyor sanırım, bunlar daha çok sivri gibi. Ordaki adam yalan söylemez ben kefilim zaten :)

Bu arada bütün bitkiler nitrat kullanır ama dediğiniz bitkiler belki daha çok emilim yapıyordur.

Evet yerli türmüş bende yeni öğrendim :)
Evet bunların ucu sivri baya. Bugün ordaki adam bana baya uğraştı içi dolu salyangoz bulmak için :D Balıklar yemiş hepsini :D

Oradaki adamı bilmediğim için birşey söylemem Emin Bey ama biliyorsunuz ki ülkemizde bu işi onuruyla yapan çok az sayıda insan var. Çoğu kişi cebini düşünüyor ve bundan kaynaklıdır ki bir yerlere gelemiyoruz. Bende Veterinerlik istiyorum ve söylediğim kişiler gibi olmamak için çoğu forum sitelerine üyeyim okuyorum , araştıyorum. :)

Evet bütün bitkiler nitrat kullanır Eledoa'nın aşırı derecede kullandığına kendim şahidim. Sadece 2 kök almıştım ve sonra verecek yer aramıştım.

Bitkilerin şu yönünü çok seviyorum. Fotosentez yaparken çok güzel görünüyorlar. Saatlerce oturup o minicik baloncuğu çıkartmasını beklerdim zamanında :)

Bence öyle bir hataya düşmeyin. :) Anubiaslar gelişecektir. Akvaryumunuz gelişimlerine uygun. Bitkiler için gerekli ışıklandırmayı yaparsanız kısa sürede gelişimlerini fark edersiniz. 2 adet bence şimdilik yeterli. Farklı köşelere koyduğunuz da ileride büyüyecekler ve çok daha güzel bir görünüme kavuşacaklardır.

Aynı yerdeler mecburen çünkü kaya ile tutturdum onu :) Gelişmeleri yetmezse almayı düşünüyodum zaten :) Ama dediğiniz gibi bekliycem :) Bitkiler gerçekten muhteşem. Eledoayı tutturabilirsem oda güzel olucak umuyorum :)

Bitki işi biraz da sabır işidir. Eledoa'nın filizleri 10-15 cm olduğu zaman filizleri dikkatli bir şekilde kırdıktan sonra kuma gömüp bu şekilde çoğaltabilirsiniz. :)

[Geçersiz link]

Buyurun çok hoşuma gidiyor dediğim olaydan çok güzel bir örnek :)

Utku bey açamadım malesef linki :)

Geri