Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akciğer Enfeksiyonu (Respiratory Infection)

Cvp: Akciğer Enfeksiyonu (Respiratory Infection)

lütfen yardım edin eğer diğer kaplumbağam sağlıklıysa hasta kaplumbağamın yanında durmalı mı ne yapmalıyım?

Geçmiş olsun eğer yemek yiyen kapluşunuzda alt kabukta renk değişiminden başka hiçbir sıkıntı yoksa tedavide ayırmanızı öneririm tabii su sıcaklığı sağlıklı kapluş için de 28 derecede olmalı. Ancak hastalık olup olmadığının kesin tanısı için bir veterinere götürmeniz ve tedaviyi de veteriner kontrolunde yapmanız kapluşların sağlığı açısından daha doğru olur.

Peki kapluşum sağlıklıysa iki tane mi teraryum almalıyım

Kaplumbağalarınızdan bir tanesi hasta ise sağlıklı olan da gereksiz antibiyotiğe maruz kalmasın diye hasta olanı tedavi için ayırmanız gerekir. Ayırdığınız yerde de tamamen bir paludaryum kurmasanız bile ısıtıcı, kuru alan(su seviyesi çok az olacağı için küçük bir taş olabilir) ve kuru alan lambası olması gerekiyor.

çok teşekkür ederim umarım iyileşir

Merhaba,

4 gün önce Miko isimli sevimli kapluşumuzu aldık ancak ilk günden beri yem yemiyor. İlk başta ortama alışamamıştır dedik ama hala birşey yemiyor ve bugün kuru yerde daha çok vakit geçirmeye başladı. Ayrıca tek gözü kapanıyor ve tırnakları ile onu düzeltmeye çalışıyor. Arada bir suya inip yüzüyorda gelip te yem yemiyor :(

Şu an için plastik kapta bakıyorum ama Miko'dan 1 gün sonra aldığım Rafi'de bir sorun yok ve gayet iştahlı, hareketli. Daha yemin kabını görünce çıldırıyor.

Sizce antibiyotik tedavisine başlamalı mıyım?

Önce akvaryuma geçip ısıtıcıyı alın. isterseniz 1 şişe antibiyotik verin gene düzelmez suyun sabit bi sıcaklıgı olması lazım

Arkadaşlar benim su kaplumbağamda sesli nefes alıp veriyor, akciğer enfeksiyonu olabilirmi ne yapabilirim???

Hırıltılı nefes alma akciğer enfeksiyonu belirtilerinden bir tanesi, diğer semptomlar da var mı yan yüzme yem yememek veya kuru alanda fazla vakit geçirmek gibi. Tek başına sesli nefes almada dahi her ihtimale karşı vakit kaybetmeden bir veteriner hekime götürmeniz gerekir.

sadece sesli nefes alıyor, yem yiyor düzgün yüzüyor

kaplumbağalarımdan birisi 3 hafta öncesine kadar içlerinde en hareketli ve oburu iken durağan hale geldi. bunu soğumaya bağlıyorum. ısıtıcı takviyesi ile durumu düzelttim. diğerleri canlandı. yemleri kapışıyorlar. bu genellikle taş üstünde duruyor ve yem yemeyi kesti. suya girdi mi canlanıyor. özellikle su değişimi zamanı tutabilene aşkolsun. hareketlerinde sorun yok. yalnız durduğunda düzenli olarak boynunu ileri götürüp esner gibi ağzını açıyor ve kapadığında boyun altından tık tık ses çıkarıyor. korktuğum akciğer enfeksiyonu kapmış olması. görüşlerinizi bekliyorum. teşekkür ederim.

banyoterligi' Alıntı:
Önce akvaryuma geçip ısıtıcıyı alın. isterseniz 1 şişe antibiyotik verin gene düzelmez suyun sabit bi sıcaklıgı olması lazım

Öncelikle antibiyotik (monodoks) tedvisine başladım ve şiş gözleri 5 gün sonra düzeldi, artık gözlerini açabiliyor. Hareketi büyük ölçüde arttı.

Ayrıca 3 gün öncede akvaryum ve ısıtıcı ortamını sağladık. Ve mutlu son :smile: 15 günün sonunda bugün yem yemeye başladı Miko...

Darısı tüm hasta Tospiklerin başına :smile:

benim kaplumbağamda kafasını içeri çekerken hapşırmaya benzer bir ses çıkıyor. kuru alanda kurumayı da çok seviyor ama bir saate yakın kaldığı da oluyor. hasta mı ya?

