Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum boyutlar

51 cmmiş. Belki akvaryum yüksekliğini 60 yerine 65 yaptırırım.

+ ama bunun da ayarlama kısmı dışarıda kalacaksa 60 yetebilir sanırım.

Silis kumun yüksekliğini unutmamak lazım. 50cm 300w ısıtıcı için oldukça yüksekmiş. Isıtıcıların ayar kısımlarında suya ne kadar girmesi gerektiği çizgiyle gösteriliyor.

Eheim Jager'in yenileri tam ve yan batabiliyor diye biliyorum açıklama kısmında bu belirtilmişse yana yatırarak kullanabilirsiniz.

Maalesef baktığım sitelerde dik konumlandırılmalı yazıyor.

Üst plastik kısım dışarıda kalıyor. Hemen altında water level çizgisi vardır. Buharlaşmaya bağlı koruma sistemi su azalırsa devreye girip kapanıyor. Bu jbl protempte de var ama bu ısıtıcı 1 metreye kadar yatay olarak dibe batabildiği için bu sorun değil.

Juenpetmarkette baktım orada da yok. 300 wattın alıcısı pek olmadığı için fazla getirmiyorlar sanırım.

130×70×60 12mm full rodajlı, kayıt kuşaklı akvaryuma 2200 tl fiyat verdiler +450 tl nakliye . Dolabı hariç, o 1900 tl ahşap iskeletle; mobilyasını büyük ihtimal demirden yaptıracağım. Buhar cama gerek var mı bilmiyorum ama onu da ücretsiz yapabileceklerini söylediler. Fiyat iyi mi sizce?

Mas akvaryuma bakabilirsiniz. Bu akvaryumlar rodajlı camlı ve üzerlerinde kuru alanla birlikte geliyorlar. Mobilyası dahil bir şekilde demir set üzerine ahşap mdf giydirmeli yapıyorlar. İstanbul'da yaşıyorsanız ücretsiz gelip kuruyorlar.

Cam üzeri kuru alan olmadığı hâlde bu fiyatı abartı vermişler. Dolap da aynı şekilde pahalı.

Bana akvaryumu 1 ay içerisinde teslim etmişlerdi. (150x50x60h)

20200907_200322.jpg

20210310_154017.jpg

Bakmıştım aslında oraya hatta *'tan fiyat da sordum ama ikinci kez bir ölçünün fiyatını sorduğumda üslubu değişik gelmişti. Yerlerine gider öyle sorarım, yoğunluktan falan olmuştur belki. Ataşehir'deydi sanırım.

Orası olmazsa evime daha yakın dizayn akvaryum var, hiç yaptıran var mı oraya bilmiyorum ama...

Bir de kuru alanı yapabilirsem, akvaryumun üstüne değil de yanına bir şifonyer koyarak onun üstüne yapmak istiyorum, o yüzden kuru alanı şimdilik akvaryum üstü düşünmüyorum.

Bize teslimata geldiklerinde çok yoğun olduklarını söyleyip dinlenmeden direkt gitmişlerdi. Sanırım o yoğunluk hâlen devam ediyor.

Kuru alanın akvaryum üzerinde olmaması akvaryumu daraltmaz ve temizlik yapacağınızda bu kuru alanı çıkarmak zorunda kalmazsınız.

Yani evet daralmaz ama sadece durabileceği değil de gezebileceği bir alan da olsun istediğim için yana yapacaktım. Gerçi akvaryum üstü de bayağı geniş olacak ama...

Şu an piyasayı bilmiyorum ama fiyat yüksek geldi. Hele ki mobilyayı abartmışlar. Buhar camına gerek yok üstü açık kalsın. Hayvan akciğer solunumu yapıyor. Kapakta yaptırma.

Mas akvaryum yoğun çalışıyor. Şehirdışı bile çalışıyorlar. Tavırları bundan kaynaklı aslında. 120*60*60h ölçü içinde fiyat al. Bu da yeterlidir.

O zaman hem mas akvaryumdan hem de diğerinden fiyat alayım, hangisi uygun söylerse ona yaptırayım. Ama sanırım mas'ın fiyatları daha makul.
Daha önce yaptırmadığımdan bilmiyorum. Mesela mas akvaryum patlamama garantisi gibi bir şey veriyor mu?

Mesela mas akvaryum patlamama garantisi gibi bir şey veriyor mu?

Yukarıdaki linkte akvaryumların 2 yıl sızdırmazlık garantisi içerisinde olduğu yazıyor.

Yani evet daralmaz ama sadece durabileceği değil de gezebileceği bir alan da olsun istediğim için yana yapacaktım. Gerçi akvaryum üstü de bayağı geniş olacak ama...

Kuru alanı geniş tutmak isterseniz orayı ısıtacak kadar ampule ve uvb ampule ihtiyaç duyacaksınız. Su kaplumbağaları bu tarz üst platformlu kuru alanlarda tedirgin davrandıkları için genelde rampaya yakın taraflarda güneşlenirler. Dolaşma, gezme gibi bir durumları yoktur.

Bunların kalitesini bilmiyorum. Fiyatları uygun ama. 340 tl'ye exo alacağına bizim arkadaş namibayı o fiyata satıyor. O da istanbulda. Onun ömrü uzun 10 seneyi geçer. Exo'nun aktif ömrü 1,5 sene sonra yarılanıyor. Namibanın ömrü 15000 saat diye hatırlıyorum. Günde 3 saat yansa 5000 gün eder. 10 sene 3650 gün. Ona göre hesap et. Tek hayvanda günde 2 saat bile yeterde artar. Yani ampulün uvb ömründen evvel ampul gider. Ben 6 sene kullandım tekrar lazım olur diye saklıyorum. Alım satımda konusu var.

Yalnız 26 watt 6.0 uvb oranlıydı sanırım ve arka kısmı biraz geniş ve ağır ampul, onun için geniş çanaklı deveboynu (akrobat) lamba gerekiyor. Mandallılar taşımıyor.

Jbl protemp'in sıfırını bulamadım ama 2. Elini buldum. Ömürlük ısıtıcıysa eğer çalıştığına emin olduktan sonra alınır mı? Eheim çok uzun, tetranın da performansından emin olamamıştınız.

Çalışmasında bir sıkıntı yok ise jbl alınır. Kaliteli ısıtıcılar ömürlük gider. Yeterki akım dalgalanmasından etkilenmesin.

Son durum. Tanıdık petshopta akvaryum bulduk, 100×50×60h 8 ya da 12 mm dedi ama kurtarır diye düşünüyorum. Bu ömürlük olmaz diye düşünüyorum. Tetra ex 1200 plus'un 2. Elini alacağım. Bence jbl protemp 300w'ın da 2. Elini alsam bir şey olmaz. Dediğim gibi büyüyüp yetmediğini görünce değiştireceğim. Babam zaten mobilyacı. Dolabını kendi yapacakmış. Şu an içinde tavşan besliyorlarmış. Gelince iyice temizlerim. Kayıt kuşak da varmış. Büyük ihtimalle kuru alanı da kendimiz yaparız. Uygun değil mi?
IMG-20210826-WA0001.jpg

IMG-20210826-WA0000.jpg

100*50*60h akvaryum için cam kalınlığı 10 mm'dir. 12 mm ise ekstra güvenli olur. 8 mm ise yaramaz. Kaplumbağaya gitmez. 8 mm'den kalın duruyor.

Bu akvaryuma jbl protemp 200 watta yeter ama ileriye dönük 300 W garantili olur. Bir daha ısıtıcı almazsın.

Baban yapacaksa bendeki gibi dış filtre içine girecek boyda dolabı olsun. Bir de yarım ton kaldıracak sağlamlıkta. Bu kadar tutmasa da 400 kiloyu geçiyor ağırlık.

Yalnız kuşak akvaryum üstü kuru alan için sıkıntı.

Geri