Yem yemesinde bir sorun yoksa, yüzmesinde de bir durum yoksa bu bahsettiğiniz davranışlar normaldir.

Merhaba, kaplumbağam iki hafta önce evin içinde kayboldu. İlgisiz bir besleyici değilim. 9 aydır benimle. Cok hareketli ve oldukça sağlıklı idi. Küçük yeğenim ben evde yokken oynamak için akvaryumundan cıkarmıs ve ne kadar aradıysak bulamadık. Aradan iki haftayı askın bir süre geçti.Dün koltuguniçindeki yatak kısmında buldum. Oraya nasıl girmis oldugu hakkında en ufak fikrim yok.

Buldugumda oldukca bitkindi. Ilık suya tutup kabugunu fırcaladım. Akvaryumunu temizlemistim. Vitamini yemini koyup akvaryumuna koydum akvaryumda hareketsiz su üzerinde duruyor ancak zemine cıkardıgımda ortalıkta geziniyor. Veterinere gösterdim acıkcası ilgilendi diyemem. İlgilenmeyi bırakın bir canlı sıfatıyla bile bakmadı. Yem yemiyor, bu halde de akvaryumda bırakmak istemiyorum. Ne yapmam gerektiği konusunda beni yönlendirmenizi ilgili kisilerden rica ediyorum.

Kaplumbağa o kadar zaman susuz ve yemsiz kalmış ise müdahale etmeniz gerekir. İlk önce ağızdan vitamin verin. Bunu bir şırınganın iğnesini çıkarıp direk ağzına bir kaç damla sıkarak uygulamalısınız. Eğer ağzını açmakta direnirse biraz mücadele edin ama yaralanma riskine karşı fazla zorlamayın. Son çare olarakta hayvanın başı yukarı gelecek şekilde tutup ağzına vitamin damlatmak. Başını muhtemelen içeri çekeceği için ağzı burnu vitamin içinde kalacağından biraz içme ihtimali var. Tabi bunu yaparken burnuna kaçıp püskürtürse korkup kaplumbağayı düşürmeyin.

Susuz bu kadar zaman geçirince atapte olamamış olabilir. Su ısısını 28 altına düşürmeyin. Yüzüşünü bir süre gözlemleyin. Bırakın yüzmeye çalışsın. Eğer nefes almakta zorlanır boğulma riski meydana gelirse müdahale edin. Hatta akvaryum su seviyesini düşürüp rahatça hareket etmesini sağlayın. Şu an bitkinlikten yüzemiyordur ama suya çok ihtiyacı var. Gerekirse seviyeyi düşürünce biraz suyada vitamin damlatın. Tabi vitamin olarak kaplumbağa vitamini kullanılmalı.

Bunların dışında başka veteriner bulursanız danışmanızda fayda var.

Umarım toparlar.

Vitamin konusunda zorluk cıkarmadı. Bahsettiğiniz gibi verdim. Suyun derecesini yükseltip, birebir gözlemledim. Bir süre sonra yüzmeye başladı. Ara ara uyku moduna geçiyor ardından oldukca hareketli yüzüyor. Bir de hapsırıyor ara sıra..Yine de öncesine nazaran daha iyi. Su an tek sıkıntı yem konusu. Aşamazsam şayet yeni veteriner arayısına gireceğim sanırım.

İlginiz ve yardımlarınız için çok teşekkürler :)

Vitamini iki günde bir verin. Yemleride vitaminleyerek verin. iştah açma anlamında da etkilidir.
Bence susuzluğu gidecek ama hapşırma iyi işaret değil. Akciğer enfeksiyonu belirtisidir. Bence bir kaç gün daha bu durumların tümünü gözlemleyin. Yem yemeye başlamasını umuyorum. Ama enfeksiyon varsa tedavi gerekir.

Hapsırması da geçti. Hastalığa dair bir belirti kalmadı ama yem yemiyor hala. Karidesleri pek severdi.Su an yanaşmıyor bile :/ Buna rağmen direncinde bir sorun yok.

Sadece karides vermeyin. Uygun günlük yemlerinden vermeye devam edin. Yemleri verip bulunduğu yerden uzaklaşın. Zaten bir stres yaşadığı için kendini güvende hissetmesi zaman alabilir. Vitamini ihmal etmeyin.

Geri